Készült: 2024.03.29.14:34:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

72. ülésnap (2003.05.13.), 92. felszólalás
Felszólaló Dr. Tittmann János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:57


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TITTMANN JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Ház! A választók akaratából, döntésüknek megfelelően '94 óta dolgozhatom polgármesterként egy kisvárosért, és 1996 óta - a területfejlesztésről szóló törvénynek megfelelően - egy 15 településből álló kistérségi társulás vezetőjeként vehetek részt a térségfejlesztési munkában. Az eltelt kilenc év alatt szinte alig akadt olyan hét, hogy valaki ne fordult volna hozzám a háziorvosával, a szakrendelővel, a kórházzal vagy éppen a fogászati ügyelettel kapcsolatos problémájával. Kórházunknak nincs olyan osztálya, melynek főorvosa ne kért volna pénzügyi vagy szervezési segítséget valamely szakmai programjának a megvalósításához. Igen gyakran találkoztunk megyei, városi tiszti főorvosokkal, és meglehetősen gyakran tárgyaltunk a megyei egészségpénztár illetékeseivel, amikor a szakrendelő szakorvosainak vállalkozási szerződéseit intéztük, vagy a tüdőgondozók lakosságarányos rendelési óraszámát alakítottuk ki.

Ezen tapasztalatok alapján úgy gondolom, a polgármesterek és a képviselő-testületek meglehetősen jól ismerik a lakosság egészségügyi igényeit, az egészségügyi rendszer fejlesztési igényeit, és természetesen egészen világosan látják a települési önkormányzatok egészségügyi rendszerfejlesztési lehetőségeit.

Térségünk két városának működtetése visszavette a megyétől a tulajdonukban lévő kórházakat. Elkészítettük a régió, a megye egészségügyi fejlesztési koncepcióját. Megalkottuk a kistérség egészségügyi fejlesztési tervét, s elfogadtuk egészségügyi intézményeink szakmai programját is.

Önkormányzati költségvetésből támogatjuk az intézmények műszerfejlesztéseit. Önkormányzati költségvetésből finanszíroztuk a nők emlőszűrését, az iskolások allergiaszűrését. Évekkel ezelőtt közhasznú társasággá alakítottuk a fekvőbetegeket és a járóbetegeket ellátó egészségügyi intézményeinket is. Ezek alapján úgy gondolom, a polgármesterek és a képviselő-testületek eddigi lehetőségeik keretein belül vállalták a települések és a kistérségek lakosságának egészségügyi ellátására vonatkozó felelősségüket, és ezen ellátási felelősségük alól a jövőben sem akarnak kibújni.

Mi, önkormányzatok vagyunk azok, akik a lakossággal közvetlen kapcsolatban ismerjük az igényeket és vállaljuk a felelősséget, és ezen társadalmi felelősségünkből fakadó feladataink megoldására társakra van szükségünk. Egyik társunk természetesen az állam, de ez nem elég. Nekünk az elodázhatatlan, a lakosság és az egészségügyi rendszer igényeinek megfelelő fejlesztések forrásait biztosító, tőkével rendelkező társakra is szükségünk van, mégpedig most. Elegünk van a véget nem érő szakmai és szakmainak látszó vitákból. Elegünk van az állami költségvetés szűkösségének magyarázatából, és nem akarunk az egészségügy fejlesztését szolgáló adóemelésről sem hallani.

Olyan törvényt akarunk, én magam képviselőként egy olyan törvény megalkotásában szeretnék közreműködni, mely lehetőséget ad az önkormányzatok számára a lakosság és az egészségügyi rendszer igényeinek önkormányzati mozgástere kialakításában. Ne féltse senki a települési és a területi önkormányzatoktól az egészségügy rendszerének a fejlesztését! Az önkormányzatok meg tudnak felelni az egészségügyi rendszer szolidaritási elven alapuló fejlesztési felelősségének.

A minisztériumban és itt, az Országgyűlésben sem nehezebb rossz döntéseket hozni, mint a képviselő-testületekben, de az önkormányzatokban legalább szűk környezetünkben, szemtől szembe vállaljuk a döntések következményeit. Az önkormányzatoknak olyan törvényre van szükségük, mely nem korlátozza az egészségügyi szolgáltatások lehetséges szervezeti formáit, a helyi lehetőségeknek megfelelően választhassanak a közhasznú társaság, a közalapítvány vagy gazdasági társasági formák között. Nem kell mindent egy állami kaptafára felhúzni! Az önkormányzatok tudnak élni a szolgáltatásszervezés és a vállalkozásszervezés szabadságával. Az önkormányzatoknak olyan törvényre van szükségük, amely nem szabja meg a lakosság és az egészségügyi rendszer fejlesztési igényeit szolgáló pénzügyi forrásokat hozó befektetők körét. Az önkormányzatoknak ne szabják meg különböző szakmai vagy politikai érdekcsoportok, hogy ki a jó befektető, és ki a nemkívánatos egészségügyirendszer-fejlesztőtárs!

Az önkormányzatoknak olyan törvényre van szükségük, mely biztosítja számukra, a közszolgáltatásért felelősséget vállalók számára, hogy a társadalmi ellenőrzés mellett zajlik még az egészségügyben alvállalkozóként megjelenőkkel való szerződéskötés is, mert a lakosságnak és az őket képviselő önkormányzatnak arra van szüksége, hogy a szakrendelő és a kórház egy egységes szervezetként működjön, ahol az egészségügyi szolgáltatás minőségéért, a beteggel kapcsolatos felelősségért egységesen felel valaki. A beteget nem vezethetjük az egyéni és társas vállalkozók dzsungelébe, mert az önkormányzatok egészségügyi ellátási felelősségüknek megfelelően nem tűrhetik, hogy az egészségügy rendszere szétszakadjon menő, közönségdíjas sztárrendelők, és bár sokszor népegészségügyi szempontok szerint fontosabb, de kevésbé jövedelmező kényszerrendelők táborára.

Az önkormányzatoknak olyan törvényre van szükségük, mely biztosítja az egészségügyi közszolgáltatásokat nyújtó szervezetek nyilvános pályáztatási lehetőségét, melynek során az egészségügyi hatósággal, az Egészségbiztosítási Pénztárral való együttműködésben megkeresik a lakosság és az egészségügyi rendszer igényeinek legjobban megfelelő, fejlesztési forrásokat hozó befektetőtársakat.

 

 

(12.40)

 

Mindezek összegzéseként elmondhatjuk, hogy az önkormányzatoknak arra van szükségük, hogy felnőttként kezeljék az önkormányzatok képviselő-testületeit és a kistérségek társulásait, hogy a felelősség mellé megfelelő döntési jogot is kapjanak. Az előttünk lévő törvényi előterjesztés mindennek megfelel. Ezért kérem, hogy a lakosság és az egészségügyi rendszer fejlesztési igényeit követő önkormányzati felelősségvállalás támogatása érdekében szavazzák meg az előterjesztett törvényjavaslatot.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai