Készült: 2024.03.29.12:24:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2012.12.11.), 64-66. felszólalás
Felszólaló Nyakó István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:11


Felszólalások:  Előző  64 - 66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NYAKÓ ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A tegnapi parlamenti események támasztják alá azt, hogy az MSZP-frakció milyen indokokkal nyújtotta be önök elé a lelkiismereti és vallásszabadságról szóló javaslatát. Biztos sok képviselőtársamnak feltűnt tegnap, hogy hitkérdésben döntött végül is a tisztelt Ház. Mi többször elmondtuk, hogy hittételekben, hitkérdésben talán nem kellene dönteni. Biztos sok képviselőnek feltűnt, hogy egy vallási közösség terjesztette elő az igényét azzal kapcsolatban, hogy egyházzá válhassanak. Jelen törvény alapján minden feltételnek megfelelt ez a vallási közösség, hogy egyház lehessen. A következő feltétel - ami nem volt benne a törvényjavaslatban, tehát nem taxatíve kérték, hogy ezeknek feleljen meg - a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalása volt, hogy ők hogyan vélekednek arról, hogy ez a vallási közösség lehet-e egyház.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Elnök Úr! A Tudományos Akadémia elküldte az egyházügyi bizottságnak a javaslatát, és a következőt írta: semmit nem írt. A Tudományos Akadémia azt mondta, hogy nem kíván hittételekről vitatkozni, a Tudományos Akadémia azt írta magyarul, hogy nem kíván vallási kérdésekben állást foglalni, hiszen a Tudományos Akadémia a tudomány szentélye (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Nem ezt írta.), amíg a parlament pedig talán a demokratikus vitának a szentélye, a politika szentélye.

Ezek után önök, tisztelt képviselőtársaim, úgy döntöttek, hogy ez a vallási közösség nem kaphatja meg az egyházi státust. Azt gondolom, hogy ezen mindnyájunknak mélyen el kell gondolkodnunk, már csak azért is, és hadd utaljak egy tegnapi napirend előtti hozzászólásra, amikor a Kereszténydemokrata Néppárt keresztényüldözésről és vallásszabadságról beszélt, nagyon helyesen; de nem kell Afrikába menni, nem kell Ázsiába menni - keresztényüldözés ma Magyarországon ebben a tekintetben igenis folyik. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.)

(12.10)

Hozzáteszem rögtön: vallásszabadság pedig ma nincs. (Közbeszólások és moraj a kormánypártok soraiban. - Az elnök csenget. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bohóc! Bohóc!) Hozzáteszem rögtön, hogy...

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Az egyes frakcióknak lesz lehetőségük kettő percben reagálni, most a képviselő úrnál van a szó. Parancsoljon!

NYAKÓ ISTVÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Hozzáteszem rögtön: méltó és igazságos lenne, ha ma a Ház újra a napirendjére venné (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.) ennek a törvénynek az újratárgyalását, hiszen egyéves torát üljük annak a törvényjavaslatnak, amelyet önök elfogadtak. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Szégyelld magad!) Tavaly december 30-án tiltották be ugyanis Magyarországon a szabad egyházalapítás jogát. De nézzük a rövid történetét! (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Nem igaz!)

A Kereszténydemokrata Néppárt politikusai hitükhöz, teljesítményükhöz és tudásukhoz képest egy korrekt javaslatot terjesztettek a tisztelt Ház elé tavaly nyáron. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség politikusai félreértették az első éjszaka jogát, és megerőszakolták ezt a javaslatot (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.) úgy, hogy maguk, KDNP-s képviselőtársaim, erről nem tudtak (Közbeszólások a kormánypártok soraiból.), erről másnap szereztek tudomást a parlament ülésén. (Az elnök csenget.) Mi ezek után többször elmondtuk, hogy hibás ez a törvény, az alkotmányosság próbáját nem fogja kiállni, de maguk kemény fejjel, ahogy szokták, kötötték az ebet a karóhoz, majd amikor megtudták belső információkból, hogy az Alkotmánybíróság elmeszeli ezt a törvényt, akkor hirtelen visszavonták - micsoda furfang! -, és beterjesztettek egy másikat. Tudják, mikor? December 30-án reggel, amit aztán délután el kellett fogadnia a tisztelt Háznak. Mondom még egyszer: méltó és igazságos lenne, ha újragondolnánk közösen ezt a törvényt. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Nagyon szépen köszönöm, hogy meghallgattak. Gondolkozzanak el! (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64 - 66  Következő    Ülésnap adatai