Készült: 2024.04.20.07:26:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

286. ülésnap (2013.06.04.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Tóth József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TÓTH JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kormány az elmúlt években a folyamatos győzelmi jelentések ellenére gyengítette a közigazgatást s ezen belül az önkormányzati rendszert. A folyamat a megyei önkormányzatok megsemmisítésével kezdődött, majd az önkormányzati autonómia jelentős csökkentésével, megcsonkításával folytatódott.

A közelmúltban a közigazgatás szétverésének újabb mérföldkövéhez érkeztünk. A kormány az érintettekkel való egyeztetés nélkül nyújtott be egy olyan törvényjavaslatot, amellyel indokolatlanul és feleslegesen belenyúl a magyar közigazgatás, ezen belül a főváros közigazgatás rendszerébe. E törvényjavaslat egy új közigazgatási státust, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott közigazgatási területet teremt meg, s egyben lehetővé teszi, hogy a helyi lakosság, a helyi hatóságok érdemi beleszólása nélkül bármely területet átminősítsenek, és ezzel kivegyék a helyi közösség kezéből a területre vonatkozó döntési jogokat.

Cinikus, ahogy két kormánypárti képviselő által benyújtott kapcsolódó módosító javaslatával próbálja elérni, hogy csak a Margitsziget kerüljön e státus alá, amely erősíti azt, hogy lex Margitszigetről beszélhetünk. A kapcsolódó módosító javaslat azonban jogilag nem akadályozza meg újabb területek közvetlen átvételét. Maga a kapcsolódó módosító javaslat benyújtása is egy beismerés - amelyet korábban jeleztünk -, hogy a törvénytervezet jogszabályellenes. Súlyosabb az, hogy a törvényjavaslat elfogadásával veszélyes precedenst teremt az Országgyűlés. A javaslat a népfelség elvének megsértését tartalmazza. Nevetséges az is, hogy turisztikai indokokra hivatkoznak, hisz e módszerrel kivehető a kerületek kezéből a budai Vár, a Hősök tere, a Kossuth tér vagy a Gellérthegy, de később eljuthatunk addig is, hogy nemcsak turisztikai, hanem gazdasági indokkal is elvehetnék az V. kerület banknegyedét, a győri vagy kecskeméti ipari parkot.

Az Országgyűlés a jövőben bármikor, bármilyen indokkal bármely, ma a kerületekhez tartozó közigazgatási egységet elkobozhat, semmilyen jogi korlát nem köti a következőkben. Elgondolkodtató, hogy a Margitsziget vonatkozásában - s erre se az általános, se a részletes vitában nem kaptunk választ - a tulajdonjog és a szabályozási jog eddig is a Fővárosi Önkormányzatot illette meg, január 1-jétől a hatósági jogok és a Duna menti kapcsolódott területekkel kapcsolatos építéshatósági jogok így kétszeresen is a főváros rendelkezésére állnak, ezért teljesen felesleges a közigazgatási határok megváltoztatása; enélkül is fejleszthető a sziget. Az indoklásban szereplő közigazgatási átalakítás nélkül is elérhető a cél, amire hivatkoznak; én ezt inkább izmozásnak tekintem. Nevetséges, és államtitkár úr ne hivatkozzon arra, hogy fejlesztés maradt el, hisz inkább a XIII. kerületi önkormányzat volt az, amely a fejlesztéseket támogatta, és állami szerv akart megakadályozni fejlesztést a korábbiakban. Az is nevetséges, hogy nem tudják azt, hogy mely közigazgatási kerülethez tartozik a Margitsziget; ugyanez elmondható a Városligetre, a Bókay-kertre vagy a Gellérthegyre is.

Az ügyben szakmai szervezet is hallatta a hangját, és ennek alapján több formai és tartalmi kifogást is emelt az eljárás ellen. Nevetséges, de elgondolkoztató, hogy a minisztérium nem biztosította e szakmai szervezetek számára a jogalkotási törvényben biztosított véleményezési jogot a törvényalkotás során. Ennél súlyosabb, hogy a törvényjavaslat a helyi önkormányzat európai chartájáról szóló egyezmény rendelkezéseibe is ütközik. Úgy gondolom, hogy a javaslat kikezdi a főváros jelenlegi közigazgatási szerkezetét egy új, zavaros státusú közigazgatási fogalom bevezetésével. Úgy látom, hogy valaki nagyon félrevezethette miniszterelnök urat, amikor a Margitsziget elkobzását javasolta.

Az ügyben kiadott közlemények, nyilatkozatok azt sugallják, hogy aki azokat írta, nem érti az önkormányzati rendszer lényegét. Közel ötven szervezet tízezer tagját képviselő támogató aláírása van nálam, hogy a Margitsziget maradjon a kerületnél. Cinizmus az, hogy az ez évben júniusban 75 éves kerülettől júniusban vonják el a Margitszigetet.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai