Tartalom Előző Következő

ELNÖK: (Szabad György) Megköszönöm Nyers Rezső bejelentését, és közlöm képviselőtársaimmal, hogy most szavazás következik annak tárgyában: vajon a tisztelt Országgyűlés Haraszti Miklóst és dr. Bilecz Endrét igazolt képviselőknek kijelenti-e? Tehát szavazás fog következni. Hátralevő idő... Most kell szavazni! (Megtörtént.) Kimondom a határozatot: a magyar Országgyűlés 287 "igen" szavazattal, 3 "nem" ellenében és 49 tartózkodással Haraszti Miklós és Bilecz Endre képviselőket igazoltaknak kijelenti. (Taps.)

Tisztelettel köszöntöm a most igazolt képviselőtársainkat, és egyben bejelentem, hogy Haraszti Miklós külföldi útja miatt 2 hétig nem vesz részt munkánkban.

Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy ismertessem a benyújtott törvényjavaslatokat és egyéb indítványokat. Az alkotmányügyi, törvényelőkészítő és igazságügyi bizottság benyújtotta, illetve benyújtja egyfelől az állampolgárságtól megfosztó határozatok hatályon kívül helyezéséről szóló törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot, másfelől az államtitkárok jogállásának és felelősségének átmeneti szabályozásáról szóló törvényjavaslatot. Az önkormányzati közigazgatási belbiztonsági és rendőrségi bizottság benyújtotta a tanácsok megbízatásának meghosszabbításáról szóló törvényjavaslatot. Az alkotmányügyi bizottság az általa benyújtott, illetve benyújtandó törvényjavaslatok sürgős tárgyalását azzal kérte, hogy az a mai napon megtörténjék. Az önkormányzati bizottság szintén sürgős tárgyalást kért, de nem a mai napra, hanem a soron következő, május 22-én kezdődő ülésünkre. Engedjék meg, hogy egy rövid magyarázattal is éljek A házszabály szerint a bizottságok előterjesztéseit az önálló képviselői indítványoktól eltérően az Országgyűlés köteles napirendjére tűzni. Nem köteles azonban azt sürgősséggel tárgyalni. Erről külön kell határozni, vita nélkül.

Tisztelt Országgyűlés! A házbizottság tegnap tartott ülésén úgy foglalt állást, hogy elsősorban a kormány megalakításával összefüggő törvényjavaslatok esetében indokolt a sürgős tárgyalás. Más esetekben a sürgősség kimondása komoly megfontolást igényel. A házbizottság lényegesnek tartja ugyanis hogy a törvényjavaslatok mindig a szükséges - és a házszabályban is előírt - alapos bizottsági előkészítés után kerüljenek a plenáris ülés elé. A házszabályokkal összhangban indokolt, hogy az önkormányzati bizottság törvényjavaslatát az alkotmányügyi törvény-előkészítő bizottság is megtárgyalja. Erre a következő ülésünkig egy hét elegendőnek tűnik. Mindezeken túl lényegesnek tartom hogy a képviselők általában ne az ülés alatt értesüljenek az előterjesztésről, mivel így kizárnánk az előzetes tájékozódás, a szükséges konzultációk lehetőségéből őket. Javaslom a tisztelt Országgyűlésnek, hogy a sürgősség igényét fogadja el, és a tanácsok megbízatásának meghosszabbításáról szóló említett törvényjavaslat vitájára sürgősségi alapon, de csak a 22-ével kezdődő ülésünkön kerüljön sor.

Tisztelt Országgyűlés! Mindezek után szükséges tehát, hogy döntsünk a sürgős tárgyalási indítvánnyal elénk kerülő törvényjavaslatokról. Egymás után, elkülönítve fogom szavazásra feltenni a kérdést a benyújtott törvényjavaslatok ügyében. Mindenekelőtt kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e azzal, hogy az állampolgárságtól megfosztó határozatok hatályon kívül helyezéséről szóló törvény módosításával foglalkozó törvényjavaslat a mai ülésünkön sürgős tárgyalásra kerüljön. Kérem, szavazzunk ebben az ügyben, megjelent a "hátralévő idő" felirat, most kell szavazni. (Megtörténik.)

Köszönöm! Kimondom a határozatot, hogy a magyar Országgyűlés 313 szavazattal, 17 "nem" ellenében és 15 tartózkodás mellett kimondta az állampolgárságtól megfosztott határozatok hatályon kívül helyezéséről szóló törvény módosításával foglalkozó törvényjavaslat mai ülésünkön történő sürgős tárgyalását. Most legyen szabad egy kérdéssel fordulnom az Országgyűlés főtitkárához!

Azt kérdezem, hogy az államtitkárok jogállásának és felelősségének átmeneti szabályozásáról szóló törvényjavaslat kiosztásra került-e a képviselők között. (Dr. Soltész István főtitkár válaszol az elnöknek.)

A főtitkártól azt a felvilágosítást kaptam, hogy a technikai kivitelezés folyamatban van, rövid időn belül, gyakorlatilag egy fél órán belül, ennek a javaslatnak a szövegét valamennyi képviselőtársunk kézhez kapja. Kérdezem ezek után, hogy az Országgyűlés hozzájárul-e a rövidesen végső formájában kézhez veendő törvényjavaslat sürgős tárgyalásához mai ülésünkön?

Kérem képviselőtársainkat, hogy szavazzanak e bizottságilag előkészített törvényjavaslat sürgős tárgyalása ügyében. Határozathozatal következik.

Megjelent a "hátralévő idő felirat, kérem, szavazzanak! (Megtörténik. 309 " igen", 18 "nem", 25 tartózkodás.)

A magyar Országgyűlés úgy foglalt állást - 309 "igen" szavazattal, 18 "nem" ellenében, 25 tartózkodás mellett - hogy az államtitkárok jogállásával és felelősségével foglalkozó átmeneti szabályozást előterjesztő törvényt sürgősen, a mai ülésben kívánja megtárgyalni.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést! Egyetért-e azzal, hogy a tanácsok megbízatásának meghosszabbításával foglalkozó törvényjavaslatot a május 22-ei, pontosabban a május 22-én kezdődő ülésünkön tárgyaljuk meg?

Határozathozatal következik.

Megjelent a "hátralévő idő felirat. Kérem, szavazzunk! (Megtörténik. 295 " igen", 42 "nem", 10 tartózkodás.)

Megállapítom, hogy a magyar Országgyűlés 295 szavazattal, 42 ellenében és 10 tartózkodással elfogadta, hogy a tanácsok megbízatásának meghosszabbításával foglalkozó törvényjavaslatot május 22-én kezdődő ülésünkön tárgyaljuk meg.

Tisztelt Országgyűlés!

Mindezt követően a képviselői önálló indítványok napirendre tűzéséről kell döntenünk. Emlékeztetem a tisztelt képviselőtársakat, hogy előző ülésünkön önálló indítványt nyújtott be Vásárhelyi Miklós képviselőtársunk - a Szabad Demokraták Szövetségének tagja - a Magyar Köztársaság és Varsói Szerződés viszonyának rendezésére. Az indítvány az elmúlt ülésen valamennyi képviselőtársunk kezébe került. Házszabályaink szerint a képviselői önálló indítvány napirendre tűzéséről elnöki javaslat alapján az indítványtevő képviselő, illetve az adott esetben a képviselőcsoport által helyettesítésével megbízott képviselő felszólalási lehetősége után az Országgyűlés vita nélkül dönt. Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést, hogy az indítvány napirendre tűzéséről előzetesen állást foglalt a honvédelmi, valamint a külügyi bizottság, amelyeket erre felszólítottam. A honvédelmi bizottság a napirendre tűzés kérdésében nem adott választ, azaz nem foglalt állást. A külügyi bizottság ellenben, az indítvány napirendre tűzését támogatja, de nem ért egyet a sürgős tárgyalás igényével.

Ismertetem ennek bizottsági indoklását röviden. A bizottság álláspontja szerint hazánk Varsói Szerződés-beli tagságának kérdésköre sokrétű nemzetközi, politikai és jogi, biztonságpolitikai, illetve katonai, valamint gazdasági elemei és összefüggései merülnek föl, és ezek széleskörű, alapos, gondos tanulmányozást igényelnek. A sürgősségi eljárás esetében - hangsúlyozza a külügyi bizottság - a körültekintő vizsgálódás nem látszik biztosíthatónak.

Kérdezem most Vásárhelyi Miklós képviselőtársunk távolléte folytán, a képviselőcsoport bejelentése szerint, Demszky Gábor képviselőtársunkat, hogy kíván-e felszólalni annak ellenére, hogy Vásárhelyi Miklós az elmúlt ülésen részletesen ismertette az indítványt?