Készült: 2024.03.29.14:34:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2011.06.27.),  155-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:59


Felszólalások:   147-154   155-162   163-170      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Pál Béla, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: "Miért szünteti meg a kormány október 1-jétől az üdülési csekk adókedvezményét?" címmel. Szatmáry Kristóf államtitkár urat jelölte ki a miniszter úr válaszadónak. Elfogadja-e, képviselő úr, a válaszadó személyét? (Pál Béla: Elfogadom.) Öné a szó két percben.

PÁL BÉLA (MSZP): Tisztelt Államtitkár Úr! Amennyiben a parlament elfogadja a költségvetési bizottság módosító indítványát, s eziránt, valljuk be őszintén, nincs kételyem, az üdülési csekk október 1-jétől kikerül a kedvezményesen adózó béren kívüli juttatási körből. Az indokolásban az áll, hogy a Széchenyi-pihenőkártya bevezetésével és elterjedésével összefüggésben indokolatlannak tartják az üdülési csekkre vonatkozó kedvezményes adózási feltételek megtartását.

Mint tudjuk, a Széchenyi-pihenőkártya bevezetésére július 1-jétől kerül sor, várhatóan októberig az indokolásban szereplő elterjedés még ugyancsak kezdeti szakaszában lesz. Azt is tudjuk, hogy a két béren kívüli juttatás felhasználhatósága eltérő, hiszen az üdülési csekket a szálláshely- és az éttermi szolgáltatás mellett sportra, kulturális rendezvényre, fürdő-, gyógyfürdő-szolgáltatásra, mozijegyvásárlásra vagy akár autópályadíj-fizetésre is lehet használni, míg a - rövidítve - SZÉP-kártyát szűkebb körre, és csak a szálláshely-szolgáltatással együtt lehet igénybe venni.

(17.00)

Bár jövő év végéig mindkét kártya, a kártya és az üdülési csekk párhuzamosan jelen lesz a piacon, a tervek szerint 2013-tól már csak a SZÉP-kártya lesz forgalomban. Éppen ezért érthetetlen az a sietség, amely szerint év közben szüntetik meg, október 1-jétől az üdülési csekk adókedvezményét, annál is inkább, mivel 2010-ben több mint 45 milliárd forint értékű csekket vásároltak, amelyre 13,5 ezer elfogadóhelyen nyílt lehetőség a felhasználásra, az elfogadásra, ebben az évben pedig ez idáig már 23 milliárd forintnyit értékesítettek. Vagy tán csak nem ez az oka annak, hogy év közben változtatják meg a szabályokat, és nem várják meg ezzel az adótörvényeket.

Tisztelt Államtitkár Úr! Éppen ezért kérdezem, hogy miért szünteti meg a kormány (Az elnök csenget.) október 1-jétől az üdülési csekk adókedvezményét?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Szatmáry Kristóf államtitkár úr!

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ahogy ön is elmondta, a kormányzat egy új - és bízom benne, abban közösen egyetértünk -, olcsóbb, hatékonyabb és bár tény és való, hogy elfogadási körét tekintve más hangsúlyokat figyelembe vevő kafetériaelemet kíván bevezetni, de jövő héttől lényegében az új SZÉP-kártya fizikai valójában elérhető lesz. Mint ahogy ön is tudja, a cégek általában a következő évi kafetériajuttatásaikat az év végén és év elején határozzák meg. Tehát, ha mi azt szeretnénk, hogy valójában az új, modernebb, olcsóbb, mindenki számára olcsóbb SZÉP-kártya minél előbb betöltse azt a szerepet, amit neki a kormányzat szánt és amiben többé-kevésbé, azt gondolom, hogy egyetértenek a turizmus képviselői is, akkor már a jövő évre vonatkozó, de az idei év végén adandó lehetőségnél már csak a SZÉP-kártyát kívánjuk fönntartani adózási szempontból a munkavállalók és a munkaadók számára. Ez az oka annak a sietségnek, hogy nem várjuk meg a január 1-jét, hanem már javasoljuk egy korábbi időpontban az üdülési csekk adókedvezményének megszüntetését.

Tehát ez egy technikai jellegű módosító, ha úgy tetszik, a cél az, hogy minél előbb - bár egy év párhuzamosság mellett - a SZÉP-kártya a jobb, kedvezőbb konstrukcióval beépüljön a magyar turizmus piacára, az üdülési csekk pedig egy tervezett és lehetőleg minél kisebb megrázkódtatást jelentő módon kivezetésre kerüljön a piacról.

A hátralévő egy percben majd megpróbálok arra válaszolni, hogy egyébként ez kapcsolódik az egész kafetéria-rendszer átalakításához. Tehát azok az elemek, amelyek ma kiszorulnak az üdülési csekkhez képest a piacról, azoknak is lesz megoldás az év második felében. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Pál Béla képviselő úr, viszonválasz lehetősége egy percben.

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a válaszát, államtitkár úr, amelyet részben el tudok fogadni. Részben el tudom fogadni, mert valóban, a cégeknek már tudniuk kell, hogy milyen feltételekkel vásárolhatnak a következő évre. Azonban a kapkodást aggályosnak tartom, félek attól, hogy lesznek olyan körök, amelyek nem részesülhetnek majd abban a kedvezményben, amelyben az üdülési csekk által részesültek.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Való igaz, hogy nagyobb volt a kezelési költsége az üdülési csekknek, de ezt a részt, a kezelési költséget és az elfogadóhely, a szolgáltató által fizetett költséget is arra fordították, hogy legyen lehetőség a kisnyugdíjasok, az alacsony jövedelműek, a többgyermekes munkavállalók, a szakmunkástanulók és a fogyatékkal élők ilyetén való támogatására is, hogy ők is részesülhessenek ebben a kedvezményben. Ezt a SZÉP-kártya szabályozásában egyelőre nem látom, ezért válaszoltam azt, hogy részben tudom elfogadni a válaszát.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszöntöm képviselőtársaimat. Viszontválaszra megadom a szót Szatmáry Kristóf államtitkár úrnak.

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselő Úr! A kormányzat épp azért döntött az egész kafetéria-rendszer átalakítása keretében első lépésként az üdülési csekk átalakításáról, mert ami ön által is jelzett probléma volt, az üdülési csekk bruttó értéken 10 százaléknál magasabb kezelési költséget vett le a piac különböző szereplőitől, ez a SZÉP-kártyánál 1,5 százalék. Nagyon nagy a különbség egyébként a szolgáltatók szempontjából a két rendszer alkalmazásában, és én azt gondolom, hogy pontosan az Üdülési Alapítványnál lévő, egyébként a vagyon... Nem akarom minősíteni, mert ez egy nyomozati szakaszban van, vagy nem is tudom, hogy áll ennek a bírósági része, de nagyon komoly visszaélések történtek.

Azt gondolom, hogy nem szabad keverni a szociális és egyéb szempontokat. Mi egy jó kafetéria-rendszert szeretnénk, a szociális jellegű üdültetést pedig egy másik terület látná el; nem kívánjuk feladni egyébként a szociális üdültetés rendszerét, de azt más módon kell megoldani. Azt tudom megerősíteni, hogy az üdülési csekkhez képest a SZÉP-kártya egy sokkal hatékonyabb, modernebb és olcsóbb eszköz lesz a piac minden szereplője számára.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   147-154   155-162   163-170      Ülésnap adatai