FILLÓ PÁL (MSZP) Tisztelt Ház! Igen tisztelt Képviselõtársaim! Egy olyan ügyben kértem napirend elõtt szót, amely sok ezer budapesti polgárt érint, és amely kérdés már két ízben is interpellációk kapcsán a Ház elé került, de mindkét esetben az illetékes miniszter urak 30 napos haladékot kértek a válaszadásra.
Tisztelt képviselõtársaim! A távközlési törvény a koncessziós pályázatok ügyét a közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter hatáskörébe utalta. E hatáskörrel élve a miniszter úr 54 körzetre osztotta fel az országot. Ebbõl egyetlen körzet Budapest. Annak bizonyítása, hogy a fõváros egy körzetben tartása az ország és a lakosság együttes érdeke, a miniszter úr és a Kormány felelõssége. Ugyanakkor mindenki tudatában van annak, hogy a nagyobb privatizációs bevételt és a koncesszió díját hosszú távon az igénybe vevõk, a lakosság fogja megfizetni.
Budapesten több társaság is alakult telefonszervezés kapcsán. Az érintett budapesti kerületek polgármesterei augusztus 24-én levélben keresték meg a miniszter urat, jelezve, hogy a helyi társaságok és az önkormányzatok, bízva az eddigi ígéretekben, megszervezték a telefonépítõ és -üzemeltetõ társaságokat, és beszedték a Matávval egyeztetett meghirdetett összegeket. Most, nem egészen két hónappal az év vége elõtt döbbentek rá a szervezõk arra, hogy a több tízezer budapesti igénylõ számára csak évekkel késõbb, 1994. december 31-e helyett 1997. december 31-ig valósulhat meg a telefon, s akkor is csak lényegesen kedvezõtlenebb feltételek mellett. A Matáv ajánlatából egyértelmûen kiderül, hogy meg van gyõzõdve arról, hogy monopolhelyzetét meg tudja tartani - és azzal vissza is él.
Egyetlen példát szeretnék önökkel megosztani. A XV. kerület vonatkozásában ez az ajánlat a következõ: 15000 forint helyett az egyéni elõfizetõknek 45000 forintot kell kifizetniük, a vállalkozóknak pedig 30000 forint helyett 90000-et. Ezen túl még 16000 darab fizetõképes telefonigénylõhöz is köti a javaslat a megvalósulást.
Tisztelt Ház! Egyértelmûnek látszik, hogy az ajánlat ebben a formájában megvalósíthatatlan, hiszen a lényegesen olcsóbb, 15 és 30000 forintos összegek esetében is csak 13500 bekötésre váró jelentkezett. A többi kerület és telefontársaság is hasonlóan lehetetlen helyzetbe került.
Ezért ezúton is szeretném felhívni a tisztelt tárca figyelmét, hogy minden lehetséges intézkedést tegyenek meg annak érdekében, hogy a több tízezer budapesti igénylõ esetében a társaságok által ígért anyagi feltételekkel és határidõre megvalósulhasson a telefonfejlesztés. Ellenkezõ esetben nincs más lehetõség, mint a társaságok megszûnése és a befizetett összegek tömeges visszafizetése.
Végezetül tiltakozunk az ellen, hogy a Kormány rövid távú érdekeinek alárendeljék a lakosság hoszszú távú érdekeit. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)