Készült: 2024.04.25.07:25:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2018.11.27.),  4-6. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:56


Felszólalások:   1-3   4-6   7-10      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A kormánypropaganda előszeretettel foglalkozik a menekültkérdéssel. Nem múlik el nap anélkül, hogy ne riogatnának a hazánkat megostromolni készülő migránsokkal. Rendben van, akkor beszéljünk a menekülők és a menekültek ügyéről!Talán önök nem is tudják, hogy évente ezres nagyságrendben menekülnek el otthonukból magyar emberek, elsősorban anyák és gyermekeik. Igen, ők is menekültek, és éppen annyi törődést kapnak az Orbán-kormánytól, mint amazok. Még szerencse, hogy nem toloncolják ki őket az országból.

Az önök médiájában nagy port kavar minden egyes eset, amikor egy bevándorló egy fehér, európai nőt bántalmaz, de a fülük botját se mozdítják, ha az európai nő magyar és az elkövető is magyar ember.

Most vasárnap, november 25-én volt a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja. Beszéljünk hát arról, miért is támogatja az Orbán-kormány a mindennapi erőszakot  mert önök ezt teszik. (Németh Szilárd István: Atyaisten!) Nemcsak asszisztálnak a nők elleni erőszakhoz, hanem tettestársként bátorítják is az erőszaktevőket. Emlékeznek Seres Barbarára? Tudják, az ő gyerekét dobta ki az ablakon volt partnere. Barbara nem kapott védelmet, pedig kért, sőt könyörgött érte. Hiába sorolta a figyelmeztető jeleket.

De említhetném Renner Erika esetét is, akit volt partnere féltékenységből lúggal öntött le, megcsonkítva ezzel nemi szervét. Erika esetében is voltak előjelek, a támadás előtt már egy jó ideje nem mert sehova kíséret nélkül menni, mégsem hittek neki. Ezután pedig még ő volt az, akit újra és újra megaláztak. A bíró például azt a kérdést tette fel neki, hogy a lúggal szétmart hüvelye okoze neki bármilyen problémát a hétköznapi életben. Megalázás, meghurcolás és érzéketlenség  ezt kapják az erőszakot elszenvedő nők igazságszolgáltatás helyett. Ebből is jól látható, hogy Magyarországon még a jogalkalmazás szintjén is működik a zsigeri áldozathibáztatás. Mégis Renner Erikának volt bátorsága végigharcolni azt az öt évet, amíg az ügyében ítélet született. Ő egymaga többet tett a családon belüli erőszak ellen, mint ez a kormány az elmúlt nyolc évben összesen. Mert sajnos az ő esete nem egyedi. Statisztikák szerint a nők egyharmada tapasztal valamilyen erőszakot életében, minden harmadik nő. Minden ötödik nőt rendszeresen bántalmaz a férje vagy partnere.

A teljesség igénye nélkül következzen egy felsorolás arról, amit ez a kormány és önök nem tettek meg, hátha így megértik, mekkora is az önök bűne. Önök nem ratifikálják a családon belüli erőszak visszaszorítását segítő isztambuli egyezményt  ez alávaló időhúzás, a bajok elhallgatása, a nők cserbenhagyása. Az Orbán-kormány nem épített ki megfelelő védelmet az áldozatoknak. Aki ma áldozat, menekül  gyerekkel, éhesen, pénz nélkül, sokszor az ország másik végébe, mert csak ott lel menedéket. Az Orbán-kormány pedig VIP-páholyból nézi mindezt, miközben láthatóan az erőszaktevőknek szurkol, őket segíti.

És államtitkár úr, kérem, a válaszában ki ne merje ejteni a száján, hogy van hét új krízisambulancia! (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) A magyar GDP 6 százaléka jön európai uniós forrásokból. Önök nyolc éve kormányoznak, ez idő alatt futotta ennyire  ez kevés. Az önök képviselőtársa volt az a honatya, aki szilánkosra törte a partnere arcát, majd azt hazudta, hogy átesett egy vak komondoron. Üldözik a hajléktalanokat és más szerencsétleneket, miközben védik, sőt támogatják a nők bántalmazóit. Ráadásul önök nemcsak elnézik és bátorítják az erőszakot, hanem kormányzatilag is elkövetik azt.

A nők elleni erőszak ugyanis nemcsak fizikai vagy lelki terrort jelent, hanem azt is, ha egzisztenciálisan fenyegetik őket.

A legújabb kormányzati elképzelés a munka törvénykönyvének átalakításáról pontosan ilyen. A túlórapénzek évekig történő visszatartása, a dolgozó nők reggeltől estig tartó dolgoztatása igenis egzisztenciális erőszak, egy anyaellenes és egy családellenes rabszolgatörvény. Önök szerint ez a családok éve, de közben még több munkára kényszerítik a családtagokat, és évekre elveszik a túlórapénzt tőlük. Ezt miért nem kérdezik meg a konzultációs kérdőíveken? Miért nem kérdezték meg, hogy a családok akarnake többet dolgozni úgy, hogy a túlórapénzt akár három évig sem kapják meg? Önök csak beszélni tudnak a nők megbecsüléséről és védelméről.

Elvárjuk, sőt követeljük, hogy a magyar nők kapják meg a lehető legtöbb védelmet a fizikai, lelki és egzisztenciális erőszak minden formája ellen. Addig, ameddig az Orbán-kormány nem tesz konkrét lépéseket, ne is álmodjanak arról, hogy a magyar nők bármit is elhisznek önöknek. Köszönöm a szót. (Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Völner Pál államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Államtitkár úr, öné a szó.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is szeretném visszautasítani a kérdésben megfogalmazott állítást, amit a képviselő asszony felvetett. Az Orbán-kormány soha nem támogatta az erőszaknak semmilyen formáját, ellentétben a 2006-os erőszakos cselekményekkel, amelyeket önök követtek el, sőt levezényeltek. A másik, hogy pontosan egy olyan párt jogutódjaként, amely traktorosokat akart képezni a nőkből, teszik szóvá azt, hogy a foglalkoztatási viszonyok erőszakot jelentenének a nőkkel szemben  ezek is azért nagyon erős csúsztatások.

Az isztambuli egyezménnyel kapcsolatos felvetésére: talán nem volt benn tegnap a képviselő asszony, ugyanilyen tárgyú felszólalás elhangzott, ahol tisztáztuk, hogy gyakorlatilag valamennyi olyan pozitív előrelépés megtörtént az aláírás óta, amit az egyezmény tartalmaz, ami a nők védelmét szolgálja. Európában ma a legszigorúbb büntetőjogi szabályok Magyarországon vannak ezen a területen, és gyakorlatilag az egyezménynek az aláírása csak olyan vitákat nyitna meg, amelyek jelenleg a társadalomban, hogy úgy mondjam, megosztó jellegűek, úgyhogy ezt továbbra is mérlegelni kell. Fel szeretném hívni a figyelmet arra, hogy 13 tagállam továbbra sem ratifikálta az egyezményt, tehát egyáltalán nem vagyunk elkésve ezen a területen, és kihangsúlyoznám, hogy valamennyi, a nők védelmét szolgáló lépést pedig már megtettük.

Ha visszaemlékszünk, 2013-ban a jobboldali többségű Országgyűlés jelentős mértékben szigorított a családon belüli erőszak különböző formáinak büntetési tételén, önálló tényállássá tette a kapcsolati erőszakot; lapozza fel, képviselő asszony, az akkori jegyzőkönyveket, tanulmányozza az akkor elfogadott jogszabályokat!

A jogalkotó célja elsődlegesen az egymással kapcsolatban lévő személyek emberi méltóságának, egzisztenciális biztonságának, önrendelkezésének, személyi szabadságának és testi épségének kiemelt jogi védelem alá helyezése volt. A családi típusú kapcsolatok tág értelemben vett erőszaktól való mentessége nemcsak egyéni, de társadalmi érdek is, amit a jogalkotó minden jogalkotási aktusnál hangsúlyozott. A Btk. az elévülési időt megemelte, a bűncselekmények többsége a büntetési tétel felső határának megfelelő idő, de legalább öt év  a korábbi három helyett  elteltével évül el.

(9.10)

Hangsúlyoznám, hogy az önök idejében ez nem így volt. 2010-ig nem voltak ilyen szigorúak a szabályok. Hirtelen önök megvilágosodtak, és most már a szigorítást sem tartják elég szigorúnak. Szóval, elég demagóg álláspont, amit ebben a kérdéskörben önök képviselnek, és gyakorlatilag az érdemi lépéseket, amikor a nők helyzetét könnyítettük az elmúlt időszakban, ezeket nem is szavazták meg.

Kiemelten fontosnak tartjuk az áldozatok segítségét, és az ellátórendszer folyamatos működtetése mellett a magyar kormány 2020. december 31-éig 3 milliárd forintot fordít különböző ellátórendszerek költségvetésére. A kríziskezelő szolgáltatások fejlesztésére szánt forrás 1 milliárd 160 millió forint. E konstrukció keretében valósul meg az országos kríziskezelő és információs telefonszolgálat fejlesztése és a gyermekvédelmi jelzőrendszerhez tartozó mintegy 5 ezer szakember képzése. A „Biztos menedék” programra szánt forrás 1 milliárd 640 millió forint. A konstrukció a kapcsolati erőszak és az emberkereskedelem áldozatait segítő ellátórendszer komplex elemét tekintve egymást kiegészítő fejlesztésére irányul.

6 milliárd 200 millió forintos keretösszeggel meghirdetett „Védőháló a családokért” pályázat keretében az áldozattá válást megelőző prevenciós programok megvalósítására lehetett pályázni. Jelenleg 17 szervezet valósít meg egységes módszertanra épülő ismeretbővítést, szemléletformáló foglalkozásokat iskolai keretek között.

A „Családbarát ország” elnevezésű kiemelt projekt három ponton kapcsolódik a kapcsolati erőszak elleni küzdelemhez. Támogatja egy olyan országos reprezentatív kutatás megvalósítását, amely felméri a kapcsolati erőszak általi érintettséget, a témával kapcsolatos általános ismeretszintet és attitűdöt; leírja a kapcsolati erőszak jelenségének összetettségét.

A projekt keretében megvalósul majd egy országos kampány, amely a kapcsolati erőszak elfogadhatatlanságára, a probléma mielőbbi jelzésének fontosságára hívja fel majd a figyelmet. Emellett szakembereknek és érintetteknek szóló kiadványok is készülnek. A fejlesztések 2017-ben indultak, és megvalósításuk jelenleg is folyamatban van.

Tisztelt Képviselő Asszony! Ezúton szeretném hangsúlyozni, hogy a kormány elutasítja a nők elleni erőszak valamennyi formáját, elkötelezett a bántalmazás felszámolása mellett. Ezek nemcsak szavak, hanem tettek formájában is testet öltenek.

Amit még szeretnék hangsúlyozni, hogy az említett esetekben  valamennyi esetben  az ügyészség képviselte a vádat, ahol példás büntetések születtek a bíróságokon. Tehát minden olyan felvetés, amely az igazságszolgáltatási szervek működését kifogásolja, nem igaz egyszerűen. Valóban súlyos büntetések születtek, valóban súlyos jogszabályok születtek. Az önök idejében ez nem így volt. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   1-3   4-6   7-10      Ülésnap adatai