Készült: 2024.04.26.00:18:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (2019.07.01.), 10. felszólalás
Felszólaló Varju László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! A devizahitel-károsultakon segíteni kell. A magáncsőd intézménye kudarcot vallott, tűrhetetlen, hogy magatehetetlen öregeket, kisgyermekes családokat, hetente 60-80 családot tesznek ki az utcára, a családokat egyébként szétszakítva. A devizahitelezést még az Orbán-kormány tette lehetővé 2011-ben. Jegybankelnökként Járai Zsigmond az egekbe emelte a kamatot, így a forinthitel a legtöbb ember számára megfizethetetlenné vált, és ezzel elindult a devizahitelezés karrierje. Hiába figyelmeztetett 2005 decemberében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a devizahitelek súlyos kockázatára, az otthon utáni érthető vágy sokakat elcsábított. (Derültség a kormánypárti padsorokban.  Dr. Rétvári Bence: Komolyan beszél?)

De ma már nem ez a fő kérdés. A helyzet kialakulásában súlyos felelősség terheli azokat a bankokat, amelyek nem tájékoztatták megfelelően az ügyfeleiket az árfolyamkockázat változásáról. (Dr. Völner Pál: Simor András!)

Számos bírósági kereset indult ezen az alapon, és ezzel kapcsolatos vitás európai, illetve nemzetközi jogi kérdéseket tisztázandó, a hitelfelvevők számára kedvező döntést hozott az Európai Bíróság, s azóta már a Fővárosi Ítélőtáblán is született az ügyfél számára kedvező ítélet.

Sajnos, a Kúria konzultációs testülete a bíróságok számára irányadó véleményében egyrészről mindenkit perre kényszerít, másrészről kizárja, hogy az eljáró bíróság helyt adjon a tisztességtelen devizahitel-szerződés érvénytelenítésének, ami nemcsak az Európai Bíróság ítéletével ellentétes, hanem a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi törvényben rögzített európai fogyasztóvédelmi normákkal is, harmadrészt a hitel felvételkori árfolyamon és az akkori kamatokkal történő forintosítását javasolja. Ez utóbbi azon vélelmen alapul, hogy az ügyfél a forintosítással kialakult feltételek mellett is felvette volna a hitelt, ami nyilván nem igazolható.

Természetesen nem vita tárgya, hogy a tartozásokat meg kell fizetni, és ezzel összefüggésben a hitel felvevője felelős annak megítéléséért, hogy erre képes lesz-e. Csakhogy felelőssé tehetőe az az adós Kósa, Szijjártó és Varga Mihály urak 2010-es, választás utáni kijelentéseiért, amitől a forint mélyrepülésbe kezdett?

Felelőssé tehetőe az az adós a kormány tudatos forintgyengítő politikájáért, amin a jegybank jól keres, és a nyereség Matolcsy úr közreműködésével elveszíti közpénzjellegét. Felelőssé tehetőe az az adós azért, hogy a kormányváltáskor 190 forintos svájci frank ma 290 forint?

Hiába nőtt tehát 2004 óta jóval több mint kétszeresére az átlagkereset, ebből nem lehet kigazdálkodni a többszörösére nőtt törlesztőrészleteket. Ezért egymillió ember kivándorolt a mi országunkból, akiknek több mint 70 százaléka egyébként devizahiteles. A devizahitel-válságért, a kivándorlás kezeletlen helyzetéért a kormány, a Fidesz-kormány felelős gazdaság- és jövedelempolitikájával. Úgy csinálnak, mint az a majom, ami nem akar meghallani semmit, nem lát semmit, és nem is beszél. Ez a magyar kormány álláspontja.

Tisztelt Ház! A magyar kormány és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank között 2015-ben létrejött, a devizahitelek kezelését nagyban érintő megállapodást félévenként e szerződésnek megfelelően át kell tekinteni és szükség esetén kiigazítani.

Követeljük, hogy a kormány hozza nyilvánosságra az e találkozókon született megállapodásokat, és mondja fel ezt a szerződést! Követeljük, hogy a kormány a Nemzeti Eszközkezelőn keresztül tegye lehetővé, hogy a fizetésképtelen családok, a gyermekes családok bérlőként lakásaikban maradhassanak vagy egy másik bérlakásba költözhessenek, és teremtsenek fedezetet erre az éppen alkalmas vagy éppen esedékes költségvetésben. Követeljük, hogy a gyermekes nemfizető családokra terjesszék ki a támogatási rendszerüket, hogy azt az összeget a bedőlt hitel kiváltására fordíthassák!

Ezen túl pedig az is tény, hogy jogállamban elképzelhetetlen módon akadályozzák azt, hogy a jogaikat érvényesíthessék az érintettek. Ezért az egyébként a teremben jelen lévő civil képviselők, a devizahitelesek képviselői elfogadták és kezdeményezték (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a Kossuth téri civil konzultációs testület megalakítását. Az üzenetüket elhozom, és az államtitkár úrnak a hozzászólása után át kívánom adni az üzenetüket. Köszönöm szépen. (Taps a DK és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai