MAGYAR KÖZTÁRSASÁG KORMÁNYA

T/1107.
számú
törvényjavaslat

egyes, az egészségügyet és a társadalombiztosítást érintő törvények módosításáról

Előadó: Dr. Csehák Judit
egészségügyi, szociális és családügyi miniszter

Budapest, 2002. október


2002. évi ... törvény
egyes, az egészségügyet és a társadalombiztosítást érintő törvények módosításáról

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosítása

1. §

(1) Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 3. §-a a k) pontot követően a következő ka)-kb) pontokkal egészül ki:

[E törvény alkalmazásában]

"ka) szűrővizsgálat: olyan vizsgálat, amelynek célja a betegség tüneteit nem mutató (tünetmentes) személy esetleges betegségének vagy kórmegelőző állapotának - ideértve a betegségre hajlamosító kockázati tényezőket is - korai felismerése,

kb) diagnosztikai vizsgálat: az egészségügyi szolgáltatóhoz forduló beteg panasza okának feltárására irányuló vizsgálat,"

(2) Az Eütv. 3. §-ának s) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"s) magyar állampolgár: a magyar állampolgársággal, vagy az illetékes hatóság által kiadott, a Magyar Köztársaság területére érvényes letelepedési, illetve bevándorlási engedéllyel rendelkező nem magyar állampolgárságú, valamint a külön jogszabály értelmében menekültnek minősülő személy;"

2. §

Az Eütv. 32. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"32. § (1) A betegjogi képviselő a külön jogszabály szerinti szervezet keretei között látja el feladatait."

3. §

Az Eütv. 56. §-ának (4) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Fertőző betegségre gyanús személy az, aki az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter rendeletében meghatározott fertőző betegségben szenvedő személlyel, annak használati eszközével, váladékával érintkezett, illetve a fertőzés terjedési módjából adódóan feltételezhető, hogy a fertőző betegség kórokozója a szervezetébe került."

4. §

Az Eütv. 59. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter a (2) bekezdés szerint meghatározott fertőző betegség esetén rendeletben megállapíthatja a (2) bekezdés b) pontja alá tartozó azon személyek körét is, akik kötelező szűrővizsgálatnak az egészségügyi hatóság külön rendelkezése nélkül is kötelesek magukat alávetni. A kötelező szűrővizsgálat a fertőzés jellegétől, illetve a fertőződés módjától függően kiterjedhet

a) valamely fertőző megbetegedésben szenvedő (a továbbiakban: fertőzött személy), illetve fertőző betegségre gyanús személyre;

b) a fertőzött személy családi, munkahelyi, lakó- vagy egyéb környezetének azon tagjaira, akiknél a fertőződés gyanúja fennáll, ide értve a szexuális partnerét is;

c) az ismétlődő jelleggel olyan tevékenységet végző személyre, akinek a b) pont szerinti környezete fokozott fertőzési veszélynek van kitéve,

d) a bentlakásos intézményi elhelyezésben, gondozásban részesülő személyre, ide értve a sorkatonai szolgálatot teljesítő, a büntetés-végrehajtási intézetben szabadságvesztés büntetését, valamint a javítóintézeti nevelését töltő személyt is;

e) kábítószert nem orvosi rendelvény alapján intravénásan alkalmazóra;

f) Magyarországra történő beutazás, illetve az országban való tartózkodás engedélyezése céljából egyes idegenrendészeti eljárások alatt álló személyre."

5. §

Az Eütv. 62. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter rendeletében egyes fertőző megbetegedések esetére, a fertőzés terjedésének megakadályozása céljából elrendelheti a fertőzött személynek a fertőzés jellege szerinti egészségügyi intézményben történő kötelező gondozásba vételét, és rendszeres orvosi ellenőrzését."

6. §

(1) Az Eütv. 94. §-a (2) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A beteg azonnali egészségügyi ellátásra szorul]

"f) heveny tudatzavar esetén, ideértve az ittasság miatti tudatzavart is,"

(2) Az Eütv. 94. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) A közterületen vagy nyilvános helyen tartózkodó, magatehetetlen ittas személyt a mentőszolgálat kijózanítás céljából egészségügyi megfigyelésre, illetve ellátásra egészségügyi szolgáltatóhoz szállítja. A megfigyelés az érintett kijózanodásáig, de legfeljebb 24 óráig tarthat. A beszállított személyt kijózanodásáig, de legfeljebb 24 órai időtartamra lehet a kijózanító állomáson visszatartani."

7. §

(1) Az Eütv. 110. §-a (1)-(4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"110. § (1) Egészségügyi tevékenységet folytatásának formájától és módjától függetlenül - a (2) és (4) bekezdésekben foglalt kivétellel - az adott tevékenység folytatására jogosító egészségügyi szakképesítéssel vagy egészségügyi szakképesítés nélkül megszerezhető felsőfokú szakirányú szakképesítéssel rendelkező és a működési nyilvántartásba bejegyzett személy végezhet.

(2) Felsőfokú szakirányú szakképesítéshez kötött egészségügyi tevékenységet az (1) bekezdésben meghatározott feltételeken túl

a) az adott szakképesítéssel rendelkező személy önállóan, továbbá

b) az a) pont szerinti személy felügyelete mellett

ba) a szakképesítése megszerzéséhez szükséges képzésben részt vevő, valamint

bb) a szakképesítéssel rendelkező és a működési nyilvántartásból a 113. § (1) bekezdés a), illetve d)-g) pontjaiban foglaltak alapján törölt személy a törlés okának megszűnését követően a működési nyilvántartásba történő visszakerülése érdekében az ahhoz szükséges ideig

végezhet.

(3) Az (1)-(2) bekezdések szerinti önállóan végzett tevékenység az arra feljogosító szakképesítésnek a működési nyilvántartásba történő bejegyzésétől kezdhető meg.

(4) A működési nyilvántartásban nem szereplő, Magyarországon honosítható vagy elismerhető egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy részére - indokolt esetben - a külön jogszabályban meghatározott hatóság a szakképesítésnek megfelelő tevékenységre, meghatározott időtartamra és helyszínre (munkahelyre) szóló tevékenységre jogosító engedélyt adhat ki, a külön jogszabályban foglalt eljárási rend szerint. A tevékenységre jogosító engedély kiadásának feltétele, hogy a kérelmező hitelt érdemlő módon igazolja, hogy a korábbi, rendszeresen végzett egészségügyi szolgáltatásának helye szerinti utolsó, ennek hiányában az állampolgársága szerint illetékes állam jogszabályai alapján nem áll az egészségügyi tevékenység gyakorlását kizáró vagy korlátozó intézkedés, büntetés, illetőleg büntetőjogi intézkedés hatálya alatt, és megfelel a tevékenység végzéséhez külön jogszabály szerint előírt egészségügyi alkalmassági feltételeknek. Az engedélyezett egészségügyi tevékenység végzéséhez a szakképesítést igazoló bizonyítvány vagy oklevél tényleges elismerése, illetve honosítása nem szükséges."

(2) Az Eütv. 110. §-a a következő (15) bekezdéssel egészül ki:

"(15) A (2) bekezdés b) pontjának alkalmazásában a felügyeletet ellátó személynek azt a személyt kell tekinteni, aki a felügyelet során a felügyelt személy által önállóan nem végezhető szakmai tevékenységért teljes felelősséggel tartozik."

8. §

Az Eütv. 111. §-a (4) és (5) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A (3) bekezdésben megjelölt adatokat az oktatási intézmény a bizonyítvány, illetve az oklevél, a külföldi bizonyítványok és oklevelek által tanúsított egészségügyi szakképesítés elismerésére jogosult hatóság az elismerő határozat kiadását követő 30 napon belül bejelenti az alapnyilvántartást vezető szervnek.

(5) Az alapnyilvántartás vezetéséről - a szakképesítés szintjeinek megfelelően - az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium gondoskodik."

9. §

(1) Az Eütv. 112. §-a (6) és (7) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Hivatalból értesíti a működési nyilvántartást vezető szervet

a) az Egészségügyi Szakképzési és Továbbképzési Tanács a szakvizsgát tett személyekről,

b) a 116. § (3) bekezdés szerinti továbbképző hely a (4) bekezdés c) pontja szerinti továbbképzések elvégzéséről,

c) a külföldi bizonyítvány vagy oklevél által tanúsított szakirányú egészségügyi szakképesítés és az egészségügyi tudományterületen szerzett tudományos fokozat elismerésére, illetve a honosításra jogosult hatóság az elismerésről, illetve a honosításról.

(7) A működési nyilvántartás vezetéséről - a szakképesítés szintjeinek megfelelően - az illetékes szakmai kamara, ennek hiányában az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium gondoskodik."

(2) Az Eütv. 112. §-a a következő (12) bekezdéssel egészül ki:

"(12) A külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény Harmadik része szerint elismert egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy akkor vehető fel a működési nyilvántartásba, ha igazolja, hogy a külön jogszabályban meghatározott hatóságtól a magyar szociális biztonsági rendszerre, valamint a szakmai etikai szabályokra vonatkozó, külön jogszabályban meghatározott ismeretekről, továbbá a végezni kívánt szakirányú egészségügyi tevékenység gyakorlásához szükséges magyar nyelvi ismeretek megszerzésének lehetőségéről szóló tájékoztatást megkapta."

10. §

Az Eütv. 138. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A titoktartási kötelezettség nem vonatkozik arra az esetre sem, ha az egészségügyi dolgozó a beteg érdekében a külön jogszabályban foglaltak szerinti intézkedés megtétele céljából - különös tekintettel a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 17. §-ában foglaltakra - bejelentési kötelezettségének tesz eleget."

11. §

Az Eütv. 142. §-ának (3) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az egészségügyi ellátás finanszírozása tekintetében e törvény rendelkezéseit kell alkalmazni magyar állampolgár külföldön végzett szervtranszplantációjára."

12. §

Az Eütv. 148. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A Tanács]

"a) a kormányzati egészségpolitika kialakításában és az ezzel összefüggő döntések meghozatalában kezdeményező, javaslattevő, véleményező és tanácsadó,"

[tevékenységet végez.]

13. §

Az Eütv. 161. §-a (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Az (1) és a (3) bekezdés szerinti kutatás esetén annak elvégzésére a 159. § (6) bekezdése szerint, az egészségügyi intézmény vezetője, egyéb egészségügyi szolgáltató esetében a területileg illetékes fővárosi, megyei fekvőbeteg-gyógyintézet vezetője által engedélyezett kutatási terv alapján - az ETT véleményének figyelembevételével - az országos tisztifőorvos ad engedélyt."

14. §

Az Eütv. 222. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az anatómiai oktatás céljára átadott holttestre a kórbonctani vizsgálat alá vont holttestekre vonatkozó szabályokat - beleértve a tevékenység szakmai felügyeletét is - kell alkalmazni."

15. §

Az Eütv. 234. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"234. § (1) Egészségügyi szakértői tevékenységet - a 106. §-ban, illetőleg a 235. § (2) bekezdésében foglalt kivétellel - az a természetes személy végezhet, aki - ha törvény másként nem rendelkezik - a külön jogszabályban meghatározott szervtől, valamint feltételek alapján erre engedélyt kapott."

16. §

(1) Az Eütv. 247. §-ának (1) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

[(1) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy]

"f) az egészségügyi szolgáltatók felelősségbiztosítására vonatkozó részletes szabályokat"

[rendeletben megállapítsa.]

(2) Az Eütv. 247. §-a (2) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) Felhatalmazást kap az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, hogy]

"b) a betegjogi képviselő jogállására és eljárására, valamint a betegjogi és ellátottjogi képviselői szervezetre vonatkozó részletes szabályokat,"

[rendeletben állapítsa meg.]

(3) Az Eütv. 247. §-a (2) bekezdésének d) pontja a következő dh) és di) alponttal egészül ki:

[(2) Felhatalmazást kap az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, hogy

d) a népegészségügyi feladatok végrehajtása érdekében]

"dh) a járványügyi intézkedések - ideértve a 62. § (3) bekezdése alapján alkalmazott intézkedéseket is - alapjául szolgáló fertőző betegségeket, fertőzésre gyanús állapotokat, továbbá az intézkedések végrehajtására vonatkozó szakmai követelményeket,

di) meghatározott fertőző betegség esetén - az 59. § (4) bekezdésének keretei között - az 59. § (2) bekezdésének b) pontja szerint a lakosság szűrővizsgálatra kötelezett egyes csoportjainak körét,"

[rendeletben állapítsa meg.]

(4) Az Eütv. 247. §-a (2) bekezdésének g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) Felhatalmazást kap az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, hogy]

"g) az egészségügyi szolgáltatás megkezdésére és gyakorlására, a gyakorlás képesítési feltételeire, az egészségügyi szolgáltatók szakmai felügyeletére vonatkozó részletes szakmai szabályokat, továbbá az egészségügyi szolgáltatás folytatásához szükséges tárgyi feltételeket,"

[rendeletben állapítsa meg.]

(5) Az Eütv. 247. §-a (2) bekezdésének q) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[(2) Felhatalmazást kap az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, hogy]

"q) a szervekkel és szövetekkel kapcsolatos tevékenység tekintetében

qa) a szerv- és szövetátültetésre, valamint a szerv- és szövettárolásra vonatkozó részletes szabályokat, valamint

qb) az élő személyből vagy halottból kezelési terv megalapozása vagy kórisme felállítása céljából vizsgálatra eltávolított szerv- és szövetkivétel, valamint a vizsgálati eljárási rend részletes szabályait,"

[rendeletben állapítsa meg.]

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény módosítása

17. §

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) 16. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[A biztosított az orvosi rehabilitáció keretében jogosult]

"d) szenvedélybetegsége esetén a külön jogszabályban meghatározott rehabilitációs ellátásra."

18. §

Az Ebtv. 21. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"21. § (1) A biztosított jogosult a járóbeteg-ellátás keretében gyógyászati céllal rendelt gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer és gyógyászati ellátás árához, illetőleg a fekvőbeteg gyógyintézeti kezelés alatt számára rendelt végleges gyógyászati segédeszköz árához, továbbá a gyógyászati segédeszköz javítási és kölcsönzési díjához nyújtott támogatásra, amennyiben

a) külön jogszabály az adott gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer vagy ellátás árához, javításához, illetve kölcsönzéséhez támogatást rendel, és

b) azt a finanszírozott egészségügyi szolgáltató e feladatra kijelölt orvosa, illetve a MEP-pel e feladatra szerződést kötött orvos rendeli, és

c) a rendelés a külön jogszabályban foglalt szakmai szabályok szerint történik, és

d) a kiszolgálásra vagy javításra a MEP-pel e feladatra szerződött (a továbbiakban: szerződött) forgalmazónál vagy gyártónál kerül sor.

(2) A biztosított jogosult fogpótlás és fogszabályozó készülék, illetve hallókészülék és tartozékai árához nyújtott támogatásra, amennyiben ezek kiszolgálására fogorvosi (fogszakorvosi) rendelésen, illetve audiológiai szakrendelésen kerül sor."

19. §

Az Ebtv. 23. §-a a következő j) ponttal egészül ki:

[A biztosított részleges térítés mellett jogosult]

"j) az egészségügyi ellátás keretében igénybe vett egyéb kényelmi szolgáltatásokra."

20. §

Az Ebtv. 26. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"26. § (1) Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: OEP) főigazgatója - az E. Alap költségvetésében meghatározott keretek között - méltányosságból

a) a biztosított által részleges térítési díj megfizetése mellett az egészségbiztosítás terhére igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások térítési díját vagy annak egy részét átvállalhatja,

b) a külön jogszabály szerinti támogatással rendelhető gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer és gyógyászati ellátás árához azt meghaladó támogatást nyújthat,

c) a külön jogszabályban foglaltak szerint támogatással nem rendelhető allopathias gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszer és árához támogatást nyújthat,"

d) a gyógyászati segédeszközök árához a külön jogszabályban foglaltaktól eltérő gyakorisággal támogatást nyújthat."

21. §

Az Ebtv. 35. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"35. § (1) Az egészségügyi szolgáltató a finanszírozás keretében kapott összeget más pénzeszközeitől elkülönítetten kezeli. A finanszírozás keretében járó összegnek legfeljebb 10%-a engedményezhető."

22. §

Az Ebtv. 36. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A MEP az ellenőrző hálózatának szakemberei útján ellenőrzi a finanszírozott egészségügyi szolgáltatások elszámolási rendjét, az elszámolások valódiságát, a folyósított pénzeszközök felhasználását és elkülönítését."

23. §

Az Ebtv. 37. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés, illetőleg a 35. § (6) bekezdése szerinti visszatérítési kötelezettség a jogalap nélkül igénybe vett finanszírozást követő egy éven belül, a 2003. január 1. után nyújtott szolgáltatásra jogalap nélkül igénybe vett finanszírozás két éven belül a finanszírozás elszámolása során is érvényesíthető."

24. §

Az Ebtv. a következő 39/A. §-sal egészül ki:

"39/A. § (1) Az egészségbiztosítási pénzellátás (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál jövedelemként azt az összeget kell figyelembe venni, amely után a biztosított egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt.

(2) A biztosítás megszűnését követően járó pénzellátások összegének megállapítására és folyósítására a biztosítottakra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni."

25. §

Az Ebtv. 42/C. §-ának b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Nem jár a gyermekgondozási díj, ha]

"b) a jogosult - munkavégzés nélkül - megkapja teljes keresetét, ha a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt kereset után jár gyermekgondozási díj,"

26. §

Az Ebtv. 42/D. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Ha a biztosított egyidejűleg fennálló több jogviszony alapján jogosult gyermekgondozási díjra, a jogviszonyonként megállapított díjak összegét egybe kell számítani, az ellátás összege egybeszámítás esetén sem haladhatja meg az (1) bekezdésben megállapított legmagasabb összeget."

27. §

Az Ebtv. 43. §-ának (3) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Ezt a rendelkezést kell alkalmazni az egyidejűleg fennálló több jogviszonyból származó jogosultságra is."

28. §

Az Ebtv. 46. §-a (1) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban]

"a) a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át, a biztosítási jogviszony megszűnését követően 180 napon át, azzal hogy az 50. § (1) bekezdésének keretei között a táppénz folyósításának időtartama legfeljebb egy évvel, a biztosítási jogviszony megszűnését követő 180 napot meghaladó időtartamra meghosszabbítható,"

29. §

Az Ebtv. 47. §-a (2) bekezdésének a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Nem jár táppénz]

"a) a keresőképtelenségnek arra az időtartamára, amelyre a biztosított átlagkeresetre jogosult, illetőleg, amely alatt a biztosítás szünetel, munkavégzési kötelezettség hiányában keresetveszteség nincs, továbbá a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha az azt követő munkanapon (munkaszüneti napon) a keresőképtelenség már nem áll fenn,"

30. §

Az Ebtv. 55. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"55. § (1) Baleseti táppénz annak jár, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő legkésőbb harmadik napon üzemi baleset következtében keresőképtelenné válik."

31. §

Az Ebtv. 56. §-a (5) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) Ha a sérült az első ízbeni baleseti táppénzre való jogosultság megszűnését követő 180 napon belül ugyanazon üzemi baleset következtében újból keresőképtelenné válik, a baleseti táppénz összege a korábbinál kevesebb nem lehet."

32. §

(1) Az Ebtv. 65. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"65. § (1) Az üzemi balesettel összefüggésben egészségbiztosítási baleseti ellátás csak az üzemi baleset tényét megállapító határozat bemutatása esetén állapítható meg."

(2) Az Ebtv. 65. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A baleseti járadék iránti igényt az üzemi baleset bekövetkezése napjától számított három éven belül lehet a kérelem benyújtásával érvényesíteni. Baleseti ellátásra jogot adó foglalkozási megbetegedést az egészségre ártalmas munkakörülmények között történő foglalkoztatás megszűnését követő öt éven belül vagy legkésőbb a foglalkozási megbetegedés megállapítását követő egy éven belül lehet megállapítani."

33. §

Az Ebtv. 68. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Az 500 forintot meg nem haladó összegben megállapított visszafizetési vagy megtérítési kötelezettség esetén az eljárást nem kell lefolytatni."

34. §

Az Ebtv. 71. §-a (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a fizetésre kötelezett foglalkoztató, egyéb szerv és személy a fizetésre kötelező határozat, illetve fizetési meghagyás jogerőre emelkedésétől számított tizenöt napon belül fizetési kötelezettségét nem teljesíti és a fizetési meghagyást kibocsátó egészségbiztosítási igazgatási szerv által a kötelezett bankszámlája ellen benyújtott azonnali beszedési megbízás eredménytelen, az egészségbiztosítási szerv megkeresi a járulékok behajtására jogosult szervet, hogy a követelést a járuléktartozás végrehajtására vonatkozó szabályok szerint hajtsa be. A járuléktartozás végrehajtására vonatkozó szabályok szerinti eljárás lefolytatását kezdeményezi a visszafizetésre kötelező határozatot kibocsátó szerv, ha a (2) bekezdés szerinti eljárás nem vezet eredményre."

35. §

Az Ebtv. 80. §-a (4) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Aki az e törvényben meghatározott bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettségét nem, vagy késedelmesen teljesíti, illetőleg annak nem az előírt módon tesz eleget, 5 ezer forinttól 100 ezer forintig terjedő összegű mulasztási bírság fizetésére kötelezhető."

36. §

Az Ebtv. 83. §-a (2) és (3) bekezdésének helyébe a következő (2)-(4) bekezdés lép, egyidejűleg a jelenlegi (4) bekezdés számozása (5) bekezdésre módosul:

"(2) Felhatalmazást kap a Kormány

a) a finanszírozási szerződések megkötése és az egészségügyi szolgáltatások finanszírozása részletes szabályainak,

b) a keresőképesség elbírálásával kapcsolatos eljárás rendjének,

c) a gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és egyes gyógyászati ellátások árához nyújtott támogatás megállapítására vonatkozó szabályok,

d) a külföldön történő gyógykezelés feltételeinek és elszámolási rendjének,

e) a beutaló nélkül felkereshető szakellátások,

f) a beutalásra jogosult orvosok körének,

g) az utazási költségekhez nyújtott támogatás mértékének és módjának,

h) a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök jogszabályellenes rendelése esetén a rendelésre jogosító szerződés felmondását megalapozó értékhatár,

i) a baleseti ellátásra jogosító foglalkozási betegségek, illetve a kizárólag baleseti egészségügyi szolgáltatás igénybevételére jogosultságot megalapozó üzemi balesetek,

j) a szolgálati viszonyban álló személyek, valamint egyes meghatározott tevékenységet végző személyek és a fogvatartottak egészségügyi szolgáltatás igénybevételére vonatkozó szabályainak,

k) a pénzbeli ellátások, továbbá a baleseti ellátások megállapítására - ideértve a munkaképesség-változás minősítésének eljárási szabályait is - és folyósítására vonatkozó részletes szabályok,

l) a kifizetőhellyel nem rendelkező munkáltatóknak a táppénz igénybejelentésével kapcsolatos kötelezettségei, továbbá a kifizetőhelyeknek a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz, a baleseti táppénz megállapítására, folyósítására és elszámolására vonatkozó feladatai,

m) a foglalkoztatóknak és egyéb szerveknek az egészségbiztosítási ellátások megállapításához szükséges nyilvántartási és adatszolgáltatási feladatainak,

n) az eltartott hozzátartozók jövedelemszámítási szabályainak,

o) a részleges térítési díjak megállapítási módszerének, az egyes díjtételek képzésénél számításba vehető költségelemeknek, valamint a díjak befizetésére és elszámolására vonatkozó szabályoknak,

p) a háziorvosokat racionális gyógyszerfelhasználásra ösztönző rendszer kialakítására és működésére vonatkozó részletes szabályok,

q) a nemzetközi kötelezettségvállalások keretei között a Magyar Köztársaság területén tartózkodó külföldiek betegellátása szabályainak,

r) a méltányossági eljárások szabályainak,

s) a gyógyszerek árához nyújtott támogatással igénybe vehető szolgáltatást nyújtók számára folyósítható előleg feltételeinek és folyósítása szabályainak,

t) az egészségügyi technológiák egészségbiztosítási finanszírozásra történő befogadása alapelvei és feltételrendszere

meghatározására.

(3) Felhatalmazást kap az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, hogy a pénzügyminiszterrel egyetértésben rendeletben határozza meg

a) a támogatott gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök és egyes gyógyászati ellátások körét, az árukhoz nyújtott támogatás mértékét,

b) a gyógyászati segédeszközök forgalmazása, javítása, kölcsönzési rendszere szakmai követelményeit.

(4) Felhatalmazást kap az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, hogy rendeletben határozza meg:

a) a betegségek megelőzését és korai felismerését szolgáló egészségügyi szolgáltatásokat,

b) a szűrővizsgálatok igazolására vonatkozó rendelkezéseket,

c) az egyes főbb betegségcsoportok vizsgálati és terápiás eljárási rendjét, valamint a gyógyszerterápiás ajánlásokat,

d) a meddőség kezelésére vonatkozó rendelkezéseket,

e) a szanatóriumi ellátásokat,

f) a betegszállításra jogosító kúraszerű kezeléseket,

g) a várólista alapján igénybe vehető ellátásokat,

h) a beutalás szakmai szabályait,

i) az egyes egészségügyi szolgáltatások körébe tartozó beavatkozásokat,

j) a gyógyászati ellátások körébe tartozó szolgáltatásokat,

k) a munkaképesség-változás minősítésének szakmai szabályait

l) a finanszírozás alapjául szolgáló homogén betegségcsoportokat és azok súlyszámértékét,

m) a járóbeteg-szakellátás körébe tartozó beavatkozási csoportokat és azok pontértékét,

n) a gyógyszer, gyógyászati segédeszköz és ellátás rendelésének szakmai követelményeit,

o) a kötelező egészségbiztosítás egészségügyi szolgáltatásainak rendelésére vonatkozó szabályokat,

az egészségügyi szolgáltatók által kiállított igazolások kiadási rendjét,

q) az anyatejellátásra való jogosultság feltételeit,

r) az anyatejellátás szakmai és közegészségügyi követelményeit,

s) az anyatej társadalombiztosítási támogatás alapjául szolgáló literenkénti árát, valamint a támogatás elszámolási módját."

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak

és a társadalombiztosítás szerveinek állami felügyeletéről szóló 1998. évi XXXIX. törvény módosítása

37. §

(1) A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak és a társadalombiztosítás szerveinek állami felügyeletéről szóló 1998. évi XXXIX. törvény (a továbbiakban: Tbir tv.) 1. §-a (2) és (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az Alapok felügyeletét a Kormány, az igazgatási szervek irányítását a Kormány az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter (a továbbiakban: miniszter) útján látja el.

(3) A pénzügyminiszter - a miniszterrel együttesen - terjeszti a Kormány elé a járulékfizetéssel kapcsolatos törvényjavaslatokat és azok végrehajtási rendeleteit. Az egészségbiztosítási ellátással és a társadalombiztosítási nyugellátásokkal kapcsolatos törvényjavaslatokat és azok végrehajtási rendeleteit a miniszter - a pénzügyminiszterrel együttesen - terjeszti a Kormány elé."

38. §

A Tbir tv. 2. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a Kormány irányítása alatt álló, országos hatáskörű központi államigazgatási szerv. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetését főigazgatók végzik, akiket - a miniszter javaslatára - a Kormány nevez ki és ment fel."

39. §

(1) A Tbir tv. 8. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § (1) Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár igazgatási szervei - ide nem értve a nyugdíjbiztosítási igazgatóságok kirendeltségeit - jogi személyek."

(2) A Tbir tv. 8. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A miniszter a Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál, valamint a Fővárosi és Pest Megyei Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságnál a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 45. §-ának (8) bekezdésében foglaltak alapján további egy vezetői szintet állapíthat meg."

Egyéb, az egészségügyet érintő törvények módosítása

40. §

Az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény 27. §-a a következő új (13) bekezdéssel egészül ki és ezzel egyidejűleg a jelenlegi (13) bekezdés számozása (14) bekezdésre változik:

"(13) Felhatalmazást kap az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, hogy az emberi felhasználásra kerülő tápszerek előállításának, forgalmazásának, reklámozásának és kiadásának szabályait rendeletben állapítsa meg."

41. §

(1) Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény (a továbbiakban: Atv.) 67. §-a a következő m) ponttal egészül ki:

[67. § Felhatalmazást kap a Kormány, hogy rendeletben szabályozza:]

"m) az országos sugárzási helyzet és radioaktív anyagkoncentrációk ellenőrzésére vonatkozó szabályokat, valamint az ellenőrzési eredmények központi adatgyűjtésének, feldolgozásának, nyilvántartásának és értékelésének rendjét."

(2) Az Atv. 68. §-a (2) bekezdésének f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Felhatalmazást kap az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, hogy rendeletben állapítsa meg:]

"f) az egészségügyi ágazat radiológiai mérő és adatszolgáltató hálózata felépítésének és működésének szabályait;".

(3) Az Atv. 68. §-a a következő (11) bekezdéssel egészül ki:

"(11) Felhatalmazást kap a tevékenység jellege szerint érintett miniszter, hogy rendeletben állapítsa meg az Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszer részére történő adatszolgáltatáshoz szükséges környezeti sugárvédelmi ellenőrző rendszerének, továbbá adatgyűjtő és szolgáltató központjának felépítését és működési szabályait."

42. §

Az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"24. § (1) Az érintett első ízben történő orvosi ellátásakor, ha az érintett 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett és a sérülés feltehetően bűncselekmény következménye, a kezelőorvos a rendőrségnek haladéktalanul bejelenti az érintett személyazonosító adatait.

(2) A kezelőorvos az (1) bekezdés szerinti esetben a beteg személyazonosító adatairól a lehető legrövidebb időn belül értesíti az egészségügyi szolgáltató betegjogi képviselőjét a beteg érdekében szükséges intézkedések megtétele céljából.

(3) A kiskorú érintett első ízben történő egészségügyi ellátásakor - a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 17. §-ára is tekintettel - az ellátást végző egészségügyi szolgáltató ezzel megbízott orvosa köteles az egészségügyi szolgáltató telephelye szerint illetékes gyermekjóléti szolgálatot haladéktalanul értesíteni, ha

a) feltételezhető, hogy a gyermek sérülése vagy betegsége bántalmazás, illetve elhanyagolás következménye,

b) a gyermek egészségügyi ellátása során bántalmazására, elhanyagolására utaló körülményekről szerez tudomást.

(4) Az (1)-(3) bekezdés szerinti adattovábbításhoz az érintett, illetve az adattal kapcsolatosan egyébként rendelkezésre jogosult beleegyezése nem szükséges."

43. §

Az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény 30. §-a (1) és (3) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"30. § (1) Az egészségügyi dokumentációt - a képalkotó diagnosztikai eljárással készült felvételek, az arról készített leletek, valamint a (7) bekezdés kivételével - az adatfelvételtől számított legalább 30 évig, a zárójelentést legalább 50 évig kell megőrizni. A kötelező nyilvántartási időt követően gyógykezelés vagy tudományos kutatás érdekében - amennyiben indokolt - az adatok továbbra is nyilvántarthatók. Ha a további nyilvántartás nem indokolt - a (3) bekezdés kivételével - a nyilvántartást meg kell semmisíteni.

(2) Képalkotó diagnosztikai eljárással készült felvételt, valamint a felvétel esetén az arról készített leletet kell - a felvétel készítésétől számított - legalább 30 évig megőrizni."

44. §

A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény 34. §-ának (3) bekezdése a következő c) ponttal egészül ki:

[(3) Felhatalmazást kap a Kormány, hogy:]

"c) a veszélyes anyagokkal és készítményekkel kapcsolatos egyes tevékenységek gyakorlásához, valamint a veszélyes anyagokkal és készítményekkel folytatott tevékenységekkel kapcsolatos kockázat-becslés végzéséhez szükséges feltételek, ideértve a képesítési feltételeket is "

[részletes szabályait rendeletben meghatározza.]

45. §

A nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény 6. §-a (1) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § (1) Cigarettát kiskereskedelmi forgalomba hozni - a 8. § (3) bekezdésében foglaltakra figyelemmel - csak abban az esetben lehet, ha a forgalomba kerülő fogyasztói csomagolási egység felirata - szembetűnően, kontrasztos háttérben, jól olvashatóan, tartósan, magyar nyelven - tartalmazza

a) egyik főoldalán, az oldal legalább 30%-át kitevő felületen "A dohányzás súlyosan károsítja az egészséget!" figyelmeztetést, és

b) másik főoldalán, az oldal legalább 40%-át kitevő felületen a külön jogszabály szerinti, szabadon megválasztható egészségvédő figyelmeztető feliratot, valamint

c) egyik keskenyebb oldalán, az oldal legalább 10%-át kitevő felületen, a cigaretta főfüst egységnyi mennyiségében lévő kátrány- és nikotin-, valamint szén-monoxid tartalom számszerű értékét."

46. §

A nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény 8. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Ez a törvény a Magyar Köztársaság és az Európai Közösségek és azok tagállamai között társulás létesítéséről szóló, Brüsszelben, 1991. december 16-án aláírt Európai Megállapodás kihirdetéséről szóló 1994. évi I. törvény 3. §-a alapján az Európai Parlamentnek és az Európai Közösségek Tanácsának a dohánytermékek előállítására, bemutatására és forgalmazására vonatkozó törvények, egyéb jogszabályok és közigazgatási intézkedések közelítéséről szóló 2001/37/EK irányelvével összeegyeztethető szabályozást tartalmaz."

