Készült: 2024.04.26.01:20:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2019.03.04.), 206. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:32


Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Én megismétlem azt, amit a vezérszónokiban mondtam, hogy szégyen, hogy egy ilyen törvénytervezet idekerül a Ház elé, és az is szégyen, hogy a kormány ezt még nem vonta vissza. A TAB-módosító világossá tette, amit egyébként eddig is sejtettünk, hogy az egyik fő célja a kormánynak ezzel a törvényjavaslattal, hogy az MTA 500 milliárdos vagyonát valamilyen módon kiszervezzék, és ebből részeket biztos, hogy lenyúljanak. Ez nyilván biztosítaná, egy ilyen alapítvány létrehozásának a lehetősége az ellenőrzési jogot a kormánynak a vagyon és a kutatási bevételek felett. Persze ez általában úgy szokott lenni, hogy ilyen kinevezett strómanokon keresztül zajlik. Ehhez azonban azt is látnunk kell, hogy a Magyar Tudományos Akadémia hálózatának a szétverését fogja maga után vonni, ami Magyarország jelene és jövője szempontjából rendkívül káros. Mert ugye mi fog történni? A kutatókat már egy jó ideje bizonytalan helyzetbe hozták, ennek az lesz a következménye, hogy a kutatók, akik tehetségesek, elismertek, és a magyar tudomány megalapozásában részt vesznek, ők el fognak menni, és bizony a projekteknek egy részét is elviszik, mert nagyon sok esetben személyekhez is kötődnek ezek a kutatási pénzek, ugyanis általában azok nyerik el, akik teljesítettek. De azt látjuk, hogy a kormányt ez nem nagyon érdekli, és általában a kormány is csak a rövid távú hasznot kergeti, és félő, ami be fog következni, hogy szét fogják verni nyereségvágyból, abból a vágyból, hogy mindent önök kézi vezéreljenek, a magyar tudományos életet.

De ugye van egy másik súlyos következménye is ennek a törvénytervezetnek. Erről persze kevesebbet beszélnek, mert azt fogja magával vonni, hogy ezzel a törvénnyel a Fidesz egyszerűen utat nyit az óriási vagyonok eltitkolásának és bizony kimenekítésének a közteherviselés alól. Én most ebben a pillanatban nem azt állítom, hogy ezt valamilyen adó nem fogja majd terhelni, de önök nem voltak képesek arra, hogy idehozzák ezzel a törvénytervezettel párhuzamosan, hogy vajon, aki majd ide beteszi, és nyeresége lesz, az hogyan fog majd adózni, hogyan fog részt venni a közteherviselésből.

De azt is látjuk, a tapasztalatok azt is mutatják, önök azt mondták, hogy igen, sikeres, meg más országok példája mutatja, hogy milyen szuper jó dolog az ilyen vagyonkezelő alapítványoknak a létrehozása, de azt is mutatják, és erről mélyen hallgatnak, hogy gyakorlatilag ez az alapítványi vagyonkezelés a világban máshol kifejezetten a világ gazdagjainak az egyik népszerű adóelkerülő trükkje. Mert kevesebbet adóznak. Az adóparadicsomok mellett ez az az intézmény, ami talán a legjobban hozzájárul a világon a vagyoni egyenlőtlenségek szélsőséges növekedéséhez. És ezt önök nem akarják észrevenni, ezzel nem akarnak szembesülni. És igen, ha ezt a törvényt önök megszavazzák, akkor önök ismételten azt bizonyítják, hogy a gazdagok, az adókerülők és a multiknak a pártja.

De azt is szeretném megjegyezni, hogy azt látjuk, hogy ez a törvény illeszkedik a társasági adó, nyereségadó megfelezéséhez, amikor a többkulcsosból egykulcsosat csináltak, amikor 170 milliárd forintot egyszerűen kivettek a költségvetésből. De kapcsolódik az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetéséhez is, amikor önök nem a szegényebbeket, hanem a magasabb jövedelműeket, a jómódúakat támogatták.

Még egyszer arra kérjük a kormányt: vonja vissza ezt a törvényjavaslatot, és ne tartsa itt az asztalunkon, nem szerencsés, a magyar társadalom így is szakad szét, ez csak tovább fogja ezt a helyzetet erősíteni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  206  Következő    Ülésnap adatai