Készült: 2024.03.28.14:41:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. (Keller László: Kérjél elnézést!) Tisztelt Elnök Úr! Letörölhetetlen szégyenfolt (Bauer Tamás: Az, igen!) - mondta Szalay képviselő úr. Én is azt hiszem, hogy elég mélyre jutott ezzel a felszólalással. (Bauer Tamás: Államtitkár úr! - Közbeszólás: Ha a végére ér!) Még el sem kezdtem, képviselő úr, várja meg a végét. (Bauer Tamás: Már elkezdte!) Ezelőtt tizenkét évvel arra szövetkeztünk mi, magyar demokraták és a Szabad Demokraták Szövetsége is, hogy egy alkotmányos jogállamot építsünk fel ebben az országban. (Bauer Tamás: Önök az ellenkezőjét csinálják! - Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Hallgasd végig!) El is fogadtunk a Kerekasztalnál kialkudva egy új alkotmányt, egy jogállami alkotmányt (Bauer Tamás: Amit minden héten megsértenek!), amely 2. §-ának legfontosabb rendelkezéseként kimondja, hogy a Magyar Köztársaság demokratikus jogállam. (Bauer Tamás: Nyolc évig!)

Ebben a demokratikus jogállamban... - kérek egy kis vizet Bauer képviselő úrnak, rosszul van, úgy látom (Bauer Tamás: Én jól vagyok!) - az igazságszolgáltatás az erre rendelt alkotmányos szervek feladata, és ez bizonyos alkotmányos alapelvek mentén zajlik. Csak így történhet, hiszen a történelmi tapasztalat megtanított minket arra, képviselő úr, hogy az ezektől való eltérés csakis diktatúrához vezethet. (Bauer Tamás: Ez történik most!)

A legalapvetőbb büntetőeljárási alapelv az ártatlanság vélelme. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Huhú!) Senkit nem lehet ártatlanságának bizonyítására kötelezni, és senkiről nem szabad (Dr. Kóródi Mária: A Rogánt kérdezd meg! - Keller László: Ezt a Rogán egész másképp mondta!) és nem is illik előre megállapítani a bűnösséget, és aztán kétségbeesetten keresni mindehhez a bizonyító anyagot.

Képviselő Úr! Ön ezzel a felszólalásával megsértette Schlecht Csabának - akit én nem ismerek (Dr. Takács Imre: Juj, juj, juj! - Moraj.) - az ártatlanság vélelméhez fűződő alkotmányos alapjogát, súlyosan megsértette az ügyészséget. A Fővárosi Főügyészség egy 15 oldalas határozatban bírálta el azt a panaszt, amit többek között Eörsi Mátyás és Magyar Bálint, az ön két frakciótársa, bár külön-külön, de szó szerint azonos tartalommal terjesztett elő.

 

 

(9.10)

 

Ezt a határozatot dr. Somodiné dr. Varró Erika csoportvezető ügyész írta alá. (Bauer Tamás: És ki írta? - Dr. Veres János: Ki utasította?) Számos más személy is panasszal fordult a rendőrség nyomozást megszüntető határozata ellen, nem akarom most őket név szerint felsorolni. Ez a 15 oldalas határozat pontról pontra az összes érvvel, az összes váddal elszámol, azokat tételesen megcáfolja, (Dr. Veres János: Az adóhiánnyal számoljon el!), és nekem úgy tűnik, hogy teljes szakmai korrektséggel hozza meg a döntését.

Képviselő úr, ez a határozat önöknek is rendelkezésükre áll. A korrekt az lett volna, ha ön most itt feláll és azt mondja, hogy kérem, ennek a határozatnak a 13. oldalán vagy a 12. oldalán inkorrekt megállapítások vannak, jogtalanságok szerepelnek ebben a határozatban. Nem, ön nem ezt teszi. Ön fölállítja azt a tételt, amelyet már a sajtó segítségével persze egy ideje sulykolnak, hogy Schlecht Csaba csakis bűnös lehet (Bauer Tamás: Nem, csak cinkos!), és ha ez netán nem bizonyosodna be, erről csakis a nyomozó hatóságok és az ügyészség tehet.

Képviselő úr, amellett, hogy ön Schlecht Csabát és az eljáró ügyészt és az eljáró bűnügyi szakembereket megsérti, sokkal súlyosabb sérelmet is okozott a felszólalásával. (Dr. Kóródi Mária: Lesz nemulass!) Ön a magyar igazságszolgáltatásba vetett bizalmat akarta megrendíteni (Felzúdulás az SZDSZ és az MSZP soraiban  - Dr. Szent-Iványi István: Azt már megrendítettétek!), és ez sajnos önnek sikerült is ezzel a felszólalással. (Kovács Kálmán: És az rendben van, hogy eltűnik ennyi pénz?!) Ez végtelenül nagy sérelme az alkotmányos rendnek, és ez, képviselő úr, valóban - ahogy fogalmazott - letörölhetetlen szégyenfolt.

Én nem akarok most belemenni ennek a határozatnak a taglalásába, hiszen önök ma még interpellációt fognak intézni a legfőbb ügyész úrhoz, és remélem, hogy abban az interpellációban egy kicsit tárgyszerűbben, az igazsághoz egy kicsit közelebb álló módon fognak majd fogalmazni és foglalkozni ezzel a kérdéssel, és akkor majd a legfőbb ügyész úrnak lehetősége lesz a szakmai ellenérveket megadni. Végtelenül szomorú vagyok, és nagyon sajnálatosnak tartom, hogy erre a felszólalásra sor került.

Még annyit: ön több tekintetben is valótlanságot állított itt, azt mondta, hogy megfellebbezhetetlenül lezárult a nyomozás. Képviselő úr, nyilván szakmai felkészületlensége okából mondott ilyet, a nyomozást megszüntető határozatnak nincsen úgynevezett anyagi jogereje. Tehát a nyomozást megszüntető határozat ilyen értelemben nem köti még magát az azt meghozó szervet sem. Szó szerint benne van a határozat 16. oldalán az utolsó mondat: "A sérelmezett határozat helyesen utalt arra, hogy újabb tények, adatok vagy bizonyítékok birtokában az eljárás az elévülési időn belül folytatható." (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Tehát ön még valótlant is állított itt.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai