Készült: 2024.04.19.01:21:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2018.11.27.),  11-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:   7-10   11-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Gréczy Zsolt képviselő úr, Demokratikus Koalíció. Megadom a szót, képviselő úr.

GRÉCZY ZSOLT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Miközben a mai német sajtó újabb részleteket tárt fel arról, hogy hogyan jutott el Gruevszki Magyarországra, azért nem baj, ha azt is megállapítjuk, hogy Orbán Viktor szerint meg kellett menteni az ő szövetségesét. Orbán Viktornak egy köztörvényes bűnöző a szövetségese. Magyarországnak embercsempész kormánya és embercsempész miniszterelnöke van. De hogy pontosan lássuk, hogy kikkel van dolgunk, amikor a Gruevszki-ügyről beszélünk, akkor azt is beszéljük meg, hogy Gruevszki rokona vezette a titkosszolgálatokat. Az már önmagában teljes képtelenség, hogy egy miniszterelnök rábízza a saját rokonára a titkosszolgálatokat. De ennek a Gruevszkinek a rokona 20 ezer macedónt figyeltetett meg, és ezzel is lebukott. Ez egy ilyen ember volt. Ez az ember, ez a Gruevszki Orbán Viktor szövetségese.

Ezt az embert mentegeti és menekíti az Orbán-kormány. Ő az Orbán-kormány és Orbán Viktor személyes VIP-migránsa, akiről a mai napig nem tudjuk, hogy került ide, legalábbis hivatalos verzióban nem, egyáltalán jelenleg hol tartózkodik, Mészáros Lőrinc valamelyik luxusszállodájában, esetleg valamelyik gyógyfürdőjében piheni ki a fáradalmakat, olyan gyógyfürdőben, ahol egyébként betegeket nem fogadnak, mert Mészáros Lőrinc még ezt is megteheti.

De hát a kérdés az, hogy kinek használt még ez, kinek az érdekeit képviselte Orbán Viktor, amikor ezt a manővert végigcsinálta. Vajon mit tudhat Vlagyimir Putyin Orbán Viktorról? S ezek az információi még a rendszerváltás előtti Orbán Viktorról származnak, vagy esetleg az utóbbi évek korrupciós botrányairól vannak bizonyítékai, amelyek alapján gyakorlatilag tartótisztjévé válik a magyar miniszterelnöknek.

S az is egy nagy kérdés, hogy hogyan viszonyul ehhez az Európai Néppárt, amelyik most éppen csúcsjelöltnek választotta meg  a Fidesz támogatásával  azt az embert, aki egyébként megszavazta a Sargentini-jelentést. Jó lenne tudni, hogy ennek a nemzetközi és európai következményei hogyan alakulnak. Mit szól ehhez a történethez a NATO, mit szól ehhez a történethez az Egyesült Államok? Ugyancsak ma reggeli hír, biztosan önök is találkoztak vele, hogy az Egyesült Államok nagykövetsége jelzi, hogy kételkedik Magyarország szövetségesi elkötelezettségében a fegyvercsempész ügy kapcsán, amikor önök lecsaptak egy orosz fegyvercsempész brigádra, és a bűnözőket valamiért mégiscsak Putyinnak adták ki és nem az Egyesült Államoknak. Ez sem azt jelzi, hogy önök elkötelezettek lennének az Európai Unió vagy a NATO-szövetségeseink iránt.

Azt is érdemes megjegyezni, ha már a Gruevszki-ügynél tartunk, hogy tegnap elhangzott itt a parlamentben az is, hogy miféle kommunista tempó ennek a történetnek a folyamatos előhozása. Szeretném jelezni, miközben mindenkit sajnálok, akit bármilyen rendszerben meghurcoltak, hogy ez az ügy maga a kommunista tempó. Szeretném jelezni, hogy az ötvenes években Hruscsov, Kádár, Tito, Mao pontosan így rakosgatták az embereket, és döntötték el, hogy ki az, akit kimenekítenek valahonnan, ki az, akit fölakasztatnak, ki az, akit száműznek. Amit önök csinálnak, az pontosan a kommunista tempó. Ne másokat kommunistázzanak, akik ezt önökön számonkérik!

S ha már itt tartunk, azt is beszélik ebben az országban egyre többen, hogy Orbán Viktor azért szöktetett meg egy embert, mert ő is keresi majd az utat, hogy mi lesz az ő menekülési útvonala, amikor majd eljön a számonkérés. Mert el fog jönni, merthogy rendszer még nem maradt fent, és még egyetlen diktátor sem maradt örökké hatalmon, Orbán sem fog maradni. Ezért aztán nagyon fontos lesz az igazságszolgáltatás szempontjából, hogy talále olyan országot, biztonságos országot vagy nem biztonságosat, ahova el tud menekülni a magyar miniszterelnök, és mindazok, akik ezt a rendszert hitvány módon kiszolgálták. Ennek az idejét természetesen ki fogjuk várni. És természetesen ennek az igazságszolgáltatásnak is el fog jönni az ideje.

