Készült: 2024.03.29.09:05:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

15. ülésnap (2006.07.17.),  57-67. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 10:46


Felszólalások:   47-57   57-67   67-73      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! A képviselő úr nem fogadta el a miniszter úr válaszát. Kérdezem tehát önöket, elfogadják-e a miniszter úr válaszát. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás. - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Bátorság!) Képviselőtársaim, kérem önöket, hogy a bekiabálásokat fejezzék be! Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 172 igen szavazattal, 129 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta a választ.

Tisztelt Képviselőtársaim! Pánczél Károly és Tóth Ferenc, a Fidesz képviselői, interpellációt nyújtottak be a miniszterelnökhöz: "Mi az oka, hogy se ön, se kormányának minisztere nem hajlandó kivizsgálni a mindenkori legnagyobb bírsággal sújtott informatikai panamát?" címmel. Pánczél Károly képviselő urat illeti háromperces időkeretben a szó.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Miniszter Úr! Tisztelt Ház! Július 7-én Gyurcsány Ferenc egy azonnali kérdésre válaszolva kinyilvánította, hogy nem kívánja kivizsgáltatni minden idők legnagyobb bírsággal sújtott informatikai panamáját. Arra hivatkozott, hogy a jövőre nézve úgyis megteszik a szükséges intézkedéseket, hogy hasonló esetek többé ne fordulhassanak elő.

Miről is van szó? Sorban azok a cégek győztek a tendereken, amelyeket a tárca vezető tisztségviselői előre láttak. A nemrég kirobbant botrányos ügyben Magyar Bálint tanácsadója a minisztérium hivatalos helyiségébe invitált három informatikai céget és öt egyetemet. Ott hamar megértették az egyetemek, hogy csak akkor számíthatnak a minisztérium támogatására, ha az ott jelen lévő cégeket bízzák meg a sokmilliárdos feladatokkal. Magyar Bálint volt liberális miniszter szerint, aki most már hatalmas közpénzek kezelésével foglalatoskodik, ez volt a szokásos üzletmenet.

A Gazdasági Versenyhivatal döntése nemrég rekordösszegű, másfél milliárdos büntetés kiszabásával mutatott rá arra, miképp értékeli az önök szokásos üzletmenetét, a kartellezést. A volt oktatási miniszter kijelentéséből tudhatjuk, hogy nyilvánvalóan tudomása volt a törvénytelen eljárásról, maga is támogatta azt.

Nyilvánvalóan tudomása volt az ügyről annak a miniszteri tanácsadónak is, akinek a feljegyzését a Gazdasági Versenyhivatal bizonyítékként használta fel. Ő leírta, hogy a szabad verseny híve, de most a realitásokból kell kiindulni. Az Index hírportál szerint a Versenyhivatal azt is kiderítette, hogy az egyetemek és a cégek együttműködése olyan szoros volt, hogy maguk a cégek is részt vettek a kiírás előkészítésében.

Miniszterelnök Úr! Ön szerint mik azok a realitások, amelyekről a miniszteri tanácsadó beszélt, és amelyek láthatóan eldöntötték, milyen legyen a szokásos üzletmenet? Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felelete az azonnali kérdésre nem válasz, mert felmenti a felelősöket, akik miatt a hatalmas összegű bírság kiszabására sor került. Gondolja, hogy az emberek számára elfogadható, hogy a miniszterelnök és az oktatási és kulturális miniszter nem keresi meg a nagyszabású panama felelőseit?

Ön szerint jó helyen van-e most Magyar Bálint, aki most 8000 milliárd forint felett rendelkezik, és aki szerint általában ez a szokásos üzletmenet? Az emberek joggal teszik fel a kérdést, amit most én is felteszek önnek: önnek és az oktatási miniszternek miért áll érdekében, hogy futni hagyja a felelősöket?

Tisztelettel várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Az interpellációra Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr válaszol. Miniszterelnök úr! (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Bátorság!)

GYURCSÁNY FERENC miniszterelnök: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, ahogy ön mondja, talán két héttel ezelőtt válaszoltam már egy azonnali kérdésre. Azóta sokkal többet tudunk erről az ügyről, ha másért nem, mert az egyik hetilap közölte a Versenyhivatal elnökének a hetilaphoz címzett, egyébként a hetilap kérésére született nyilatkozatát, amelyet, gyanítom az interpellációja alapján, ön is elég pontosan ismer, de mintha annak valamennyi részletét nem osztotta volna meg itt velünk.

Én oktalannak látom egymást gyanúba keverni. És legalábbis felvetődik a jóhiszeműség kérdése akkor, amikor nyilvános információk állnak arról rendelkezésre, hogy példának okáért a vizsgálatot követően a Versenyhivatal elnöke az azóta nyilvánosságra került levélben nagyon egyértelműen és világosan azt mondja, hogy mindaz, ami történt - és itt kizárólag az Oktatási Minisztérium eljárásáról beszélek, nem pedig az egyetemek eljárásáról beszélek -, nem sérti a versenytörvénynek sem a betűjét, sem annak szellemét, illetve - most szó szerinti idézet következik -: "A bizonyítási eljárás során nem találtuk annak jelét, hogy a vállalkozások közötti megállapodások létrehozásában az Oktatási Minisztérium úgymond tippadóként szerepet játszott volna." Így áll a helyzet, ezt állapítja meg a Versenyhivatal. (Révész Máriusz közbeszól.) Ahol pedig az egyetemek eljárásában kifogásolnivalót talált, ott az egyetemekkel szemben fellépett, fellépésének érdemi jogkövetkezménye volt.

