Készült: 2024.03.29.01:29:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2018.06.04.),  167-174. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:   157-166   167-174   175-182      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Nacsa Lőrinc képviselő úr, a KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni Semjén Zsolt tárca nélküli miniszterhez: „A nemzeti összetartozást a fiatalokban is erősíteni kell” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Soltész Miklós államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Igen. Parancsoljon, két percben!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Többször esett ma már szó június 4-éről, a nemzeti összetartozás napjáról, a 98 éve történt tragédiáról. Én most egy kicsit más szempontból közelíteném meg a témát.2010 októberében határozatot fogadott el a tisztelt Ház arról, hogy a kormány készítsen országos programot azért, hogy valamennyi köznevelésben tanuló magyar fiatal legalább egyszer, a magyar állam támogatásával, eljusson a szomszédos országok magyarlakta területeire, és cserekapcsolatok keretében minél több külhoni magyar diák juthasson el Magyarországra. Ezzel indult útjára a Határtalanul! program, ahol anyaországi hetedikesek, gimnazisták, szakiskolások tízezrei juthatnak el egy-egy elcsatolt területre, fedezhetik fel Erdély, Délvidék, Felvidék, Kárpátalja vagy akár Muravidék szépségeit, és ellátogathatnak irodalmi vagy történelmi tanulmányaikból is ismert helyekre, találkozhatnak ott élő és ott tanuló, ugyancsak magyar fiatalokkal.

Ezen túlmenően a határon túli fiatalok is lehetőséget kapnak, hogy eljöjjenek Magyarországra, ahol egy kis képzés keretében tölthetnek el pár napot akár a fővárosban vagy az ország más pontjain.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kereszténydemokrata képviselőként úgy gondolom, mindannyiunk közös érdeke a hasonló kezdeményezések megvalósítása, hiszen számunkra fontos, hogy a kettős állampolgárság mellett a személyes élményeken alapuló kapcsolat legyen az összetartozás alapja. A fiataloknak az iskoláskorban kell hogy ez kialakuljon, így a felnövekvő nemzedék is felelősséget tud majd vállalni a határon túli magyar testvéreinkért.

A Határtalanul! pályázat rendkívül népszerű, a folyamatos egyszerűsítés, az elszámolható költségek kiterjesztése mind-mind a diákok kiutazását segíti és az iskolai adminisztrációt csökkenti. Ezúton kérdezem államtitkár urat, a program eddigi sikereit ismerve és céljaival teljes mértékben azonosulva, hogy mikortól indulhatnak az idei kirándulások, és a már lezárt pályázati fordulókban hány iskolás jelentkezett a programra. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Soltész államtitkár úr, parancsoljon!

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, ma egy olyan napon tette fel azt a kérdést, ami egyik oldalról fájdalom és szomorúság a magyar nemzet életében, a trianoni békediktátum 98. évfordulója kapcsán, másik oldalról pedig nyilván az elmúlt évtizedek azt mutatták meg, hogy bizony tenni is kell valamit, nem csak keseregni. Ezért a nemzeti összetartozás napja ma már, azt gondolom, 8 év óta bizonyítja, hogy szükség volt erre a másik gondolatra is, amiben sok minden, a nemzet összefogását jelképező történet, program valósult meg, amire szükség volt a nemzet életében.Ilyen a kettős állampolgárság megadása, ilyen a támogatások kibővítése iskolák, szociális intézmények, egyházak esetében vagy akár gazdasági programok megvalósítása érdekében, amely a helyben maradást segíti. És ilyen valóban a Határtalanul! program megvalósítása, ami oda-vissza működik. Magyarországi diákoknak külhoni területekre való utazása pedagógusokkal, de akár külhoni diákok, akár pedig a diaszpórában élő magyarság Magyarországra való utaztatását is segítik.

Éppen ezért mindenképp öröm kimondani azt, hogy az eddigi tapasztalatok alapján, amelyeket most már 2013 óta tudunk magunk mögött, a kezdeti, nagyságrendileg 400 millió forintos támogatás több mint 4,2 milliárdra emelkedett az elmúlt évek során, a kezdeti 12 ezer diák 2017-re 55 ezer diákra emelkedett, és 2018-ban, a kérdésére válaszolva, 66 ezer diákot várunk, akik Magyarországról utaznak külhonba, akár külhonból érkeznek ide.

(16.50)

A nyári kirándulásokra ezren jelentkeztek eddig, ősszel kezdődik egyébként az osztálykirándulások nagy része. Köszönöm szépen mindazok munkáját, akik ebben sokat segítettek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), a magyarországi pedagógusoknak is és természetesen a külhoniaknak is. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Nacsa képviselő úr viszonválasza egy percben.

NACSA LŐRINC (KDNP): Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm a válaszát. Jó hallani, hogy hamarosan elindulhatnak ezek a kirándulások idén is. Szerintünk azért is nagyon fontos ez a program és a fiataloknak ezt az összetartozás-élményt megadni, hiszen ma 98 éve történt a nemzeti tragédiánk, Trianon, amikor több millió honfitársunk került a saját hazája szomszédjába. Azóta több-kevesebb sikerrel próbálta gyógyítani az idő ezt a sebet és gyászt, de sajnálatosan és felháborító módon 2004-ben az akkori szocialista-liberális kormányzat és politika december 5-én elárulta a magyar testvéreinket.

2010-ben a Fidesz-KDNP-többség egyik első döntéseként a nemzetegyesítés is megszületett. Azóta több mint 1 millió új magyar állampolgárt üdvözölhettünk. A határon túli közösségeket azóta is egyházi, oktatási, kulturális és gazdaságfejlesztési támogatásban tudtuk részesíteni. Büszkék lehetünk a nemzetünkre, így elmondható, hogy a gyász után a jelenben felelősséggel tudunk munkálkodni és a jövőbe is tekinteni, hiszen itt, a Kárpát-medencében, mint tudjuk, a (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) jövőt magyar nyelven írják. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Az államtitkár úr viszonválasza egy percben.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm ezt a felvetését, képviselő úr, hiszen valóban, a 2004. december 5-ei népszavazást, ami kudarc és szörnyű volt a magyar nemzet életében, főleg a határon túli nemzettestrészek életében, talán mégiscsak gyógyította a 2010-es döntéssorozatok eredménye, akár a kettős állampolgárságról, de magáról erről a rendszerről, amit bevezettünk. Hiszen fontos volt az, hogy annak idején sokan irigységre apellálva taszították el a kettős állampolgárság szavazatától a magyarországi választókat, de fontos az, hogy most pedig bebizonyítsuk azt a gyerekeknek, a fiataloknak és a felnövekvő nemzedéknek, hogy olyan nemzettársak élnek közel száz éve sokszor nagyon hátrányos helyzetben a határainkon túl, akik minden körülmények között a hitüket, magyarságukat, nyelvüket, a kultúrájukat megtartották. Biztos vagyok benne, hogy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) mindez szolgálni fogja a jövőben is azt, hogy a helyben maradást segítsük. Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   157-166   167-174   175-182      Ülésnap adatai