Készült: 2024.04.19.22:48:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.),  97-104. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:43


Felszólalások:   89-96   97-104   105-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök-helyettes úr. Tisztelt Országgyűlés! Mesterházy Attila, a Magyar Szocialista Párt képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszternek: „Miért nincs fedezete a közellátásban dolgozó fogorvosok által évek óta követelt finanszírozás emelésnek?" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Először engedjék meg, hogy én is sok sikert kívánjak Kepli képviselőtársamnak, és megköszönjem itt a parlamentben a munkáját, illetőleg ahhoz is sok sikert kívánjak, hogy a megyénkben megnyerje azt a települést polgármesterként. Úgyhogy bízom benne, hogy sikeres lesz, és folytatni tudja a politikai, közéleti tevékenységét. Tisztelt Miniszter Úr! Azért érdekelne ez a kérdés, mert nagyon sok levelet kapunk fogorvosoktól, az ő érdekképviseleti szervezeteiktől. Ők azt mondják, hogy egyre nyílik az olló a fogorvosi és a háziorvosi praxis finanszírozása között, és körülbelül 300 betöltetlen fogorvosi, fogászati praxis van. Ez körülbelül azt jelenti, hogy közel egymillió embernek nincsen körzeti fogorvosa, ez a magyar költségvetésben  az ő számításaik szerint  mintegy 30 milliárdos tételt jelentene.

Ha a számukra biztosított, tehát a fogorvosi praxisok számára biztosított 900 ezer forintot, mondjuk, megdupláznánk, akkor nagyjából fedezné azokat a költségeket, amelyek nagyon szükségesek, és akkor talán elérnénk a háziorvosi praxis finanszírozását is, ami szintén hagy maga mögött kívánnivalót.

Tehát magyarul, azt kérdezném miniszter úrtól, hogy támogatni fogjae a többség azt az MSZP-s módosító indítványt, amely ezt a forrást biztosítaná a háziorvosok számára, vagy ha nem ezt a módosító indítványt, akkor láte arra lehetőséget, miniszter úr, hogy a közellátásban dolgozó fogorvosok finanszírozása is növekedjék, és legalább érje el azt a minimumszintet, ami ahhoz kell, hogy Magyarországon ennek az egymillió magyar állampolgárnak, a magyar családoknak mindenhol az országban, földrajzi vagy egyéb más nehézségtől függetlenül is legyen közfinanszírozott fogászati ellátása.

Köszönöm szépen, elnök úr, a lehetőséget. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Mesterházy képviselő úr. Megadom a viszonválaszra a szót miniszter úrnak.

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Hadd kezdjem mindjárt azzal, hogy a kérdése rosszul van föltéve, mert van fedezete a fogorvosi ellátásnak, méghozzá egyre bővülő fedezete van évről évre minden költségvetésben. 2010-hez képest összességében 13,5 milliárd forinttal több támogatást kapnak a fogorvosi praxisok. Ennek részeként az elmúlt években jelentős mértékű fejlesztéshez tudtunk hozzájárulni: eszközparkbővítés, -felújítás, a fejlesztések támogatásban részesültek, és emelkedett a fogorvosi szolgálatok és szakrendelések alapdíja is, az elmondott településen alapellátást nyújtó fogorvosi szolgálatok pedig kiegészítő díjazásban is részesültek. 2016-ban 2 milliárd forintos pluszforrás bevonásával került sor a fogorvosi szolgálatok és szakrendelések alapdíjának az emelésére, ami 7,7 százalékos emelést jelentett. Ez a többletforrás egyébként  csak hogy megnyugtassam önt is, mint minden aggódó polgárt  a fix díjakba épült be, amit a fogorvosi szakma évek óta szorgalmazott. Tehát azt fogadtuk el, amit egyébként a fogorvosi szakma képviselői megfogalmaztak. 2017-ben pedig a fogorvosok számára is elérhetővé vált a tartósan ellátatlan körzetekben az ellátást támogató úgynevezett letelepedési pályázat. Tehát olyan helyen, ahol esetleg átmenetileg nincs fogorvos, a kormány külön programmal támogatja, hogy fogorvos jusson, fogorvos kerüljön.

Az alapellátást nyújtó 2800 fogorvosi szolgáltató 2017 decemberében egyenként 3 millió forint összegű kiegészítő díjazásban is részesült, ami összesen 7,6 milliárd forintos támogatást jelentett a fogorvosi szakma számára. 2018. március 1-jétől pedig havonta 130 ezer forint összegű rezsitámogatásra váltak jogosulttá az alapellátó fogorvosok szolgálatonként. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Viszonválaszra adom meg a szót képviselő úrnak.

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Én abból a levélből idéznék, amit Varga Mihálynak címeztek 2019. június 18-án: 2017. november végén egy sajtótájékoztató keretében bejelentésre került, hogy a fogorvosok visszamenőlegesen arra az évre plusz 250 ezer forint/hó kiegészítést kapnak egy összegben, és további finanszírozásfejlesztés keretén belül két-három év alatt felemelik a közfinanszírozott fogorvosok finanszírozását  az alapellátás többi ágazatához hasonlóan  a megfelelő szintre. Ezen nyilatkozatok a nagy nyilvánosság előtt hangzottak el, és mi, alapellátó fogorvosok joggal vártuk ezután, hogy a kormányzat állja az adott szavát, és az alapvető fogászatok finanszírozásában ennek következtében jelentős változás, javulás következik. Azóta eltelt két év, semmi nem történt. Ezt nem én állítom, miniszter úr, hanem az önnek is megküldött levélben állítják azok a fogászatban dolgozó, közellátást ellátó orvosok, akik úgy látják, hogy teljesen ellehetetlenült a munkájuk, és igenis van szükség forrásbevonásra, de ha jól értettem a válaszát, ön nemleges választ adott a kérdésemre. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Az egyperces viszonválasz megilleti Varga Mihály pénzügyminiszter urat is.

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm, elnök úr. Képviselő úr, nem értette jól a válaszomat. Tehát akkor most már egy percben nem fogom megismételni a kétperces válaszomat. Arra hívom föl az ön figyelmét is, hogy a parlament előtt benyújtott 2020-as költségvetés újból jelentős mértékű többlettámogatást tartalmaz nemcsak az egészségügyre általában, hanem akár a fogorvosi ellátás biztosítására is. A 2020. évi költségvetésitörvény-javaslat az Egészségbiztosítási Alap költségvetésében 10 milliárd forint többlettámogatást tartalmaz az alapellátás, ideértve a fogorvosi ellátás fejlesztésére is. Tehát azt kérem képviselő úrtól, hogy esetleg győzze meg frakciótársait, a benyújtott 2020-as törvényjavaslatot legyenek szívesek támogatni, és akkor az ön által hamisan feltett kérdésre is egy pozitív, megnyugtató választ fog kapni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   89-96   97-104   105-112      Ülésnap adatai