K/1920.

Írásbeli kérdés

Dr. Szili Katalin

az Országgyűlés elnöke

részére

Helyben

Tisztelt Elnök Asszony!

A Házszabály 91. § (2) bekezdése alapján kérdést kívánok feltenni

Dr. László Csaba pénzügyminiszter úrnak
"Megfelel-e a kárpótlási jegy tulajdonosok és a további foglalkoztatásban bízó dolgozók érdekeinek a markáns vagyonkezelésre, továbbá kedvezményes privatizációs technikák igénybevételére szoruló Tisza Cipő rt. részvényeinek a Forrás rt-be történő bevitele?"

címmel.

Kérdésemre írásbeli választ kérek a Miniszter Úrtól, azért tőle, mert elsősorban ő az illetékes.

Tisztelt Miniszter Úr!

Értesültem róla, hogy tervezik a Tisza Cipő rt. ÁPV rt. kézben lévő részvényeinek a Forrás rt-be történő apportálását. Számomra kiemelkedő fontossággal bír választó kerületem egyik meghatározó, közel 500 főt foglalkoztató vállalkozása sorsának alakulása, ezért tájékoztatást kértem az ÁPV rt. vezérigazgatójától. Kamarás Miklós úr december 19-én kelt levelében megerősítette, hogy tervezik a társaság részvényeinek szerepeltetését a Forrás rt. portfoliójában. Több éve figyelemmel kísérem a Tisza Cipő rt. sorsának alakulását, gyötrelmes, de eddig eredményes átalakulását.

A részvények apportálásával kapcsolatos tervek számos kérdést vetnek fel bennem:

  1. a kárpótlási jegy tulajdonosok számára csalódást okozhat, hogy rövid és középtávon nem számíthatnak osztalék és egyéb bevételre a Tisza Cipő rt. részvényekhez kapcsolódóan,
  2. a Tisza Cipő rt-nél tartalmilag egy végelszámolási folyamat zajlik, csak markáns vagyonkezeléssel biztosítható a leányvállalatok működőképességének megőrzése, a privatizációs bevételek a folyamatosan növekvő összegű "HYFERP" kötelezettségek teljesítését szolgálják. A Forrás rt-ben a megváltozott tulajdonosi érdekek mellett nem feltétlenül biztosíthatók ezen prioritások feltételei,
  3. A Tisza Cipő rt-nél az alkalmazottak erőfeszítéseivel, főtulajdonosi közreműködéssel sikerült biztosítani a társaság fennmaradását, a privatizációs folyamat ugyanakkor lelassult. A tisztán eszköz alapú értékesítés ellentmondásba kerülhet a foglalkoztatási szempontokkal. Felmerül a kérdés, hogy a részvények beapportálása után fennmarad-e a kedvezményes privatizációs technikák alkalmazásának lehetősége?
  4. A Tisza Cipő rt. működési területe a leghátrányosabb helyzetű kistérségek egyikére, a Tiszazugra esik. Számomra ezért nincs fontosabb a foglalkoztatási szempontoknál, nehéz elképzelni ezek fölé helyezhető érdekeket. Felmerül a kérdés, hogy a döntéseknél figyelembe vételre kerülnek-e ezen kérdések, ha nem, akkor számomra aggályos a döntés megalapozottsága.

Van-e garancia a foglalkoztatási szempontok markáns érvényesülésére?

Kérem Miniszter Úr sürgős válaszát, s kérem végleges döntésük meghozatalakor a felvetésemben foglaltak mérlegelését.

Budapest, 2002. december 23.

Tisztelettel:
Farkas Imre
Országgyűlési képviselő