47. §

Az egészségügyi szakellátási kötelezettségről, továbbá egyes egészségügyet érintő törvények módosításáról szóló 2001. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Ektv.) 3. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. § (1) Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a 2. §-ban meghatározottak szerinti szolgáltatásokra biztosítja a szakellátás nyújtásához szükséges kapacitások lekötését, a teljesített szolgáltatások finanszírozását és ellenőrzését, továbbá ennek érdekében a fővárosi és megyei egészségbiztosítási pénztárak (a továbbiakban: MEP) az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatóval finanszírozási szerződést kötnek."

Záró rendelkezések

48. §

(1) Ez a törvény a (6)-(8) bekezdésben foglaltak kivételével 2003. január 1-jén lép hatályba.

(2) Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által 2003. január 1-je előtt az egészségügyi szolgáltatók finanszírozására, a gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, gyógyfürdő ellátáshoz nyújtott támogatás elszámolására, a gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, gyógyfürdő ellátás támogatással történő rendelésére kötött szerződések, valamint a kapacitás lekötési megállapodások tekintetében az OEP jogutódja a területileg illetékes megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztár.

(3) Ahol az Ebtv. kirendeltséget említ, azon MEP-et, ahol kirendeltség vezetőjét említ, azon a MEP vezetőjét kell érteni.

(4) A törvény hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti

a) az Eütv. 97. §-ának (3) bekezdése,

b) az Ebtv. 9. §-ában az "- ideértve a magángyakorlatot folytató orvost is -" szövegrész, a 48. §-ának (1) bekezdése és 64. §-ának (4) bekezdése,

c) a Tbir tv. 7. §-ának c) pontja,

d) az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról szóló 1991. évi XI. törvény 9.§-a b) pontjából a " , valamint a megyei tisztifőorvosokat" szövegrész,

e) a társadalombiztosítás pénzügyi alapjairól és azok 1993. évi költségvetéséről szóló 1992. évi LXXXIV. 11. §-a (3) bekezdésének c) pontja,

f) a Magyar Orvosi Kamaráról szóló 1994. évi XXVIII. törvény 19. §-a (1) bekezdésének a) pontja és a 19. § (3) bekezdése,

g) a Magyar Gyógyszerész Kamaráról szóló 1994. évi LI. törvény 15. §-a (1) bekezdésének a) pontja és a 15. § (3) bekezdése,

h)  az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény 2. §-ának 1. pontjából a "gyógytápszer, az anyatejet pótló tápszer," szövegrész,

i) az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény 3. számú melléklete 47. pontjából a "vagy az MSZ 21461-1:88 szabvány Függelékének 3. pontjában szereplő" szövegrész és 48. pontjából a " , az MSZ 21461-1:88 szabvány Függelékének 3. pontjában szereplő" szövegrész,

j) az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerekről szóló 1998. évi XXV. törvény 24. §-a (2) bekezdésének k) pontjából "az emberi felhasználásra kerülő tápszerek előállításának, forgalmazásának, reklámozásának és kiadásának szabályait, továbbá" szövegrész,

k) az egészségügyet, a gyógyszerellátást, a szociális ellátást érintő egyes törvények jogharmonizációs célú, valamint a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény, továbbá a társadalombiztosítási járulékfizetéssel és az egészségügyi hozzájárulással kapcsolatos törvények módosításáról szóló 2001. évi LXX. törvény 42. §-a (6) bekezdésének utolsó két mondata,

l) a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 1999. évi költségvetéséről szóló 1998. évi XCI. törvény 16. §-a,

m) a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak 2000. évi költségvetéséről szóló 1999. évi CIX. törvény 8. §-a,

n) a Magyar Köztársaság 2001. és 2002. évi költségvetéséről szóló 2000. évi CXXXIII. törvény 73. §-a.

(5) A törvény hatálybalépésével egyidejűleg

a) az Eütv. 112. §-ának (5) bekezdésében a " (4) bekezdés a)-f) pontok" szövegrész helyébe a "(4) bekezdés a)-g) pontok" szövegrész, 159. §-ának (6) bekezdésében a "szakmai-etikai" szövegrész helyébe a "szakmai és etikai" szövegrész lép,

b) az Ebtv. 9. §-ában "az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (a továbbiakban: OEP)" szövegrész helyébe "a megyei, fővárosi egészségbiztosítási pénztárral (a továbbiakban: MEP)" szövegrész, 10. §-a (3) bekezdésében "az (1) bekezdés dc) pontjában" szövegrész helyébe "az (1) bekezdésben" szövegrész, 18. §-ának (2) bekezdésében, 30. §-ának (1) és (2) bekezdésében, 32. §-ának (1) bekezdésében, valamint 38. §-a (2) bekezdésének b) pontjában "az OEP" szövegrész helyébe "a MEP" szövegrész, továbbá 22. §-ának (3) bekezdésében "az OEP-pel" szövegrész helyébe "a MEP-pel" szövegrész, 27. §-ának (1) bekezdésében "megyei, fővárosi egészségbiztosítási pénztár (a továbbiakban: MEP)" szövegrész helyébe a "MEP" szövegrész, 79. §-ának (1) bekezdésében "Az OEP" szövegrész helyébe "Az OEP és igazgatási szervei" szövegrész, 81. §-a (2) bekezdésében az "Országos Egészségbiztosítási Pénztár" szövegrész helyébe az "OEP" szövegrész lép,

c) az Ektv. 3. §-ának (2) és (3) bekezdésében "az OEP" szövegrész helyébe "a MEP" szövegrész lép,

d) az egészségügyi közszolgáltatások nyújtásáról, valamint az orvosi tevékenység végzésének formáiról szóló 2001. évi CVII. törvény 3. §-ának (4) bekezdésében "az OEP-pel" szövegrész helyébe "a megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztárral (a továbbiakban: MEP)" szövegrész, 22. §-ának (9) bekezdésében a "közvetlenül az OEP" szövegrész helyébe "közvetlenül a MEP" szövegrész lép,

e) a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény 116. §-ának (2) bekezdésében "az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral" szövegrész helyébe "a területileg illetékes megyei (fővárosi) egészségbiztosítási pénztárral" szövegrész lép,

f) a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 29. §-ának b) pontjában "a nyugdíjbiztosítási önkormányzat és az egészségbiztosítási önkormányzat igazgatási szervét" szövegrész helyébe "az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár igazgatási szerveit" szövegrész lép,

g) az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatról szóló 1991. évi XI. törvény 8.§-ának (2) bekezdésében a "népjóléti miniszter" szövegrész helyébe "az országos tisztifőorvos" szövegrész lép,

h) az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerekről szóló 1998. évi XXV. törvény 6. §-ának (1) bekezdésében "az Egészségügyi Minisztérium hivatalos lapjában közzéteszi" szövegrész helyébe "a külön jogszabályban foglaltak szerint közzé kell tenni." szövegrész lép.

(6) E törvény

a) 2. §-a, valamint 28. §-a 2003. július 1. napján,

b) 9. §-ának (2) bekezdése és 45. §-a Magyarországnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján

lép hatályba.

(7) Az Európai Unióhoz történő csatlakozásról szóló nemzetközi szerződést kihirdető törvény hatálybalépésének napján

a) az Eütv.-nek a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény (a továbbiakban: Oetv.) 71. §-a (2) bekezdésével megállapított

aa) 110. § -a (10) bekezdésében az "és valamely EGT tagállamban már szolgáltatást nyújt," szövegrész helyébe az "és valamely EGT tagállamban letelepedettként már szolgáltatást nyújt,"

ab) 110. §-a (10)- (14) bekezdéseiben az "OTH" szövegrész helyébe a "külön jogszabályban meghatározott hatóság",

b) a Magyar Orvosi Kamaráról szóló 1994. évi XXVIII. törvénynek az Oetv. 72. §-ával megállapított 20. § (2) bekezdésének a) pontjában az "ideiglenes működési engedély kiadásával" szövegrész helyébe a "tevékenységre jogosító engedély" kiadásával

szövegrész lép,

c) az Eütv. 112. §-ának az egészségügyet, a gyógyszerellátást, a szociális ellátást érintő egyes törvények jogharmonizációs célú, valamint a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény, továbbá a társadalombiztosítási járulékfizetéssel és az egészségügyi hozzájárulással kapcsolatos törvények módosításáról szóló 2001. évi LXX. törvény

ca) 2. §-a (1) bekezdésével megállapított (3) bekezdésének c) pontja a "vagy a (12) bekezdésében foglalt kötelezettség teljesítését hitelt érdemlően nem igazolja;" szövegrésszel egészül ki,

cb) 2. §-a (3) bekezdésével megállapított új (7) bekezdésében a "Honosított, illetve egyenértékűként elismert" szövegrész helyébe a "Honosított, illetve - a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény Harmadik része szerinti elismerés kivételével - elismert" szövegrész lép.

(8) E törvény kihirdetésének napján az egészségügyi közszolgáltatások nyújtásáról, valamint az orvosi tevékenység végzésének formáiról szóló 2001. évi CVII. törvény 25. §-ának (1) bekezdésében a "2003. január 1. napjától" szövegrész helyébe a "2003. március 1. napjától" szövegrész lép.

ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Az egészségügyről szóló és egészségbiztosítást érintő törvények hatálybalépése óta felhalmozódott tapasztalatok, a joganyag egyes rendelkezéseit érintő alkotmánybírósági döntések, az országgyűlési biztosi ajánlások, valamint Magyarországnak az Európai Unióhoz történő közelgő csatlakozása több ponton szükségessé teszik az egészségügyi ágazatot érintő törvényi szintű jogszabályok áttekintését, szükség esetén felülvizsgálatát. A kormányzati struktúra átalakítása lehetővé teszi és megköveteli, hogy az egészségügyi és szociális ellátások között mind a határterületi kérdésekben, mind pedig az egymásra épülő ellátások összhangja érdekében a betegek, illetve ellátásban részesülők számára jobban áttekinthető szervezeti és jogi keretek alakuljanak ki.

A Kormány programjának sarkalatos eleme a finanszírozási rendszer átalakítása. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény (a továbbiakban: Ebtv.) módosítása nagyrészt az ellátások igazságosabb és átláthatóbb igénybevételének megteremtésére irányul. A természetbeni, a pénzbeli és baleseti ellátásokra vonatkozó szabályok módosítása mellett jelentős változást jelent a közigazgatás továbbfejlesztésének irányával összhangban történő decentralizáció, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (a továbbiakban: OEP) területi szervei részére a jogi személyiség biztosítása, az érdemi működés jogszabályi feltételeinek megteremtése.

A törvényjavaslat zömében pontosító, a szervezeti, eljárási és ellenőrzési rendet javító szabályokat tartalmaz, amelyek relatíve rövid idejű felkészülési periódus mellett is alkalmazhatók. A törvényjavaslat az eddigiekben jelzett célokon túl - elsősorban a megfelelő jogalkotási felhatalmazások biztosításával - megteremti azon törvényi kereteket, amelyek között az uniós csatlakozás még hátralévő alacsonyabb szintű jogalkotási feladatai elvégezhetők, illetve biztosítja az egészségbiztosítás rendszerének átláthatóbb működési kereteit, valamint a társadalombiztosítási alapok felhasználásának a kormányprogram céljaival összhangban történő szabályozását.

A törvényjavaslat négy fő részből áll:

1. az egészségügyről szóló törvény módosítása

2. a kötelező egészségbiztosításról szóló törvény módosítása

3. társadalombiztosítás alapjairól és felügyeletéről szóló törvény módosítása

4. egyéb, az egészségügyet érintő törvények módosítása

Az egészségügyről szóló törvény módosítása

A Javaslat megteremti a lehetőséget az egységes betegjogi és ellátottjogi képviselői rendszer létrehozására, valamint a Nemzeti Egészségügyi Tanács súlyának növelésére az egészségügyi programok véleményezésében.

Az egészségügyi ellátások rendszere változatlan marad, azonban az Alkotmánybíróság döntése, valamint az állampolgári jogok országgyűlési biztosának ajánlása alapján a heveny, szövődménnyel fenyegető alkoholmérgezéses állapot mint az állam, ezen belül az egészségügyi ellátás felelősségébe tartozó esetkör, a mentési feladatok között nevesítésre kerül.

Pontosításra kerül az orvostudományi kutatások engedélyezésének rendje, amelyben az Európai Unió gyakorlatához illeszkedő szervezeti és etikai véleményezési rendszer további megerősítését szolgálja a Javaslat. Nagyobb hangsúly kerül a betegek számára is garanciát jelentő etikai véleményezésre oly módon, hogy az etikai és a szakmai véleményalkotás elkülönül.

Az elmúlt évek során szélesedett a Magyarországon elvégezhető szerv- és szövetátültetések köre, azonban továbbra is szükség van egyes esetekben arra, hogy külföldi gyógyintézetekben kerüljön sor a beavatkozás elvégzésére. A betegek biztonságát növeli az erre alkalmazható finanszírozási szabály törvényi szintű pontosítása.

A jogbiztonságot erősítő rendelkezések, amelyek kiegészítik és pontosítják az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter felhatalmazását a végrehajtási rendeletek kiadására, mivel egyértelművé teszik, hogy milyen ügyekben van helye az állami szabályozó szerep érvényesítésének. A rendelkezés elsősorban a közegészségügy érdekében szükséges járványügyi szabályokat érinti.

A Javaslat lehetőséget teremt a bűnismétlés megelőzésére az egészségügyi ellátások során. Bántalmazott személy ellátása esetén a betegjogi képviselőn keresztül a jövőben új lehetőség nyílik a beteg érdekét szolgáló intézkedések szükségességének felmérésére és kezdeményezésére, így az eddiginél hatékonyabban lehet fellépni a családon belüli erőszak vagy egyéb bántalmazás rendőri beavatkozást nem igénylő eseteiben is.

Elsősorban a fogorvosokat, de az egészségügy területén dolgozó egyéb egészségügyi szakképesítésű személyeket is érinti a szakorvosi szakképesítéshez kötött tevékenységek végzésére vonatkozó szabályok változása, amelynek célja, hogy a magyar egészségügyi szakképesítéssel rendelkezők versenyképesek legyenek az Unió tagállamainak fogorvosaival.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény módosítása

A Javaslat a természetbeni ellátások körében elsősorban az ellátások minőségének garanciáit, illetve az egészségügyi szolgáltatók pénzügyi-elszámolási tevékenységének ellenőrizhetőségét kívánja megteremteni.

A törvényjavaslat a szenvedélybetegek rehabilitációs lehetőségeit jogszabályban rendeli előírni, míg bizonyos gyógyászati segédeszközök kiszolgálásához, javításához, kölcsönzéséhez az eddigieknél szigorúbb, ellenőrizhetőbb feltételeket állapít meg.

A Javaslat a gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatos, a gyakorlati végrehajtást segítő pontosító módosításokat tartalmaz (pl. gyógyászati segédeszköz rendelésének lehetővé tétele a fekvőbeteg ellátás orvosa részére, ha az a betanításhoz, rehabilitációhoz vagy a kórházi kezelés alatt szükséges, a jövőben élelmiszernek minősülő tápszerek támogatása), továbbá annak törvényi szintű szabályozását, hogy a biztosított a kölcsönzési díjhoz, illetve a javítás díjához is jogosult ártámogatásra.

A pénzfelhasználás ellenőrzésére vonatkozó pontosított megfogalmazás, illetve az OEP részére a szolgáltatók által jogosulatlanul igénybevett finanszírozási összegek esetére biztosított intézkedési lehetőségek kiterjesztése az ellátórendszer pénzügyi stabilitását, a pénzeszközök felhasználásának jogszerűségét segíti elő.

Az egészségbiztosítási pénzellátások és a baleseti táppénz megállapítására és folyósítására vonatkozó törvényi rendelkezések közötti anomáliák, esetenként joghézagok nehezítik a jogalkalmazást, az ellátások megállapítását és folyósítását. A táppénzalap 2001. évi módosítása során elmaradt a vállalkozók járulékfizetéséhez igazodó táppénzalap meghatározása. Az egyéni vállalkozói járulékfizetési rendszer módosítása - az adótörvények várható változása miatt - feltétlenül szükséges, az új járulékrendszerhez igazodó táppénz-szabályok megalkotása indokolt. Ugyancsak indokolt a táppénz alapjára vonatkozó rendelkezések részleges felülvizsgálata és a passzív táppénz költségeinek csökkentése. Újra kell szabályozni az egyidejűleg több jogviszonyban álló személyek pénzellátásra való jogosultságának mértékét. A baleseti ellátásokkal kapcsolatban felmerült ellentmondások és jogalkalmazási problémák miatt az erre vonatkozó rendelkezések felülvizsgálata és módosítása is indokolt.

Egyes intézkedések az ellátás stabilitását szolgálják, illetve a biztosítottak ellátásra való jogosultságát rendezik:

- az orvosi rehabilitációra vonatkozó rendelkezés módosítása jogszabályban rendeli rögzíteni a szenvedélybeteg biztosítottak ellátásra való jogosultságát;

- a gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatban a gyakorlati végrehajtást segítő pontosításokra került sor, továbbá annak törvényi szintű rögzítésére, hogy a biztosított jogosult a kölcsönzési díjhoz, illetve a javítás díjához is ártámogatásra.

A pénzellátások és a baleseti táppénz megállapítására vonatkozó módosítási javaslatok elfogadása a biztosítottak szempontjából igazságosabb, átláthatóbb, az őket foglalkoztató munkáltatók számára kevesebb adminisztrációval járó rendszer működtetésének feltételeit teremtené meg.

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak és a társadalombiztosítás szerveinek állami felügyeletéről szóló 1998. évi XXXIX. törvény módosítása

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak és a társadalombiztosítás szerveinek állami felügyeletéről szóló 1998. évi XXXIX. törvény értelmében az Egészségbiztosítási és Nyugdíjbiztosítási Alapok felügyelete állami feladat, amelyet a Kormány, az igazgatási szervek tekintetében az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter mint kijelölt tagja útján lát el.

A Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz, valamint a Nyugdíjbiztosítási Igazgatósághoz tartozó biztosítottak, valamint egészségügyi szolgáltatók igen nagy számára tekintettel a hatékony ügyintézés biztosítása érdekében indokolt még egy vezetői szint létrehozásának lehetőségét megteremteni.

Egyéb, az egészségügyet érintő törvények módosítása

Az egyéb törvények döntően a jogharmonizációs feladatokkal összefüggésben módosulnak. Ez alól kivétel az egészségügyi adatkezelési törvény, amely rendezi a röntgenfelvételek tárolásának eddig félreérthető szabályait.

A lakosságot és a szakmai közvéleményt egyaránt érinti, hogy az atomenergiáról szóló törvény keretében részletes szabályok készülhetnek a sugárvédelem ellenőrző, adatgyűjtő rendszerének minden elemére és az adatok feldolgozása, nyilvántartása és értékelése meghatározott szigorú rendben történik. A veszélyes anyagokkal és készítményekkel folytatott tevékenységek gyakorlásának feltételei szabályozására felhatalmazó rendelkezéssel a kémiai biztonságról szóló törvényt szükséges kiegészíteni.

A vállalkozások szabad letelepedése és a személyek szabad áramlása igényli a Magyar Orvosi Kamaráról és Gyógyszerész Kamaráról szóló törvények pontosítását, amely az orvos, fogorvos és gyógyszerész diplomásokra vonatkozik.

A jogharmonizációs kötelezettség teljesítéséhez kapcsolódik az élelmiszerekről szóló törvény módosítása, amelyre a tápszerek besorolása és forgalmazása szabályainak megváltoztatása miatt van szükség. Ezzel szorosan összefügg a gyógyszerekről szóló törvény és a tápszereket érintő társadalombiztosítási támogatási szabályok módosítása, amelynek alapján a jövőben az orvos által észlelt anyatejes táplálási nehézségek esetében orvosi rendelvényre gyógyszertárban kiadott tápszerek kapnak biztosítási támogatást, egyéb esetekben a tápszerekre az élelmiszerekre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ilyen módon a rászorulók az eddigi feltételek mellett továbbra is hozzáférnek a csecsemők számára nélkülözhetetlen termékekhez, de egyébként ez a különleges táplálkozási igényt kielégítő élelmiszer is a "piacra" kerül.

RÉSZLETES INDOKOLÁS

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosításához

Az 1. §-hoz

Az egészségügyről szóló törvény egyes rendelkezései alkalmazásában - különös tekintettel a beteget a szűrővizsgálatok kapcsán megillető önrendelkezési jog terjedelmére - lényeges különbség van a diagnosztikus célból, illetőleg más, adott esetben a beteg akarat elhatározásától függetlenül végzett vizsgálatok között. A fogalommeghatározások körének bővítése a jogalkalmazás egyértelműsége érdekében ezt a különbséget fejezi ki. A magyar állampolgár fogalmát a Javaslat a 2002-ben hatályba lépett idegenrendészeti törvény rendelkezéseivel összhangban tartalmazza.

A 2. §-hoz

Az Országgyűlés határozata értelmében az egészségügyi és a szociális ellátásokat igénybevevők jogainak érvényesítését és védelmét szolgáló önálló, országos, egységes, beteg-, illetve ellátottjogi képviselői intézményrendszert kell megteremteni. Ez a döntés szükségessé teszi az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) betegjogi képviselőről szóló 32. § (1) bekezdésének módosítását, mely módosítás szerint a betegjogi képviselő már nem az ÁNTSZ megyei (fővárosi) intézetének szervezeti keretei között működik.

A 3-5. §-hoz

Az Alkotmánybíróság határozatával megállapította a szerzett immunhiányos tünetcsoport terjedésének meggátlása érdekében szükséges intézkedésekről és szűrővizsgálat elrendeléséről szóló 5/1988. (V. 31.) SZEM rendelet alkotmányellenességét, és azt 2002. december 31-i hatállyal megsemmisítette.

Az Alkotmánybíróság döntése szerint az alapvető jogokat érintő rendelkezések esetén a rendeleti szintű szabályozás nem elegendő, végül az Alkotmánybíróság a rendelet felhatalmazását is törvénysértőnek tartja. Az Eütv. módosítása általános, valamennyi fertőző megbetegedésre kiterjedő érvénnyel felsorolja azokat a lehetséges okokat (59. § új (4) bekezdése), amelyek körében az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter rendeletében kötelező szűrővizsgálatot rendelhet el. A felsorolás nem kizárólag a HIV fertőzéssel, illetőleg AIDS megbetegedéssel érintettek tekintetében tartalmaz az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter számára kötelező szűrővizsgálat elrendelésére jogszabályi lehetőséget, hanem bármely más fertőző megbetegedés esetén alkalmazhatóak e törvényi keretek, ahol a közegészségügyi helyzet ilyen jellegű kötelezettség bevezetését indokolja. Az Alkotmánybíróság hivatkozott döntésével összhangban az Eütv. keretszerűen rögzíti annak törvényi lehetőségét, hogy az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter egyes fertőző megbetegedések esetén járványügyi intézkedésként a beteg kötelező gondozásba vételét, illetve rendszeres orvosi vizsgálatát rendelhesse el (62. § új (3) bekezdés).

A 6. §-hoz

Az ellátás (szállítás, detoxikáció) az ittas személy részére hatályos jogszabályaink alapján térítésköteles, szemben a droggal, illetve hígítószerrel intoxikáltakkal, mivel utóbbiak esetében a költségeket az OEP finanszírozza. A jogi megkülönböztetés a különféle intoxikációs esetek között az Alkotmánybíróság megítélése szerint alkotmánysértő, ezért indokolt, hogy az alkohol által intoxikált személyek ellátásának és detoxikálóba történő szállításának szabályozása azonos elvek szerint történjen, amit az Eütv. 94. §-a (2) bekezdése f) pontjának kiegészítése tesz lehetővé.

A 7-9. §-hoz

Hazánk jogharmonizációs kötelezettsége, valamint a diplomák kölcsönös elismerésére vonatkozó elv maradéktalan érvényesülésének biztosítása vetette fel az Eütv. 110. §-a módosításának szükségességét. A Javaslat arra irányul, hogy a tevékenység jellegétől függetlenül, kizárólag szakképesítés birtokában, önállóan is végezhető legyen szakirányú szakképesítéshez nem kötött egészségügyi tevékenység. A jelenlegi szabályozás a vállalkozási tevékenység folytatását szakirányú szakképesítéshez köti. Az Európai Unió részéről érkezett jelzéseknek megfelelően kerültek kidolgozásra az Eütv. 110. §-ának módosítására irányuló rendelkezések. A Javaslat egyértelműen különválasztja az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképesítéssel, illetőleg anélkül is végezhető egészségügyi tevékenységeket. Egyértelművé teszi, hogy szakirányú szakképesítés bármely formában és módon végzett egészségügyi tevékenység esetén a tevékenység végzésének csak abban az esetben feltétele, ha azt jogszabály vagy szakmai szabály szükségessé teszi.

A Javaslat a természetes személy részére kiadható ideiglenes működési engedély fogalmat a tevékenységre jogosító engedély fogalommal váltja fel, ugyanis a működési engedély az egészségügyi szolgáltató számára kiadható engedély elfogadott elnevezése, és így a zavaró átfedés megszüntetésével a félreértések kiküszöbölhetők.

A Javaslat az egészségügyi tevékenység gyakorlását kizáró vagy korlátozó büntetés, illetőleg büntetőjogi intézkedés hatálya alatt állás feltételt az egészségügyi tevékenység gyakorlását kizáró vagy korlátozó intézkedés hatálya alatt állás feltételével egészíti ki (pl. ha valaki Németországban azért áll korlátozás, illetve kizárás hatálya alatt, mert nem tett eleget az előírt továbbképzési kötelezettségének, ez nem alapozza meg a büntetés, illetve büntetőjogi intézkedés hatálya alatt állás feltételének megvalósulását, azonban egy ilyen személy Magyarországon sem lehet jogosult tevékenység folytatására, és e személy kizárását a jogszabálynak rendeznie kell).

A Magyarországon egészségügyi szolgáltatás nyújtásának kizárólagos feltételeként meghatározott bejelentési, illetve ideiglenes nyilvántartásbavételi rendszert alkalmazni csak arra a szolgáltatóra kell és lehet az EU szabályok szerint, aki valamely EGT tagállamban letelepedettként már szolgáltatást nyújt. A magyar szabályozás ezt a letelepedési kötelezettséget jelenleg nem tartalmazza. Célszerű az EU szabályozáson nyugvó rendelkezést a csatlakozáskor hatályba léptetni, hiszen a Magyar Köztársaság kötelezettsége ezen a területen csak az Unió által előírt liberalizáció bevezetése, annál nem indokolt továbbmenni.

A szakirányú szakképesítés birtokában végezhető tevékenységek esetében a törvény előírása szerint kivételesen (éppen a szakképesítés megszerzéséhez szükséges szakmai gyakorlat miatt) ilyen képesítéssel rendelkező személy felügyelete mellett szakirányú szakképesítés nélkül is végezhető tevékenység. Komoly szakmai aggályokat vetett fel a szabályozással kapcsolatban az, hogy e felügyelet tartalmát a jogszabály nem rendezte. A módosítás felelősségtelepítő szabály meghatározásával a felügyeletet ellátó személy szakmai felelősségét deklarálja.

A működési nyilvántartás körébe tartozó szakirányú szakképesítések esetében adatközlési kötelezettség törvényben kizárólag a Magyarországon megszerzett szakirányú szakképesítés vonatkozásában szerepel. Nem rendezi a vonatkozó törvényi hely sem a honosított, sem az egyenértékűként elismert szakképesítéseknek a működési nyilvántartáson hivatalból történő átvezetésének kérdését.

Az EGT tagállam állampolgárának egyenértékűként elismert diplomája tekintetében a magyarországi szolgáltatás nyújtásának megkezdése előtt már nem lehet sem nyelvi ismeretekről, sem szakmai ismeretekről számadást nyújtó vizsgát előírni, csupán arra kötelezhető az EGT tagállam állampolgára, hogy egy erre kijelölt információs központ előtti megjelenjen és a tájékoztatást átvegye.

A 10. §-hoz

A Javaslat - különös tekintettel az egészségügyi szolgáltatók látóterébe került kiskorúak egészségének, testi épségének, egészséges testi, lelki fejlődéshez való jogának védelme érdekében - az egészségügyi szolgáltatás során érvényesülő titoktartási kötelezettség általános szabálya alól mentesíti azon tevékenységeket, amelynek során az egészségügyi szolgáltató jogszabályban foglalt kötelezettsége teljesítése érdekében valamely hatósággal egészségügyi, illetve személyazonosító adatokat közöl.

A 11. §-hoz

A külföldön végzett szervátültetések finanszírozásának megoldatlan kérdését kívánja az Eütv. 142. §-a (3) bekezdésének módosítása rendezni azzal, hogy - amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - az Eütv. rendelkezéseit rendeli a magyar állampolgár külföldön végzett szervátültetésére alkalmazni a finanszírozás vonatkozásában.

A 12. §-hoz

Az Országgyűlés határozatában foglaltakkal összhangban a Javaslat módosítja az Eütv. által létrehozott Nemzeti Egészségügyi Tanács (NET) feladatait. Az Eütv. eredeti tartalmának megfelelő törvénymódosítás célja a NET eredeti szerepének visszaállítása, amely - az új egészségügyi rendszer kialakítására irányuló kormányzati stratégia részeként - hatékonyan járul hozzá az egészségügy korszerűsítéséhez. A NET az eredeti hatáskörének helyreállításával nemcsak a kormányzati egészségpolitika kialakításában, hanem az ezzel összefüggő döntések meghozatalában is végez kezdeményező, javaslattevő, véleményező, tanácsadó tevékenységet, továbbá a kormányzati egészségpolitikai döntések végrehajtásának folyamatában az elemző és értékelő mellett ismét ellenőrző feladatokat is ellát. A módosítás lehetővé teszi, hogy a NET hatékonyan segítse a kormányzat egészségüggyel kapcsolatos feladatainak ellátását, hogy az egészségpolitika pártérdekeken felül emelkedve átlátható, nyilvános döntésekkel nyerje el végleges irányait, hogy a jogalkotás folyamatában a társadalmi vita ismét megfelelő teret kapjon. A módosítással nemcsak a NET korábbi magas szintű társadalmi testületi státuszát lehet helyreállítani, hanem a vélemények valós kiegyensúlyozására is mód nyílik.

A 13. §-hoz

Az Eütv. jelenlegi 161. §-ának (4) bekezdése szerint az emberen végzett egyes orvostudományi kutatások elvégzésére (állapotos vagy szoptató nő, szabadságában korlátozott, de cselekvőképes személy esetén) az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter ad engedélyt. Tekintettel a decentralizáció Kormányprogramban feladatként meghatározott követelményére, valamint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat megerősítésének szándékára, indokolt, hogy az ilyen kutatások elvégzésének engedélyezése a jövőben az országos tisztifőorvos hatáskörébe tartozzon.

A 14. §-hoz

Az Eütv. 222. §-ának kiegészítésével - a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően - az egészségügyi hatóság felügyeleti és ellenőrzési tevékenysége kiterjeszthető a boncolási tevékenységre. Az anatómiai intézetek eljárását jelenleg kizárólag az egyetemek belső szabályzatai tartalmazzák, valamint -mivel az anatómia nem tekinthető a törvény alkalmazása szempontjából egészségügyi szolgáltatásnak minősülő tevékenységnek - az ÁNTSZ szakmai felügyelete nem terjed ki rá. A kegyeleti jogok tiszteletben tartása érdekében - az anatómiai intézeti munka jellege alapján - a leghatékonyabb megoldás a kórbonctani tevékenységi rend alkalmazásának kiterjesztése az önálló szakorvosi szakképesítést nem igénylő anatómiai tevékenységre.

A 15. §-hoz

A Kormány decentralizációs törekvéseinek jogi feltételrendszerét hivatott megteremteni a Javaslat azzal, hogy az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter helyett a külön jogszabályban meghatározott hatóság hatásköreként nevesíti az egészségügyi szakértői tevékenység végzéséhez szükséges engedély kiadását.

A 16. §-hoz

Felhatalmazó rendelkezésként az ágazati jogszabályokra való törvényi utalás önmagában nem értékelhető. Ennek megfelelően szükséges az Eütv. 247. §-a (2) bekezdésének kiegészítése a járványügyi érdekből történő kötelező szűrővizsgálatok elrendelése eseteinek meghatározására vonatkozó konkrét felhatalmazással. Jelenleg az Eütv. a járványügyi rendelkezések keretében csupán utal az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter rendeletében meghatározott, a kötelező szűrővizsgálattal érintettek körére, azonban annak meghatározására nem tartalmaz konkrét felhatalmazást.

A kórszövettani és citológiai vizsgálatok rendje az Eütv.-ben kizárólag a szerv- és szövetátültetés rendszerében került szabályozásra. Felhatalmazó rendelkezés hiányában a szövettani minták tárolásának, szállításának, megsemmisítésének, az egynapos sebészeti és ambuláns sebészeti ellátásokhoz kapcsolódó szövetkivételnek a problémái szabályozatlanul maradtak, mely hiányosság pótlására irányul az Eütv. 247. §-a (2) bekezdése q) pontjának módosítása.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló

1997. évi LXXXIII. törvény módosításához

A 17. §-hoz

Az orvosi rehabilitáció keretében a térítésmentesen igénybe vehető szolgáltatásokra vonatkozó rendelkezések szerint a biztosított térítésmentesen jogosult a "szenvedélybetegekkel foglalkozó, az illetékes orvosszakmai kollégium által elismert rehabilitációs ellátásra". A fenti rendelkezés módosítást igényel, mert a szenvedélybeteg biztosítottak ellátásra való jogosultságát is csak jogszabály és nem egy szakmai grémium határozhatja meg.

A 18. §-hoz

A hatályos szabályozás értelmében fekvőbeteg-ellátó intézményben csak az elbocsátott betegeknek írhat fel az orvos (végleges) gyógyászati segédeszközt árhoz nyújtott támogatással. A méretre készülő, betanításhoz vagy a fekvőbeteg-ellátás keretében elkezdett rehabilitációhoz szükséges gyógyászati segédeszközt már a bentfekvés alatt szükséges biztosítani. A fekvőbeteg-ellátó intézmény által biztosított ideiglenes segédeszközzel gyakran nem helyettesíthető, a végleges segédeszköz vagy a méretre készülő segédeszköz készítését már a kezelés alatt el kell kezdeni. A módosítás többletköltséget nem eredményez. Szükséges annak törvényi szintű rögzítése is, hogy a biztosított a kölcsönzési díjhoz, illetve a javítás díjához is jogosult ártámogatásra.

A 19. §-hoz

Az egészségügyi ellátás színvonala javításának fontos eleme a magánforrások becsatornázása. A rendelkezés lehetővé teszi a részleges térítés bevezetését minden olyan kényelmi szolgáltatás tekintetében, amely nem képezi a betegellátás szakmai szükségletének körét.

A 20. §-hoz

A méltányosságból igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások körében indokolt lehetővé tenni, hogy kivételesen indokolt esetben a támogatással nem rendelhető gyógyászati segédeszközök árához is támogatást adhasson az OEP főigazgatója.

A 21-22. §-hoz

Az egészségügyi szolgáltató köteles az Egészségbiztosítási Alapból kapott összeget megtéríteni, ha nem a finanszírozási szerződésben meghatározott egészségügyi szolgáltatásokra használja fel. A Javaslat előírja, hogy a finanszírozás keretében kapott összeget valamennyi egészségügyi szolgáltató köteles elkülönítetten kezelni. Szükséges az Ebtv. 35. § (1) bekezdését kiegészíteni azzal a rendelkezéssel, hogy a finanszírozás keretében folyósított összeg terhére az egészségügyi szolgáltató engedményezési szerződést kizárólag a finanszírozás keretében kapott összeg 10%-áig köthet. Az egészségügyi ellátás biztonsága érdekében nem lehet a közszolgáltatás biztosítására szolgáló összeget garanciális fedezettel megterhelni. Az egészségügyi szolgáltatók által kötött hitelszerződések ellenőrzéséhez, és az engedményezési szerződések érvényesítéséhez az OEP-nek olyan technikai és személyi feltételeket kellene biztosítania, amelyek jelentős működési többletköltséget eredményeznének.

A 23. §-hoz

Az Ebtv. 37. § (2) bekezdése értelmében a jogalap nélkül igénybevett finanszírozást csak az azt követő egy éven belül lehet a finanszírozás elszámolása során érvényesíteni. Az időkorlátot indokolt meghosszabbítani, mert az ellenőrzések gyakran az egy éven túli időszakra is kiterjednek és a visszafizetés jogosságának elismerése esetén az egészségügyi szolgáltatók is általában azt kérik, hogy az esedékes finanszírozási összegből történjen a levonás.

A 24. §-hoz

Az Ebtv. 48. §-ának (1) bekezdése rendelkezik arról, hogy: "A táppénz napi összegének megállapításánál jövedelemként azt az összeget kell figyelembe venni, amely után a biztosított egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett." Ez a rendelkezés a táppénz vonatkozásában egyértelmű helyzetet teremt, azonban nem oldja meg a terhességi-gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj összegének megállapításával kapcsolatos problémákat azokban az esetekben, amikor a jogosult nem rendelkezik táppénzalapot képező jövedelemmel, mert az adott jogviszonyban egészségbiztosítási járulék fizetésére nem kötelezett. A Javaslat ezért a rendelkezést általános szabályként rendeli alkalmazni nem csupán a táppénzre, hanem valamennyi pénzbeli ellátásra vonatkozóan.

Ugyancsak általános rendelkezésként szükséges kimondani, hogy a biztosítás megszűnését követően járó pénzellátások összegének megállapítására a biztosítottra vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell. E kiegészítés azért szükséges, mert 1998. január óta szabályozatlan a passzív jogon járó ellátás megállapítása és folyósítása.

A 25. §-hoz

A táppénzre, illetőleg a terhességi-gyermekágyi segélyre vonatkozó rendelkezések szerint nem jár ellátás azon jövedelmek után, amelyekben a biztosított az ellátás folyósítása alatt is részesül. Előfordul, hogy a biztosított a gyermekgondozási díj folyósítása alatt jövedelmének egy részét megkapja (például lakhatási pótlékban részesül), és ezt a jövedelmet a hatályos törvény nem zárja ki az ellátás alapjából.

A 26. §-hoz

Az egyidejűleg fennálló több jogviszony hatással van a gyermekgondozási díj felső határára is. Eltérő szabályozás hiányában a gyermekgondozási díj felső határát is jogviszonyonként kell megállapítani. Ebből következően aki jelenleg két jogviszony alapján jogosult gyermekgondozási díjra kedvezőbb helyzetbe kerülhet annál, akinél azonos összeget egy jogviszony alapján vesznek figyelembe.

Az Ebtv. 42/D. §-ának kiegészítésével kizárható, hogy több egyidejű biztosítási jogviszony létesítésével a gyermekgondozási díj maximuma elkerülhető, illetőleg lényegesen magasabb legyen.

A 27. §-hoz

Az egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony sajátos esete a biztosítási jogviszony fennállása alatt folyósított gyermekgondozási segély, illetve a gyermeknevelési támogatás mellett létesített újabb jogviszony. A GYES melletti foglalkoztatás alapján, annak megszűnését követő táppénzre, vagy terhességi-gyermekágyi segélyre való "kétszeres" jogosultság az Ebtv. 43. §-a (3) bekezdésének módosításával kizárható.

A 28. §-hoz

Az elmúlt két évben fokozatosan növekedett a biztosítással járó jogviszony megszűnését követő, ún. passzív táppénz igénybevétele. A passzív táppénz az Egészségbiztosítási Alap egyenlege szempontjából lényegesen kedvezőtlenebb a biztosítás fennállása alatt igénybe vett ellátásnál.

A Javaslat a passzív táppénz mértékének érintetlenül hagyása mellett korlátozza a biztosítási jogviszony megszűnését követően bekövetkezett keresőképtelenség esetén járó táppénz folyósításának időtartamát azzal, hogy a folyósítás időtartamának maximuma egy ízben meghosszabbítható.

A 29. §-hoz

A felszámolás alatt álló munkáltató alkalmazásában álló biztosítottak a felmentéssel járó felmondási időre őket megillető átlagkeresetükhöz gyakran több havi, vagy esetleg több évi késéssel jutnak hozzá. Az átlagkereset utólag történő kifizetése esetén a folyósított táppénz visszakövetelésére jelenleg nincs mód, mivel erről a társadalombiztosítási szerveknek nem lesz tudomása, illetőleg, ha tudomást is szerez róla az egészségbiztosítási igazgatási szerv, vitatható a visszakövetelés jogalapja. A táppénz jövedelempótló funkciója ilyen esetben - az egészségbiztosítás szempontjából - nem értelmezhető.

A 30-32. §-hoz

Az Ebtv. 55.§-a a baleseti táppénzre való jogosultságot tágan határozza meg azzal, hogy baleseti táppénzre mindazok jogosultak, akik üzemi baleset következtében keresőképtelenné válnak. Ugyanakkor a törvény 56. §-ának (5) bekezdése a baleseti táppénzre való jogosultság feltételeként írja elő a táppénzre való jogosultságot abban az esetben, ha ugyanabból az üzemi balesetből eredően 180 napon belül újabb keresőképtelenség következik be. Az ugyanazon balesetből bekövetkező újabb keresőképtelenségre vonatkozó szabály pedig túlzottan szigorú, mivel az üzemi balesetből eredő ismételt keresőképtelenség esetén kizárja a baleseti táppénzre jogosultak köréből azokat, akik egészségbiztosítási járulék fizetésére nem kötelezettek, de a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánynyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 14-15. §-ai szerint baleseti ellátásra jogosultak. A jelzett ellentmondásokat az Ebtv. 55. §-ának (1) és 56. §-ának (5) bekezdése módosításával oldja fel a Javaslat.

A baleseti járadékigényt megalapozó foglalkozási megbetegedés megállapítását az ok-okozati kapcsolat időmúlással összefüggő egyre nehezebb bizonyíthatósága miatt a Javaslat időbeli korláthoz köti.

A 33. §-hoz

A felelősségi szabályok alkalmazásánál feltétlenül indokolt olyan összeghatár megjelölése, amely alatt az eljárás költsége a visszafizetendő, vagy megtérítendő összeghez képest aránytalanul magas. Az Ebtv. 68 §-ának kiegészítése célszerű azzal, hogy összesen 500 forintot meg nem haladó visszafizetési vagy megtérítési kötelezettség megállapítása esetén az eljárást lefolytatni nem kell.

A 34. §-hoz

Az egészségbiztosítási igazgatási szerveknek az azonnali beszedési megbízás alkalmazásához való jogosultsága vitatott. Az Egészségbiztosítási Alap bevételi előirányzatainak teljesülése érdekében szükséges, hogy a jogalap nélkül felvett ellátások és a baleseti megtérítések esetében az OEP igazgatási szervei élhessenek inkasszó jogukkal. Ezért indokolt, hogy - az Államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseihez igazodóan - az OEP igazgatási szerveinek inkasszó benyújtási jogosultságát az Ebtv.-ben is rendezze a Javaslat.

A 35. §-hoz

1998. január 1-jétől szabályozatlan az Ebtv. 80. §-ában említett mulasztási bírság. A mulasztási bírság mértékét a Javaslat százezer forintig terjedő összegben határozza meg.

A 36. §-hoz

A Javaslat a megváltozott kormányzati struktúrával összhangban fogalmazza meg az Ebtv. végrehajtási rendeleteire vonatkozó felhatalmazásokat.

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak és a társadalombiztosítás szerveinek állami felügyeletéről szóló 1998. évi XXXIX. törvény módosításához

A 37-39. §-hoz

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak és a társadalombiztosítás szerveinek állami felügyeletéről szóló 1998. évi XXXIX. törvény értelmében az Egészségbiztosítási és Nyugdíjbiztosítási Alapok felügyelete állami feladat, amelyet a Kormány lát el, illetőleg az igazgatási szervek tekintetében e feladatot a Kormány az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter útján gyakorolja. Az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, valamint a pénzügyminiszter kormányzati feladatkörére, a meglévő és fenntartandó hatásköri megosztásra is figyelemmel a Javaslat rögzíti a két miniszter előterjesztői jogállását a társadalombiztosítást érintő egyes jogszabályok tervezetei kapcsán, egyidejűleg biztosítva azt, hogy a miniszterek hatáskörüket teljes együttműködésben gyakorolhassák.

A Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz tartozó biztosítottak, valamint egészségügyi szolgáltatók magas száma miatt, a zavartalan ügyintézés biztosítása érdekében elengedhetetlen még egy vezetési szint létrehozásának törvényi feltételét a Ktv.-ben foglalt szabályozáshoz képest, de a Ktv. szabályrendszerében is meglévő eltérő törvényi szabályozási lehetőséggel összhangban, annak keretei között megteremteni.

A Javaslat a nyugdíjbiztosítási igazgatóságok kivételével a társadalombiztosítás keretében működő valamennyi igazgatási szerv számára biztosítja a jogi személyiséget, ezzel lehetővé téve az igazgatási szervek jogi önállóságát, az igazgatási tevékenység fokozott decentralizációját.

Az egészségügyet érintő egyes törvényekre vonatkozó szabályozás módosítási igényei

Az élelmiszertörvény módosításához

A 40. §-hoz

Az Európai Unióban jelenleg hatályos szabályozás a tápszert speciális élelmiszernek minősíti. Ezzel szemben az emberi felhasználásra szolgáló tápszerekről szóló 17/2000. (VI. 20.) EüM rendelet az emberi felhasználásra kerülő gyógyszerekről szóló 1998. évi XXV. törvény felhatalmazása alapján került kiadásra, így a nemzeti jogszabály ellentétes az Európai Unió ide vonatkozó közösségi irányelvével. Az Európai Unióhoz történő csatlakozásból eredő jogharmonizációs kötelezettségünknek megfelelően - az eltérő szabályozást feloldandó - indokolt az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvényben szabályozni az emberi felhasználásra szolgáló tápszerekre vonatkozó rendelet kiadására felhatalmazó rendelkezést. A Javaslat így tartalmazza az élelmiszerekről szóló 1995. évi XC. törvény felhatalmazó rendelkezésének kiegészítését egy új (13) bekezdéssel, valamint a törvény 2. §-ának 1. pontjában a gyógytápszer és az anyatejet pótló tápszer szövegrész hatályon kívül helyezését, továbbá az 1998. évi XXV. törvény esetében a 24. § (2) bekezdés k) pontjának módosítását.

Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény módosítása

A 41. §-hoz

Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 68. §-a (2) bekezdésének f) pontja hatalmazta fel a népjóléti minisztert arra, hogy az érintett miniszterekkel egyetértésben, rendeletben szabályozza az országos sugárzási helyzet és radioaktív anyagkoncentrációk ellenőrzésére vonatkozó szabályokat, valamint az ellenőrzési eredmények központi adatgyűjtésének, feldolgozásának, nyilvántartásának és értékelésének rendjét. A jogszabály fontosságára és összetett jellegére, valamint arra tekintettel, hogy a szabályozás több tárca feladatkörét is érinti célszerű a fenti előírásokat kormányrendeletben megalkotni. Azért, hogy a rendelet megalkotása megtörténhessen, szükséges a törvény felhatalmazó rendelkezéseinek a kiegészítése. A kiegészítésnek ki kell terjednie arra is, hogy meglegyen a jogszabályi felhatalmazás arra, hogy az érdekelt tárcák az Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszer (OKSER) részére történő adatszolgáltatáshoz szükséges rendszerük kiépítését és szolgáltató központjaik felépítését létre tudják hozni. Ezek a rendszerek fogják az adatokat szolgáltatni az OKSER részére.

Az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó
személyes adatokkal kapcsolatos szabályozás módosítása

A 42-43. §-hoz

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa konkrét eset során kifogásolta, hogy az egészségügyi szolgáltatást nyújtó intézmények ellátással összefüggő tájékoztatási kötelezettsége nem terjed ki a bántalmazás tényének gyámügyi, gyermekvédelmi intézményrendszer felé történő jelzésére.

Az egészségügyi szolgáltatót terhelő közvetlen feljelentési kötelezettség vagy azonnali direkt intézkedés visszatarthatja az ellátás igénybevételétől a testi sértést elszenvedő sértettet, vagy gondozóját, ezért további szignalizációs kötelezettséggel kellett kiegészíteni a korábbi előírásokat. Az eset körülményeinek feltárása és az adekvát intézkedés megtétele a Javaslat szerint az e területen képzett betegjogi (ellátottjogi) képviselő, kiskorú sértett esetén továbbá a gyermekjóléti szolgálat feladatkörébe is tartozik. Az ehhez szükséges adatszolgáltatásra a Javaslat megfelelő rendelkezést tartalmaz. A rendőrség értesítése a teljesen egyértelmű esetekben azonnal megtörténik, de gyanús esetekben sem marad el a sérülés keletkezési körülményeinek tisztázása. Ez a szűrő rendszer várhatóan hatékonyabb a jelenlegi eljárásnál és jól illeszthető az új beteg- és ellátottjogi rendszer feladataiba. A Javaslat az állampolgári jogok országgyűlési biztosának kifogása alapján tartalmazza az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény 24. §-ának módosítását és kiegészítését.

Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 136. §-a (3) bekezdésének d) pontja kimondja, hogy a képalkotó diagnosztikai eljárások felvételeit az egészségügyi dokumentáció részeként meg kell őrizni. Ezzel szemben az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény 30. §-ának (1) és (2) bekezdései szerint a képalkotó diagnosztikai eljárással készült felvétel esetén az arról készített leletet kell - a felvétel készítésétől számított - legalább 30 évig megőrizni. A fentiekre tekintettel szükséges a két törvény közötti ellentmondás feloldása érdekében a módosítás véghezvitele.

A kémiai biztonságra vonatkozó szabályozás módosítása

A 44. §-hoz

A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény jelenleg hatályos rendelkezései nem tartalmaznak felhatalmazást a Kormány részére, hogy rendeletben határozza meg a veszélyes anyagok és készítmények forgalmazásával foglalkozók, a közvetítők, valamint a kockázat-becslést végzők tevékenységének gyakorlásához szükséges képesítési feltételeket. Az Európai Unió irányelvei azonban - többek között - az említett feltételeket is meghatározzák, ezért az Európai Unióhoz történő csatlakozásunkból eredő jogharmonizációs kötelezettségünk miatt szükséges a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény Kormány részére adott felhatalmazó rendelkezésének kiegészítése.

A nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítása

A 45-46. §-hoz

A nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól szóló 1999. évi XLII. törvény 6. §-ának módosítását az időközben - 2001-ben - bekövetkezett közösségi jogi változások indokolják. Az Európai Közösségek Tanácsa és a Parlament a dohánytermékek forgalmazásával kapcsolatos kérdések egységes szabályozása érdekében 2001. június 5-én fogadta el a 2001/37/EGK számú irányelvét, mely a dohánytermék előállítására, csomagolására és forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről rendelkezik. A címkézésre vonatkozóan a fenti irányelv kifejezetten részletes szabályokat fogalmaz meg. A jelenleg hatályos magyar szabályozás is kötelezővé teszi az előírt és a választható egészségvédő figyelmeztetés feltüntetését a cigaretta és más dohánytermék csomagolásán, azonban a feliratok mérete nem felel meg az uniós követelményeknek. Míg a magyar szabályozás szerint az előírt egészségvédő figyelmeztetést a cigaretta csomagjának a termék nevét tartalmazó széles oldalán, a választható figyelmeztetést a másik oldalán kell feltüntetni és a felirat a felület legalább 4%-át kell, hogy kitegye, addig a közösségi irányelvben ezek az értékek 30% az előírt figyelmeztetés esetén, illetve 40% a választható figyelmeztetés esetén. A cigarettafüst kátrány- és nikotintartalmát jelenleg a doboz keskenyebbik oldalán kell feltüntetni, úgy, hogy a felirat fedje a felület legalább 4%-át, szemben az Unió által előírt 10%-kal.

A 47. §-hoz

A megyei egészségbiztosítási pénztárak jogi személyiségének visszaállítása egyben lehetővé teszi, hogy a finanszírozási, ártámogatási és az ún. vényírási szerződéseket a pénztárak kössék meg az egészségügyi szolgáltatókkal. Ez szükségessé teszi több törvényi rendelkezés egyszerű jogtechnikai módszerekkel való módosítását.

A 48. §-hoz

A hatálybaléptető rendelkezéseken túl a Javaslat a jogrendszerrel való koherencia megteremtése érdekében tartalmaz módosító és hatályon kívül helyező rendelkezéséket.

Az egészségügyet, a gyógyszerellátást, a szociális ellátást érintő egyes törvények jogharmonizációs célú, valamint a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény, továbbá a társadalombiztosítási járulékfizetéssel és az egészségügyi hozzájárulással kapcsolatos törvények módosításáról szóló 2001. évi LXX. törvény 42. §-a (6) bekezdésében foglalt - a közforgalmú gyógyszertárat működtető betéti társaságban a személyi jog jogosultjának elővásárlási jogát meghatározott tulajdoni hányad vonatkozásában az átmeneti időszakra biztosító - rendelkezés nincs összhangban a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (a továbbiakban Gt.) rendelkezéseivel. A Gt. 81-105. §-ai ugyanis nem teszik lehetővé, hogy a betéti társaság tagjai társasági részesedésüket átruházzák, vagyis a törvény által biztosított elővásárlási jog gyakorlása nem lehetséges. A Javaslat a Gt.-vel való összhang megteremtését célozza.

A Magyar Orvosi Kamaráról szóló 1994. évi XXVIII. törvény, valamint a Magyar Gyógyszerész Kamaráról szóló 1994. évi LI. törvény rendelkezéseinek hatályon kívül helyezését az Európai Unióhoz való csatlakozás teszi szükségessé. Orvosi, gyógyszerészi tevékenységet - néhány jogszabályban meghatározott kivételtől eltekintve - csak az végezhet, aki kamarai tagsággal rendelkezik, a kamarai tagság megszerzésének követelményei között pedig - a jelenleg hatályos rendelkezések alapján - szerepel a magyarországi lakóhely. Az Európai Közösséget létrehozó (Római) szerződés 39. cikkének (1) bekezdése szerint a Közösségen belül biztosítani kell a munkavállalók szabad mozgását. A Tanács irányelvek vagy rendeletek formájában állapítja meg azokat az intézkedéseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a munkavállalók szabad mozgását megvalósítsák, különösen azoknak a közigazgatási eljárásoknak és gyakorlatoknak, valamint a betöltendő állások megszerzéséhez előírt időtartamoknak a megszüntetésével, amelyek nemzetközi jogszabályokon vagy a tagállamok között korábban megkötött megállapodásokon alapulnak, és amelyek fenntartása a munkavállalók szabad mozgásának megvalósulását akadályozná.

A Javaslat a fentieken túl a záró rendelkezésék között tartalmaz még hatályon kívül helyező rendelkezéseket és olyan apróbb módosításokat, amelyek összefüggésben vannak a törvény más rendelkezéseivel.