Ezt követően azt tudom önnek mondani, hogy nem látok okot arra, hogy azon túllépjünk, amit egyébként az Oktatási Minisztérium korábban már nyilatkozott, hogy akként fogja átalakítani a felügyelete alá tartozó intézményi világra vonatkozó közbeszerzési szabályokat, hogy ehhez hasonló és fogható gyanú a későbbiekben még csak fel se merülhessen.

A kérdéseire tehát a következőket tudom válaszolni. Hogy a miniszteri tanácsadó mit is gondol a szavai között, sajnos erről őt kell megkérdezzem. Az az igazság, hogy miniszterelnökként gondolatolvasónak egészen biztosan rossz vagyok. (Révész Máriusz közbeszól.)

(14.40)

A következő kérdésére azt tudom válaszolni, hogy a kérdésében foglalt állítás, hogy tudniillik nagyszabású panama történt volna, ezek szerint nem állja meg a helyét, ezért az embereknek nem az Oktatási Minisztériumról van véleménye, hanem azokról a politikusokról, akik egy pillanatnyi előnyért képesek politikustársaikat besározni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.)

Harmadsorban: "Ön szerint jó helyen van-e Magyar Bálint, aki most 8000 milliárd forint felett rendelkezik?" Magyar Bálint nincsen olyan helyzetben, hogy 8000 milliárd forint fölött rendelkezhetne, ön ezt tudhatná, ha képviselőként egyébként kellő pontossággal tájékozódott volna. Ha arra gondol, hogy helyes-e, hogy Magyar Bálint közreműködik a humán infrastrukturális beruházásokról szóló döntésekben, azt mondom, hogy igen, nagyon jó, hogy Magyar Bálint ebben közreműködik (Révész Máriusz közbeszól.), és felelős módon járhat el.

A negyedik kérdésére újra azt tudom mondani, hogy a felelősöket a Versenyhivatal megtalálta, velük szemben fellépett, bírságot szabott ki, ezért megnyugtathatja a választóit - ez a negyedik kérdésére adott válaszom -: a felelősök nem futottak el, hanem méltó megbírságolásban részesültek.

Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen a válaszát, miniszterelnök úr. Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki választ. Képviselő úr!

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Az ön válaszának nagy részéből az derül ki, mintha mi sem történt volna. Ön azt mondja, hogy semmi szabálytalan nem történt ebben az ügyben, ön hivatkozik a Gazdasági Versenyhivatalra és az ott hozott döntésekre, hogy nem sérült a verseny. Akkor mondja már meg, miniszterelnök úr, akkor az úgymond kartellező cégeket miért büntették meg rekordösszegű büntetésre (Kuncze Gábor: Azért, mert kartelleztek, nem olyan bonyolult!), másfél milliárd forintra, ha itt nem történt semmi.

Nem véletlen, hogy annak idején, amikor a puccsal eltávolított Medgyessy Péter miniszterelnök akkor azt találta mondani (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Fáj, mi?), hogy az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel, lehet, hogy talán ilyen esetekre gondolt, és talán Kuncze Gábor frakcióvezető úrnak sem kellene erre kiabálni és időnként tolvajbandát emlegetni (Kuncze Gábor: Ma még nem mondtam!), csak meg kellene fordulnia, ott ülnek az ön közelében. (Derültség és taps az ellenzéki pártok soraiban. - Az elnök csenget.)

ELNÖK: Képviselőtársaim! Kérdezem, hogy elfogadja-e a miniszterelnök úr válaszát.

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Miután a miniszterelnöki válaszból nem hangzott el az (Folyamatos zaj. - Az elnök csenget.), hogy kormányzati oldalon is meg kívánják keresni a felelősöket...

ELNÖK: Kérem, hogy igennel vagy nemmel válaszoljon!

PÁNCZÉL KÁROLY (Fidesz): ...így a választ nem fogadom el. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Nem fogadja el. Kérem képviselőtársaimat, hogy egymás minősítésétől azért tartózkodjanak itt az ülésteremben. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ugyan!)

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tekintettel arra, hogy a képviselő úr nem fogadta el a miniszterelnök úr válaszát, elfogadják-e azt. Kérem, most szavazzanak! (Szavazás. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Lopstop! - Folyamatos közbeszólások.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 183 igen szavazattal, 128 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett fogadta el a miniszterelnök úr válaszát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Font Sándor, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterhez: "Mikor és mekkora kártérítést kapnak a madárinfluenza miatt kiirtásra nem került állatok gazdái a hatósági intézkedések következtében elszenvedett károkért?" címmel. Öné a szó, képviselő úr.




Felszólalások:   47-57   57-67   67-73      Ülésnap adatai