S mielőtt még veszett gyurcsányozás és „elmúltnyolcévezés” lesz erre a válasz, nos, az a nyolc év 16 évvel ezelőtt kezdődött. Csak szeretném jelezni, hogy a Medgyessy-kormány idején csatlakoztunk az Európai Unióhoz, a Gyurcsány-kormány idején csatlakoztunk a schengeni övezethez. A Gyurcsány-kormány úgy tárgyalt az Európai Unióval, hogy az utolsó pillanatban még 1 milliárd eurót, folyó áron 320 milliárd forintot szerzett Magyarországnak, s Magyarországnak Európa-szerte és az Egyesült Államokban is megbecsült kormánya volt. Akkor még fogadták a magyar miniszterelnököt a Fehér Házban, és nem kellett hitvány sorosos kampányokat csinálni ennek a reményében.

Azt gondolom, hogy ezek az idők el fognak múlni, és el fog jönni a számonkérés is. Köszönöm szépen. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Kontrát Károly államtitkár úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Államtitkár úr, öné a szó.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Legelőször is határozottan visszautasítom a Magyarország törvényes kormányát ért megalapozatlan, becsmérlő szavait, és visszautasítom azt, amit a miniszterelnök úrról mondott. Miniszterelnök urat és Magyarország törvényes kormányát, a Fidesz-KDNP-frakciószövetséget 2018. április 8-án kétharmados többséggel választották meg a magyar választópolgárok. (Arató Gergely: Kisebbséggel választották meg!  Gréczy Zsolt: Ráadásul csalással!) Folytatom, köszönöm szépen, elnök úr. A DK-s padsorokban a képviselők között izgalom került elő. Úgy tűnik, hogy nem tudják végighallgatni türelmesen a válaszomat, mert nem is kíváncsiak az igazságra, pedig én az igazságot mondom, tisztelt képviselőtársaim. Ami az ön által szóba hozott ügyet illeti, szeretném elmondani, hogy a bevándorlási és menekültügyi hatóság által lefolytatott eljárások mindenben megfelelnek a magyar törvényeknek és a nemzetközi jogszabályoknak. Az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottsága 2018. november 20-án tartott zárt ülésén a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal főigazgatója hiteles tájékoztatást adott a napirend előtti felszólalásban említett menekültkérelemről. A magyar hatóságok a menedékjogi törvény rendelkezéseinek betartása érdekében nem adhatnak tájékoztatást egyetlen menekültügyi eljárásról sem, a döntésről egyedül a kérelmezőt lehet a törvényeknek megfelelően tájékoztatni.

Ha menekültkérelmekről van szó, tisztelt képviselő úr, Magyarország mindenkinek megadja a tisztességes eljáráshoz való jogot. Önöknek az is fáj, hogy Macedónia is kerítést épített, mert önök az illegális bevándorlást akarják erősíteni. (Arató Gergely: Mikor mondtuk ezt?) Sokkal fontosabb lenne, ha azzal foglalkoznának, hogy a balkáni útvonalon jelenleg is körülbelül 70 ezer migráns várakozik arra, hogy az Európai Unió területére jusson. (Arató Gergely: Már csak 69 999!)

(9.30)

A görög hatóságok az elmúlt napokban 14 ezer migránst hoztak át a szárazföldre, akik bármelyik pillanatban útnak indulhatnak Európa felé. Önöket nem érdekli az sem, hogy a migránskártyáknak mi lesz a hatása; több száz euróval feltöltött, névtelen bankkártyákat osztogatnak a migránsok között, nem tudjuk, hogy ezt mire költik a migránsok (Arató Gergely közbeszól.), és milyen hatása lesz az embercsempész-hálózatokra.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha önöknek valóban fontos lenne Magyarország és a magyar emberek biztonsága, az a biztonság, amelyet ez a kormány évek óta szavatol, és ezt a biztonságot egyébként szerte a világban is elismerik, és Magyarországot Európa és a világ egyik legbiztonságosabb országának tekintik, szóval, képviselőtársaim, ha ezeket az értékeket önök tiszteletben tartanák, akkor nem állítanának olyanokat, amiket Gréczy Zsolt képviselőtársam is említett, teljesen megalapozatlanul, amikor az 50-es évekbeli diktátorokhoz hasonlította a jelenlegi magyar kormányt. Ezt határozottan visszautasítom, tisztelt képviselő úr.

Úgy gondolom, hogy a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalt ért valótlan és megalapozatlan állításait is vissza kell utasítanom. Fölhívom itt a figyelmet, az ön figyelmét, és a tisztelt Ház figyelmébe is ajánlom, hogy a magyar Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal szakmai munkája az Európai Unió vonatkozásában is az egyik legjobb, szakmailag teljes mértékben elismert munka. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal munkatársainak azért a munkáért, amit az elmúlt három és fél évben Magyarország biztonsága érdekében végeztek. (Arató Gergely: Nem is látták ezt a kérelmet.  Az elnök csenget.)

ELNÖK: Arató képviselő úr, kérem, hogy a párbeszédet most zárjuk le. Államtitkár úré a szó. Parancsoljon, államtitkár úr!

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Magyarország Kormánya betartja a törvényeket, a magyar hatóságok is a magyar törvények és a nemzetközi jogszabályok szerint járnak el. Kérem önöket, kérem képviselőtársamat, hogy ennek megfelelően értékelje ezt a munkát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   7-10   11-16   17-20      Ülésnap adatai