Készült: 2024.04.24.08:48:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2009.11.02.), 96. felszólalás
Felszólaló Nógrádi Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÓGRÁDI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszterelnök Úr! "Menekülnek a magyarok az uniós pénzektől", "Egy fityinget sem kaptak eddig a cégek a munkahelymegőrzésre szánt uniós forrásokból" - ilyen és ehhez hasonló újságcikkek jelennek meg manapság a sajtóban a hazai uniós forrásfelhasználás napi gyakorlatáról, amely óhatatlanul rendkívül kellemetlen és rossz hír. És az is, hogy az elmúlt időszakban pusztán a gazdaságfejlesztésre szánt európai uniós pénzekből, már megnyert pénzekből 50 milliárdot adtak vissza a kedvezményezettek, és ebből közel 20 milliárdot csak ebben az évben.

Ez azt mutatja, hogy valami az európai uniós forrásfelhasználás gyakorlatában hibádzik, valami rossz gyakorlat, amely nap mint nap uralkodik, annál is inkább, mert hiszen az ország mély gazdasági válságában a nagyobb lehetőségeket a fejlesztéspolitikában, munkahelyteremtésben az uniós források adják - ezt mindannyian tudjuk -, a hazai források ez irányú felhasználása szinte teljesen megszűnt. Egyes szakértői vélemények szerint minden egyes 1 forint vissza nem térítendő támogatás további 2-3 forintos gazdasági növekedést eredményez, minden egyes, az országba behívott 1000 milliárd európai uniós forrás mintegy 1 százalékos, illetve 1-4 százalékos gazdasági növekedéssel tudja javítani a hazai mérleget.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Jelen helyzetben 7 százalékos gazdasági visszaeséssel kénytelen számolni a magyar költségvetés és a magyar gazdaságpolitika. Hogyha az időarányos 1000 milliárd forintot behívtuk volna az országba, ez 4 százalékkal csökkentette volna ezt a gazdasági visszaesést, tehát mintegy 2,5-3 százalékos gazdasági visszaeséssel kellett volna csak számolnunk, amely munkahelyek tízezreit mentette volna meg, illetve családok ezreit mentette volna meg attól, hogy át kelljen élniük mindazt, amit leginkább nehezményesnek tartanak, és ami a legkegyetlenebb, a mindennapi egzisztenciális bizonytalanság.

Azt kérdezem, miniszterelnök úr, egyetért-e ön azzal, hogy az európai uniós (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) források felhasználása nagymértékben enyhíthetné (Az elnök csenget.) a gazdasági válság okozta tüneteket.

Várom válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai