Készült: 2024.04.29.12:48:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

60. ülésnap (2019.03.18.), 126. felszólalás
Felszólaló Dr. Brenner Koloman (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:15


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BRENNER KOLOMAN (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az MTA szándékos tönkretétele kapcsán kibontakozó tragédia következő felvonása 2018 végén történt, amikor Palkovics miniszter úr közfeladatát figyelmen kívül hagyva nem vett részt az MTA rendkívüli közgyűlésén, majd belemondta a kamerába, hogy egyrészt az MTA előkészítő anyagai méltatlanok úgymond, de azért elfogadta a kormány feltételeit az Akadémia. Ezt az érintettek azonnal cáfolták. A Jobbik megítélése szerint miniszter úr sértődöttet játszó színjátéka és hazudozása egyértelműen annak a diktatórikus erőpolitikának a része, amelyet a Fidesz az akadémiai és az egyetemi szabadsággal szemben már jó ideje folytat. A tudás- és értelmiségellenes fideszes gőzhenger 2019-ben sem szünetelt. Januárban kiderült, hogy miniszter úr nyilvánvalóvá tette, hogy az MTA kutatóintézeteit jogszabály szerint megillető forrásokat nem kívánja biztosítani, ezért tehát az érdemi kutatómunka ellehetetlenül, a kutatóhálózatok működtetése pedig végveszélybe sodródik.

(Szabó Sándor elfoglalja a jegyzői széket.)

Az úgynevezett Palkovics-terv egy kiszivárgott beszélgetés leirata szerint nem ismerte a kompromisszumot. Idéznék ebből a kiszivárgott beszélgetésből; miniszter urat idézem: „Az intézethálózatot el kell szakítani az MTA vezetésétől, a köztestülettől, önállóvá kell tenni. Az MTA köztestület semmilyen közvetlen befolyással nem lehet a rendszer működésére.” Idézet vége, tisztelt képviselőtársaim. Ennek a bolsevik erőpolitikának az ékes bizonyítékaként miniszter úr a jelenlegi MTA-s helyzetet aztán még a CEU-üggyel is párhuzamba állította, tehát látszik, hogy a lex CEU szakmai része is csak hivatkozási alap volt korábban a kutatási és egyetemi szabadság szűkítését célzó intézkedéseihez. Végül pedig arra is fény derült, hogy Palkovics miniszter úr a zsarolástól sem riadt vissza, ahogy erre a Fidesz volt oktatási minisztere, az MTA volt elnöke, Pálinkás kolléga mutatott rá először.

Kérdezem tehát a kormányt: mi szükség van minderre? Számít-e még önöknek bármit is a magyar tudományos szféra nemzetközi versenyképessége, vagy már minden csak a teljes fideszes kormányzati kontrollról szól? Hogyan folytathat egy magát polgárinak és nemzetinek hazudó kormányzat ennyire kompromisszumképtelen bolsevik erőpolitikát? Mi lesz az önök politikája miatt egzisztenciális válságba sodródott kutatókkal és a félbemaradt kutatásokkal? És végül: az önök házi egyeteme, az egyetemi világ Mészáros Lőrince, tehát valóban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem integrálná-e az MTA-ból kiszakított Bölcsészeti és Társadalomtudományi Kutató Központot, valamint a Közgazdasági Kutató Intézetet? Várom érdemi válaszukat. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai