Készült: 2024.03.29.14:17:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2015.11.17.), 105. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr, a lehetőséget, a szót. Tisztelt Országgyűlés! Néhány, a képviselők által felvetett kérdésre szeretnék reagálni. Először is nem tartom valós kritikának azt, hogy a kormány az európai akkreditálási együttműködéssel nem tart kapcsolatot. Hiszen éppen ez az előterjesztés igazolja és jelzi azt, hogy azzal a szervezettel, amely minősíti a nemzeti akkreditáló szervezeteket, igenis folyamatos párbeszédben van. És annak eredménye például ez a törvényjavaslat, ez az előterjesztés is.

Aztán azt sem valós megállapítás és kritika, hogy megszűnik lényegében az akkreditálási tevékenység Magyarországon 2015. december 31-től, mert csak a köztestület szűnik meg. Tehát a Nemzeti Akkreditáló Testület szűnik meg, annak a helyét egy hivatal, egy költségvetési szerv fogja átvenni. Lényegében minden megkötött szerződést, minden vállalt kötelezettséget tovább fog vinni ez a szervezet, ez a költségvetési szerv. Egy dolog azonban igaz, hogy szervezetjogi kérdés tekintetében nem jogutódja, egyszerűen azért, mert köztestület nem alakulhat át költségvetési szervvé.

Nem nagyon értelmezhető az a kritika sem, hogy a költségvetési szervvé válással megszűnik a függetlensége ennek a testületnek. Hiszen külső szakértők bevonásával, azok véleményének figyelembevételével kerül meghozatalra a hatóság döntése. A kormány határozatával létrehozta az Akkreditálási Tanácsot, ahol civil szervezetek is részt fognak venni ennek tevékenységében. Ezzel biztosítani fogják a magas színvonalú kontrollt. Úgy érzem, hogy ezek a kritikák jogtalanok, amiket itt néhány képviselő elmondott.

Azon túl valószínűleg félreértelmezésből ered az a véleménynyilvánítás, hogy a határidők hosszabbodnak, holott valójában 30-40 százalékkal csökkennek. Hiszen az előterjesztés éppen azt tartalmazza, hogy nincs lehetőség például az eljárási határidők meghosszabbítására, illetve eleve rövidebb határidők kerülnek megállapításra.

(15.40)

A díjcsökkentést sem értette meg néhány képviselő, hiszen a jelen előterjesztésben és a jövőben is mintegy 10-15 százalékos díjcsökkentési tervezete van a kormányzatnak, illetve szeretné elérni, hogy tovább csökkenjenek ezek az akkreditálási költségek.

Szeretném még elmondani, hogy nem jogos az a kritika, hogy a végrehajtási rendelet megalkotása nem készült el, hiszen ezt a kormány már elfogadta, és mindezt úgy, hogy jelentős társadalmi vitát, illetve társadalmi párbeszédet folytatott az előterjesztésről. Tehát igenis, a szakmabeliek ezt ismerik, és lényegében a végső változatát el is fogadták.

Szerintem nem valós az a kritika sem, hogy nem biztosított a kétszintű jogorvoslati eljárás. Igaz, hogy ez kvázi hivatalon belül biztosított, hiszen a főigazgató mellett egy jogorvoslati iroda fog működni, ahol a másodfokú kérelmeket fogják elbírálni, míg az elsőfokú határozatokért a főigazgató-helyettes fog majd felelni és felelősséget vállalni.

Végezetül néhány személyes megjegyzésre: Szilágyi Györgynek mondom, hogy érthetetlen a személyeskedő, fölényeskedő, sértegető stílusa. Én a parlamentben soha nem beszéltem az ön személyéről így, mindig azzal foglalkoztam, hogy mit mondott, és arra próbáltam reagálni.

Ez már csak azért is érthetetlen, mert engem ötször megválasztottak már egyéni képviselőnek a választópolgárok ezzel a stílussal és ezzel a kinézettel, amilyen vagyok. Téged még nem választottak meg egyszer sem. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Téged soha nem is fognak.) Tehát úgy gondolom, hogy érthetetlen ez a cinikus, gúnyolódó stílus. Én tizenhét és fél év alatt a parlamentben egyszer sem engedtem meg ezt magamnak (Taps a Fidesz soraiban.), pedig a választópolgárok, azt gondolom, hogy sok mindenre följogosítottak.

Én köszönöm szépen a vitában való részvételt, és nagyon bízom benne, hogy ennek ellenére a frakciók támogatni fogják, és a parlamentben a többséget megkapja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  105  Következő    Ülésnap adatai