Készült: 2024.04.26.01:19:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2009.11.18.), 77. felszólalás
Felszólaló Örvendi László József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÖRVENDI LÁSZLÓ JÓZSEF, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló T/11083. számú törvényjavaslat mezőgazdasági bizottság általi tárgyalásakor eltérő véleményünk alakult ki, mint az előzőekben hallottuk.

Vártuk már, hogy az úgynevezett AM-kiskönyvvel történő foglalkoztatás szabályozása változzon, változzon mind a munkáltató, mind a munkavállaló szempontjából. Vártuk azt, hogy az új szabályozás megszüntesse azt az áldatlan és méltatlan helyzetet, amely a munkaügyi ellenőrzésekkor keletkezett, amely esetekben sokszor karhatalommal, helikopteres segítséggel valóságos embervadászatokat tartottak, vagy egyszerű adminisztrációs hiba miatt, amelyre a közteher is le volt róva, a bejelentés is megtörtént, mégis több százezer forintos büntetést róttak ki a munkáltatóra, és sorolhatnám a lehetetlenebbnél lehetetlenebb helyzeteket. Szóval vártuk, hogy ezek megszűnjenek az új szabályozással.

Nos, megítélésünk szerint az új javaslat nem oldja meg a problémákat. A törvényjavaslat nem életszerű, nem gyakorlatias, nem ad időt az adminisztrációs munkák elvégzésére, addig nem engedi a munkát megkezdeni, míg az kész nincs. Csak kérdezem: mennyi idő kell 50 fő adminisztrációjához? Két óra? És addig áll a csapat? Bizony ez nem életszerű, ez szinte arra épül, hogy a biztos büntetés lehetősége benne legyen az esetleges ellenőrzésben.

Nem értünk egyet azzal sem, hogy e mellé a törvényjavaslat mellé a mezőgazdasági egyszerűsített foglalkoztatást külön rendeletben szabályozzák. Itt rögzítenék a részleteket, amelyeket most csak szóban körvonalaztak a mezőgazdasági bizottság ülésén, így a lényeg számunkra ismeretlen, vagy csak hallomásból tudunk róla. Mindenesetre már itt is kiderült, hogy az egyik legfontosabb területen, a szántóföldi növénytermesztésnél nem alkalmazhatunk alkalmi munkát. Ez a javaslat nem engedi a kapálást, mint az eddigi egyik legfontosabb alkalmi tevékenységet a szántóföldi növénytermesztés területén. Ez is mutatja a kapkodást, az átgondolatlanságot. Szerintünk e törvényjavaslatban kellene rögzíteni a jövendő kormányrendeletet is, ne legyen külön úgynevezett végrehajtási utasítás.

Az új, várt törvénynek fontos feladata lett volna az adminisztráció csökkentése. Mit látunk a javaslatban? A jelenléti ív és az úgynevezett szerződési blanketta adatai semmivel sem kevesebbek, mint az AM-könyves rendszerben, és nem tudni, hogy mit hoz még a kormányrendelet. Akkor hol van itt az adminisztrációs teher csökkentése? Elsősorban a központi adminisztrációban - mondják a kormányoldalról. Akkor nem érte el a célját a javaslat, mert a munkaadók adminisztrációs terheinek a csökkentését vártuk. És akkor jön az újabb, munkáltatókat sújtó teher, a közterhek jelentős növelése. Eddig a kifizetett munkabérek után a közteherjegy formájában lerótt pénzösszeg a kifizetett munkabér 16,7 százalékától 30 százalékáig tartott. Az új törvény alapján 62,5 százalék, illetve a háztartási munka vagy a mezőgazdasági munkák vonatkozásában 40 százalék. Tehát ez egy újabb teher, amely biztosan nem ösztönzi a munkáltatókat az egyszerűsített foglalkoztatás alkalmazásával a munkanélküliség, a munkátlanság, a tétlenség csökkentésére.

Ezt még tetézi a közteher-megfizetési mód, amelyet előírnak a növénytermesztési idénymunkák keretében. Közteherelőleget kell fizetni a tervezett munka munkabérének alapján július 12-éig. Az is felvetődött bennünk, hogy ezt komolyan gondolták-e. Mi van, ha meghiúsul a munkavégzés? Mi van a július 12-e előtt végzendő idénymunkákkal? Ez is messze van a gyakorlattól, az élettől. Ez a törvényjavaslat nem oldja meg a kalákában végzendő, családokat, barátokat összetartó közös munkák problémáját, amely különösen lakásépítéskor, gyümölcsösök, szőlők betakarításakor, szüretkor örök probléma.

Összességben a törvényjavaslat nem felel meg az elvárásoknak, nem csökkenti a munkáltatók terheit, hanem növeli (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), nem gyakorlatias, nem életszerű, sok esetben végrehajthatatlan, így támogatni nem tudjuk.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai