Készült: 2024.04.16.08:28:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

9. ülésnap (2018.06.18.),  209-225. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 22:52


Felszólalások:   197-209   209-225   225-230      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a szerdai ülésnapon kerül sor. Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön „A pénzügyi intézmények deviza alapú és forint fogyasztói kölcsönszerződésein alapuló végrehajtási eljárásokról” szóló T/13. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt az Igazságügyi bizottság utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Először megadom a szót Varga László képviselő úrnak mint előterjesztőnek, ötperces időkeretben. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! 2018. április 30-ig kilakoltatási moratórium volt érvényben Magyarországon. Csak megállapítom, hogy ebben a hónapban voltak az országgyűlési választások, eddig a hónapig, ennek a hónapnak a végéig nem történtek kilakoltatások. Május 1-jén a médiában sokan nyilatkoztak erről a kérdésről. Nagyon hamar világossá vált, hogy itt sok tízezer magyar család közvetlenül néhány héten belül veszélybe kerülhet, fenyegeti őket a kilakoltatás réme. Már május 1-jén kérdeztek több kormánypárti politikust is ebben az ügyben, például Harrach Péter is nyilatkozott, és ígéretet tett arra, hogy nagyon hamar megoldási javaslattal fognak fordulni az Országgyűléshez; olyan javaslatot fognak előterjeszteni, amely nagyon hamar megoldást jelent majd az érintett családoknak. Csak megállapítom, hogy június 18-a van ma, és több mint másfél hónap telt el azóta. Ebben a helyzetben, ahogy láttuk ezt a fenyegető veszélyt, és láttuk azt, hogy a kormánypárti képviselők előterjesztéssel nem éltek, így nyújtottuk be képviselőtársaimmal azt a javaslatot, amelyet  elnök úr elmondta  leszavazott az Igazságügyi bizottság, leszavazta a tárgysorozatba vételét múlt hét kedden. Ennek tulajdonképpen röviden összefoglalva, a célja az, hogy devizaalapú és forint hitel- vagy kölcsönszerződéseken, pénzügyi lízingszerződéseken alapuló követelések behajtása iránt folyamatban lévő végrehajtás-elrendelési, végrehajtás-foganatosítási eljárási intézkedést függesszünk fel 2019. december 31-ig. Magyarán: addig újabb végrehajtást elrendelni, illetve végrehajtást foganatosítani ne lehessen, legyen kilakoltatási moratórium.

Szerintem nagyon világosak voltak azok az indokok, amelyek elhangoztak az Igazságügyi bizottságban is, de egyébként ezeket az indokokat a magyar nyilvánosságból is lehet ismerni. Egyrészt az Európai Bíróságon több előzetes döntéshozatali eljárás is folyamatban van az úgymond devizaalapú hitelszerződések ügyében. Ezen döntésekig óriási horderejű a jogbizonytalanság álláspontunk szerint. Ezen döntések, tehát az Európai Bíróság meghozandó döntései okán a követelések összege jelentősen változhat az adósok javára. Ilyen helyzetben azt gondoljuk, hogy állami kényszer alkalmazására egy európai jogállamban nem kerülhet sor.

Nagyon sokféle szám elhangzott, hogy hány érintettje van ennek a konkrét kérdésnek; hát, mindenképpen közvetve és közvetlenül több millió magyar ember életét keseríti meg ez az ügy. Mintegy 900 ezer fogyasztói hitelből eredő végrehajtás van folyamatban, ebből 140 ezer az ingatlan-végrehajtás, és szakemberek szerint mintegy 30-40 ezer családot érinthet már idén a kilakoltatás veszélye.

Nem várhatunk, nem várhatunk ebben a kérdésben meggyőződésünk szerint. Az Európai Bíróság előtt folyamatban levő ügyek kapcsán pedig 2019. december 31-ig van még ideje az Országgyűlésnek, akkor ebben a másfél évben, azt gondolom, minden szükséges adósmentő és hitelválság-kezelő jogszabályt el tudunk fogadni.

(17.30)

Szerintem ebbe minden olyan szervezet javaslatát is beemelhetjük, amelyek érintettek és amelyek azon dolgoznak és gondolkoznak, hogy mi a megoldása ennek az óriási válságnak.

Június 12-én, kedden volt az Igazságügyi bizottság ülése. Itt is megszólalhattak az adóskamara képviselői, akiket most is üdvözlök, hiszen itt vannak mögöttem a szakértői páholyban. Nagyon fontos és megfontolandó dolgokat mondtak el a bizottság ülésén. Azt gondolom, ha az Országgyűlésnek van ideje erre a jogszabályalkotásra, akkor ebbe nagyon sok javaslatot be lehet emelni, és úgy tudom, képviselőtársaim is kaptak e-mailt tőlük. Én megfontolnám nagyon sok javaslatukat. Szerintem egy picit talán közeledtek az álláspontok politikai értelemben is az Igazságügyi bizottság ülésén.

Most azt kérném önöktől, próbáljunk meg mindannyian felülemelkedni a pártpolitikai megosztottságon. Azt tudom ígérni, hogy mi előterjesztő társaimmal nyitottak leszünk a módosító indítványokra. A lényeg az, hogy megoldjuk ezt a kérdést, és ne egy politikai állóháborút folytassunk benne. Köszönöm, elnök úr, várom a véleményeket. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő két-két perces időkeretben, valamint az elsőként szólásra jelentkező független képviselő kétperces időkeretben ismertetheti álláspontját. Most az írásban előre jelentkezett felszólalások következnek. Megadom a szót Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak, Jobbik-képviselőcsoport.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Vegyes érzések kavarognak az emberben a javaslat láttán, hiszen végre elértünk oda, hogy az ellenzéki erők között bizonyosfajta összhang mutatkozik olyan kérdésekben, amelyekről még vitatkoztunk két-három éve, például azzal az MSZP-vel, amely hozzájárult ezen botránysorozat felfutásához, engedte a devizahitel-állományt feltornyosulni. Szerencsére most már, civileknek köszönhetően, például az adóskamarának is hála, olyan közös megoldási pontok bontakoznak ki, amelyek mellé önfeladás nélkül képes felsorakozni bárki, legyen az ellenzéki vagy kormánypárti. És amiért vegyesek ezek az érzelmek, pontosan a kormánypártiak hozzáállása, akik egyrészt eltagadják a probléma puszta létét is. Ne feledjük, hogy 2012-2013 magasságában a kormánypárti képviselőtársak még kvóta alapján lakoltatták ki a magyar embereket, és az ő kvótájuk, ami alapján utcára lehetett dobni magyarokat, több lakás, ingatlan kiürítését tette lehetővé, mint amennyit a végrehajtók végül foganatosítottak. Tehát egészen durva helyzeteket éltünk meg, eközben pedig a kormányzó pártok képviselői vagy azt hangoztatták, hogy ilyen probléma nincs, vagy azt, hogy ők ezt már kamatostul megoldották.

Azt gondolom, hogy az összes hasonló, előttünk fekvő javaslat támogatandó. Én magam minden, a megoldás irányába mutató javaslatot támogatni fogok. Egyfajta szerencsés licit alakult ki az ellenzéki pártok között, hogy egyik héten a Jobbik hozza be, mondjuk, az adóskamara vagy más civil szerveződés javaslatát, utána más ellenzéki erő. Én úgy gondolom, hogy a magam részéről támogatni tudom és fogom mindegyiket, tehát ehhez nem is férhet vita.

Ugyanakkor szeretném hangsúlyozni, hogy a hosszú távú megoldást a hitelek felvételkori árfolyamon történő forintosításától várjuk, immáron nagyon hosszú évek óta, de ez a labda nem a mi térfelünkön pattog. Teljesen egyértelmű, hogy a kormányzatnak kéne őszintén beszélni a szándékairól. Köszönöm a lehetőséget. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Csárdi Antal képviselő úrnak, LMP-képviselőcsoport. Parancsoljon, képviselő úr!

CSÁRDI ANTAL (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Csak csatlakozni tudok az előttem szólókhoz, mert most is fennáll a társadalmi robbanás veszélye; annak a társadalmi robbanásnak, amelyet egyébként sajnos pont a mai napon próbáltak cáfolni a kormányzati oldalon, mert ez a társadalmi robbanás itt van a nyakunkon.Tisztelt kormánypárti Képviselők!  mind a ketten. (Derültség az ellenzéki pártok padsoraiból.) Az idei év a családok éve, és ha önök ezt egy egészen picit is komolyan gondolják, akkor nem utasíthatják el ezt a javaslatot, mert ez a javaslat lehetővé teszi, hogy családok, gyerekek, szülők ne kerüljenek utcára. Önök éppen arra készülnek, hogy a hajléktalanságot bűncselekménnyé nyilvánítsák, és legyünk őszinték, a hajléktalanságot elsősorban megelőzni kell. Ez egy nagyon jó javaslat abba az irányba vezető úton, hogy ne legyenek magyar családok ezrei, tízezrei hajléktalanok.

Mert miről is beszélünk? Arról beszélünk, hogy aki vett fel devizaalapú kölcsönt, pontosan tudja, hogy tisztességtelen piaci magatartást valósítottak meg a bankok, amikor nem kellő tájékoztatás után, vagy amikor a kockázatok elhallgatása után nyújtottak kölcsönöket, így hozva olyan helyzetbe a hitelfelvevőt, hogy ne tudjon felelősen dönteni.

Én azt gondolom, hogy ez a javaslat, ami felfüggesztené a végrehajtásokat, lehetőséget nyújtana annak a több száz jogi eljárásnak a lefolytatására, amelyek a mai napig  itthon és az Európai Unióban is -vizsgálják annak a valóságalapját, hogy vajon tisztességesen jártake el a bankok. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) És azt gondolom, hogy a végtörlesztés, amit önök megoldásnak neveztek, nem volt az. Ez lehet az első lépés a megoldás útján. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Arató Gergely képviselő úrnak, DK-képviselőcsoport.

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nagyon röviden csak annyit szeretnék mondani, hogy természetesen értjük azt, hogy vannak fenntartások azzal kapcsolatban, hogy a javaslatban szereplő megoldások jogilag vagy gazdaságilag mennyire kivitelezhetőek, mennyire jók. Ez teljesen rendjén van.Azért vagyunk itt a parlamentben, hogy ezekről vitatkozzunk és beszélgessünk. Értjük azt, hogy fideszes képviselőtársaink nincsenek meggyőződve arról, hogy ez egy jó törvényjavaslat. De nem is azt kérjük most, hogy ebben a formában fogadják el ezt a javaslatot, hanem azt kérjük, hogy legalább legyenek hajlandóak beszélni róla; hogy engedjék meg azt, hogy itt az Országgyűlésben vitatkozhassunk erről a nagyon fontos problémáról, és közösen kereshessünk megoldást rá.

Mi azt kérjük most önöktől, hogy legalább annyira hallják meg sok ezer magyar család kérését, hogy érdemben hajlandóak legyenek az Országgyűlést arra használni, amire való; nem politikai termékek, nem gyűlöletkampányok lebonyolítására, hanem arra, hogy a valódi problémákról beszéljünk itt, és próbáljunk közösen valódi megoldásokat találni. Ezért fogjuk támogatni a javaslat tárgysorozatba vételét, mert azt gondoljuk, hogy ez egy lehetőség arra, hogy megoldásokat keressünk. Köszönöm szépen, elnök úr. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszonynak, MSZP-képviselőcsoport.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Az utóbbi hetekben nagyon sok szó esett az Alaptörvényünkről, vagyis mondhatnám úgy, hogy a fideszesek Alaptörvényéről. Ugyanakkor felhívnám a figyelmet, hogy szerintem önök ezt az Alaptörvényt soha a büdös életben, egyszer sem olvasták el, mert ha elolvasták volna, akkor érdekes mondatokat tudnának most idézni. Egyet engedjenek meg nekem, az Alaptörvényből egy mondatot: „Valljuk, hogy az emberi lét alapja az emberi méltóság. Valljuk az elesettek és a szegények megsegítésének kötelességét.” Államtitkár Úr! Fideszes Képviselő Urak! Értik?! Ezt az Alaptörvényt önök fogadták el, az elesettek megsegítését. Egy nagyon fontos dologra hadd hívjam fel a figyelmet! A kilakoltatási moratórium meghosszabbítása idén tavasszal csak egy érdeket szolgált, hogy választások előtt álltunk. Csak emiatt hosszabbították meg egy hónappal. Akkor most felhívnám önöknek a figyelmét, hogy 2019-ben európai parlamenti választások és önkormányzati választások lesznek. Akkor kérem önöket, hogy megint alkalmazzák ugyanazt az eszközt, amit bevetettek 2018 márciusában is: hosszabbítsák meg csak emiatt a kilakoltatási moratóriumot, és döntsenek másképp, mint az Igazságügyi bizottságban! Csak emiatt akkor, ha már lelkiismeretük nincsen, meg nem ismerik a saját Alaptörvényüket; csak amiatt, hogy önökre újra szavazhassanak az emberek, és próbálják elhitetni velük, hogy fontosak a számukra, és nem csak az önös érdekeik fontosak ebben a Házban; csak akkor tudnak valamit tenni az emberek érdekében, ha újra ide akarnak ülni a miniszteri székbe. Erre kérem most önöket. Köszönöm, elnök úr. (Szórványos taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

(17.40)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Kocsis-Cake Olivio képviselő úrnak, Párbeszéd-képviselőcsoport. Parancsoljon!

KOCSIS-CAKE OLIVIO (Párbeszéd): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A Párbeszéd frakciója támogatja a tárgysorozatba vételt, főleg azért, mert két éve mi is beadtunk kétszer hasonló törvényjavaslatot, mindazon alkalommal sajnos a Fidesz leszavazta ezt.Az Európai Bíróság ítélete egyébként két új dolgot is kimond, amelyet esetleg érdemes megfontolni, hogy valóban megszavazzuk ezt a törvényjavaslatot. Az ítélet utal hátrányos helyzetű, kiszolgáltatott fogyasztóra. A magyar bíróságok csak az átlagosan tájékoztatott fogyasztót ismerik el, pedig a magyar lakosság a nyugati lakossághoz képest a pénzügyi tudatosság terén kicsit tájékozatlanabb. Ebben egyébként lenne a kormánynak dolga, hogy ezt az állapotot megváltoztassa. Illetve azt is kimondja az Európai Bíróság ítélete, hogy a tisztességtelenül elszámolt összegek esetében előfordulhat, hogy a 2015. február 1-je előtt felmondott hitelek esetében a felmondás nem is volt jogszerű, így a Magyar Nemzeti Bank árfolyamán, ha kamatemelés nélkül számoljuk az adósok befizetett törlesztéseit, akkor a felmondáskor nem is biztos, hogy volt hátralék, sőt lehet, hogy túlfizetés volt.

Úgyhogy ezek alapján kérem, hogy fontolják meg a fideszes képviselők is, hogy megszavazzák a tárgysorozatba vételt. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, hogy kíváne még valaki felszólalni. Jelentkezőt nem látok. Megkérdezem Varga László képviselő urat… (Jelzésre:) Bocsánat, későn kaptam a jelzést, köszönöm a segítséget. Tehát megadom a szót Demeter Zoltán képviselő úrnak, Fidesz-képviselőcsoport, kettő percben. Parancsoljon, képviselő úr!

DEMETER ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A 2010 előtti rossz törvényi és felügyeleti szabályozásnak (Felzúdulás, közbekiáltások az MSZP és a DK soraiból.), valamint a 2008 után kibontakozó nemzetközi pénzügyi és gazdasági válságnak köszönhetően (Zaj, közbekiáltások az MSZP soraiból.  Az elnök csenget.) valóban adósok tömkelege került súlyosan hátrányos helyzetbe, és egy nagyon álszent magatartásnak tartom mind Harangozó képviselőtől, mind a többiektől, hogy azok, akik ezt a problémát okozták, most álszent módon előadják magukat politikai haszonszerzés céljából.Azt gondolom, hogy a kormány a devizahitel-adósok megsegítése érdekében nagyon sok mindent tett, és bízom benne, hogy ezután is tesz. Megvalósult a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 303. §-ának újraszabályozása, amely a korábban is alkalmazott kilakoltatási moratórium meghosszabbítását célozta. A kormány 2014-ben olyan szabályozási megoldásokat készített elő, amelyek átfogóan képesek kezelni a fogyasztók széles körét érintő, a fogyasztóikölcsön-szerződések részét képező szerződési feltételek tisztességtelenségéből eredő jogkövetkezmények gyors és hatékony levonását. A fogyasztóikölcsön-szerződéshez kapcsolódó kérdések törvényi szintű rendezése során kiemelt szerepet kapott a fogyasztó védelme, és példa ezekre a jogegységi törvény vagy éppen az elszámolási törvény. Az említett két törvény szabályozza az adósokat védő konkrét intézkedések megvalósulásáig a tárgyügyekkel összefüggésben folyamatban lévő perek, végrehajtási eljárások felfüggesztésének, megakasztásának részletes szabályait.

A T/13. számú törvényjavaslat az indoklásban felvetett problémák kezeléséhez szükséges intézkedési, szabályozási javaslatokat nem megfelelően tartalmazza. Természetesen én is egyetértek azzal, hogy ezen segíteni kell, és Varga képviselő úr hozzászólását teljesen korrektnek tartom (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ezért további egyeztetéseket javaslok. Köszönöm szépen. (Arató Gergely: Itt, a parlamentben kellene. Azért van.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Varga László képviselő úrnak mint előterjesztőnek, aki válaszolni kíván az elhangzottakra. Öné a szó, képviselő úr.

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is köszönöm az ellenzéki frakciók felszólaló képviselőinek a hozzászólásait. Azt gondolom, hogy fontos a támogatásuk, fontos, hogy legalább az ellenzéki képviselők körében egység van ebben a kérdésben.A múltat érintő dolgaikat, észrevételeiket nem firtatnám. Azt gondolom, hogy a maga módján nagyon sok ellenzéki képviselő frakció-hovatartozástól függetlenül próbált a devizahitelesek ügyében is segíteni. Én magam is nagyon sok fogadóórát tartottam az ő érdekükben, és számtalan javaslata volt a frakciónknak is arra nézve, hogy milyen megoldásokat alkalmaznánk az ő érdekükben.

Azt hittem egy pillanatra, hogy már kormánypárti hozzászólás nélkül fog elmúlni a vita, amit nagyon-nagyon sajnáltam volna, őszintén mondom. Aztán végül Demeter Zoltán hozzászólt, és tényleg az utolsó néhány mondata volt csak biztató, a többi nyilván annak a politikai küzdelemnek a jegyében hangzott el, amit én most már tényleg nagyon szerencsétlennek tartok. Folyamatosan 2010 előttre mutogatnak vissza egyébként úgy, hogy nagyon világos, hogy ez a konstrukció, tehát a devizahitelezés egyáltalán az első Orbán-kormány idején meghozott döntések okán kerülhetett bevezetésre. Nagyon világos, hogy egy gazdasági válság volt 2008-ban, ami valóban jelentős árfolyamveszteséget okozott, de a kormányváltás idejére nagyjából 184 forint környékére jött vissza 1 svájci frank árfolyama, és igazán elszállni a kormányváltás után szállt el több felelőtlen kormánypárti kijelentés miatt, a kormány forintgyengítő politikája miatt.

De én ezt itt most be is fejezem, ebben mást gondolunk. De szerintem ebben a konkrét előterjesztésben nem ez a lényeg. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Az a lényeg, hogy gyors és azonnali megoldásra van szükség, képviselő úr. Ha most elfogadják a javaslatunkat, akkor ilyen gyors és azonnali megoldás születhet. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A döntésre a szerdai ülésnapon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény jogharmonizációs célú módosításáról szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. A kormány-előterjesztés T/335. számon és az ahhoz beérkezett bizottsági nem önálló irományok a parlamenti informatikai hálózaton elérhetőek. (Zaj.) Megtiszteltetés lenne, ha közben hagynák, hogy a munkát folytassuk. Köszönöm megértésüket.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőt, kíváne most a vitának ebben a részében felszólalni. (Jelzésre:) Államtitkár úr jelzi, hogy a vita későbbi szakaszában kíván felszólalni. Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Igazságügyi bizottság nem állított előadót.

Most a képviselői felszólalások következnek. Megadom a szót Kocsis-Cake Olivio képviselő úrnak, Párbeszéd-képviselőcsoport.




Felszólalások:   197-209   209-225   225-230      Ülésnap adatai