Készült: 2024.04.19.22:22:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 163. felszólalás
Felszólaló Vincze László (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:46


Felszólalások:  Előző  163  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A rendszerváltás után nem sokkal a vidéken élő és gazdálkodó árutermelő gazdák keresték az új típusú szövetkezés lehetőségét, mely az önkéntesség és a kölcsönös bizalom elvén alapult. A családi gazdaságokban megtermelt, kiváló minőségű áruk olcsóbb előállításához szükség van a növényvédő szerek, műtrágyák, vetőmagok, gépek beszerzésére, mely beszerzéseket közös erővel olcsóbbá lehet tenni. Talán még ennél is fontosabb, hogy a megtermelt minőségi gabona időben raktárba, a zöldség- és gyümölcsfélék pedig hűtőházakba jussanak. Ezzel az összefogással az egyénileg gazdálkodó termelők az értékesítés során piaci versenyhelyzetbe kerülnek. Ez talán EU-elvárás is.

Sajnos ez a mozgalom a kezdeti lelkesedés után jelenleg igen vegyes helyzetet mutat. Választókörzetem 14 településéből Bakson, Ópusztaszeren, Sándorfalván, Felgyőn, Csongrádon, Bokroson, Csanyteleken, Szatymazon, Forráskúton és Kisteleken alakultak meg termelő, értékesítő, egy darab géptípusú és két darab hangya típusú szövetkezetek. Köztük van olyan, melyet az alakulásnál az önkormányzat is segített. De olyan is van, amelyik a jegyzett tőkéjét az adminisztrációs költségek miatt lassan már föléli.

Pályázatokat benyújtani a jelenlegi szabályozás mellett csak a tőkeerővel rendelkezőknek lehet, így talán néhánynak van esélye a jelen helyzetben azok megnyerésére. Ugyanakkor alapvető cél az, hogy ne az ellehetetlenülés, hanem az összefogás erősödjön ezeknél a szövetkezeteknél.

A kormányzat - nagyon helyesen - a Széchenyi-terv szerint sokat költ és kiemelten figyel az ipari vállalkozásokra. Vajon megérné-e a mezőgazdaságot - főleg azokat, akik termelnek, minőséget állítanak elő - úgy megsegíteni, mint az egyéb vállalkozásokat? Hiszen sok településen az egyedüli munkalehetőséget a mezőgazdaság és a hozzá kapcsolódó tevékenységek jelentik.

Kérdezem hát: hogyan szándékozik a jövőben a kormányzat támogatni a mezőgazdasági termelőket és ezen belül kiemelten az új típusú szövetkezeteket? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Kisgazdapárt soraiban.)




Felszólalások:  Előző  163  Következő    Ülésnap adatai