Készült: 2024.04.26.00:20:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

213. ülésnap (2012.07.06.), 116. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Tisztelt Országgyűlés! A 2013-as költségvetéshez legtöbb módosító javaslatot benyújtó frakció, a Jobbik első felszólalójaként engedjék meg, hogy kifogásomat fogalmazzam meg azzal kapcsolatban, hogy önök ezt a vitát időkeretbe, ráadásul rendkívül szűk időkeretbe korlátozták be, hiszen 542 ajánlási pont, tulajdonképpen ennyi módosító javaslat fekszik előttünk, és például önök, fideszes képviselők képviselőnként egy módosító javaslathoz 0,8 másodpercben szólhatnak hozzá, tehát még egy másodpercet sem szánhatnak egy módosító javaslatra. Így rendkívül kevéshez van módom nekem is hozzászólni. Önöknek persze ez nem kellemetlen, hiszen összesen 13 kormánypárti módosító javaslatot nyújtott be 263 országgyűlési képviselőjük, ellenben a legtöbb módosító javaslatot mi, a nemzeti ellenzék, a Jobbik nyújtotta be.

Radikális gazdaságpolitikai fordulat nélkül a költségvetési politikában sem lehet áttörést elérni, ezért ha a kormány - úgy tűnik - nem teszi meg a legfontosabb lépéseket a gazdasági mozgástér bővítésére, mindenekelőtt az államadósság terheinek könnyítésével, akkor bizony csak a hiánynövelés vagy a megszorítás lehet az alternatíva. Mindkét lehetőség rossz Magyarország számára. Sajnos a Fidesz sem szakított az elmúlt két évtized költségvetési politikájával, főként az államadósság mindenáron való fizetésével, tehát a kamatrabszolgasággal, így csak egy szűk gazdasági mozgástérben nyújthattuk be módosító javaslatainkat. A Jobbik most azokra a területekre költene több pénzt, amelyeket a legjobban sújt a megszorító politika, tehát az egészségügyre, az oktatásra, az önkormányzatokra és a szociális kiadásokra. Fedezetet főként az államadósság terheinek tárgyalásos úton való csökkentése - akár egy néhány éves moratórium - jelenthetne, valamint a korrupció visszaszorítása.

Engedjék meg, hogy a kulturális bizottság tagjaként csak néhány, e tárgyban benyújtott módosító javaslatom mellett emeljek szót, azonban nem tudok elmenni szó nélkül amellett, hogy az ország egyetlen Trianon Múzeuma és az ország egyetlen 1956-os Múzeuma továbbra sem kap állami támogatást. Nagy szégyen ez, hiszen a magyarság legnagyobb tragédiája Trianon, és míg a zsidóság legnagyobb tragédiája, az úgynevezett holokauszt számtalan címsoron kap állami támogatást, sőt még az 1947-es párizsi békeszerződésből eredő jóvátétel címén is 1-2 milliárd forintot kell fizetnünk évről évre, mindeközben a Trianon Múzeum legszerényebb állami támogatását is elutasítják, elutasították már az idei költségvetés kapcsán is. Mi ezért szeretnénk, hogy ahogy a Trianon Múzeum, úgy az 1956-os Múzeum is - amelyet Kiskunmajsán alapított Pongrátz Gergely, a Corvin köz legendás parancsnoka -, immár egy ifjúsági táborral kibővülve, kaphatna állami támogatást. Hiszen ha valóban volt valamiféle nemzetpolitikai fordulat, amiről önök a szavak szintjén nagyon szívesen beszélnek, akkor követni kellene ezt az érdemi intézkedéseknek is.

De említhetném, ha már itt számos antikommunista frázissal szeretnek előhozakodni, hogy mindeközben a csömöri, a világ első olyan emlékhelye, amely a kommunizmus százmilliónyi mártírjára emlékeztet, szintén nem számíthat állami támogatásra, bár az '56-os forradalom ötvenedik évfordulóján, tehát ellenzékben Orbán Viktor vállalta az avatóünnepség fővédnöki tisztségét, de amikor már tehetne is valamit az ügy érdekében, akkor úgy néz ki, hogy nem biztosítja az állami támogatást. Pedig az emlékhely 30 millió forintba került, kétharmadát közadakozásból fedezték, de 10 millió forintot fojtogató adósság formájában görget maga előtt ez a közhasznú alapítvány. Tehát ez az első olyan emlékhely a világon, amely a kommunizmus százmilliónyi mártírjára emlékeztet.

De mindaz nem is meglepő, hogy ezeket nem támogatják, hiszen még a Kossuth térről is el kívánják távolítani az összes '56-os emlékművet, tulajdonképpen a föld alá kívánják száműzni a Kossuth tér rekonstrukciójának a tervei szerint, amely ellen csak a Jobbik Magyarországért Mozgalom tiltakozott. Már az is fájó, hogy ebben az elképesztő gazdasági helyzetben, ahova önök is taszították az országot, több mint 10 milliárd forintot nem sajnálnak ettől a területtől, de hogy még el is kívánják tüntetni, és eközben csak József Attila szobrának esetleges eltávolításától volt hangos a média, holott már azt is látjuk a terveken, hogy hányadik lépcsőfokra fogják helyezni József Attila szobrát, ellenben az '56-os emlékhelyeket szégyenletes módon eltüntetik a Kossuth térről.

Végül engedjék meg, hogy néhány szóban szóljak az ajánlás 13. pontjában található módosító javaslatom mellett. Ebben történelmi filmek gyártására tennék céltámogatási javaslatot, ami azt jelenti, hogy egyetlenegy pluszforintot sem kívánok átcsoportosítani, pusztán azt szeretném, ha közösen megszabnánk, hogy a közmédiumoknak biztosított 68 milliárd forintból fordítsanak 2 milliárd forintot történelmi filmek gyártására is. Hiszen ha van pénz, akár pont 2 milliárd forint a Marslakók című nézhetetlen szappanoperára, amit sokkal inkább indokolt lenne már megszüntetni, akár a tévénézők érdekében is, akkor kell hogy legyen 2 milliárd forint, és ha magától nem jut eszébe a közmédiának történelmi filmeket gyártani, akkor szabjuk meg ebből a 68 milliárd forintból kötelezően egy újabb címsorral, mintegy céltámogatásként - azt gondolom, ennyire beleszólhatunk a közmédia működésébe -, hogy készüljenek történelmi filmek, hiszen számos olyan téma van, amik nincsenek benne a történelem tankönyvekben, és nincsenek róluk hivatalos megemlékezések sem. Gondoljunk csak a Rongyos Gárda dicsőséges küzdelmeire, akiknek köszönhetjük Sopront és környékét, vagy gondoljunk a 907-es pozsonyi csatára, amelynek pont július 7-én lesz az emlékünnepsége a Hősök terén este 6 órakor; az már csak egy másik szégyen, hogy mindez egy homoszexuális felvonulás árnyékában. Erre költik az adófizetők pénzét, 2 ezer rendőrrel biztosítják ezt a felvonulást a jobb érzésű magyar emberek elől, miközben állami támogatást akár még történelmi filmeken keresztül sem kaphat, hiszen a kulturális és sajtóbizottság korábbi ígérete ellenére leszavazták az erre irányuló módosító javaslatot, pedig azt gondolom, rendkívül indokolt lenne, hogy egy ilyen feladatot megszabjunk, hogy a 68 milliárd forintból legalább 2 milliárd forintot erre fordítsanak, és ne olyan nézhetetlen szappanoperákra, mint például a Marslakók.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai