Készült: 2024.04.26.00:58:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2008.10.20.), 171. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  171  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A megnyitott záróvitában egy olyan módosító indítvány került elénk, amely néhány pontban a bevezetni szándékozott törvénytervezet egyes pontjaihoz rendeli el, naptári naphoz pontosítva, hogy mikor szeretné ezt bevezetni.

De milyen törvénytervezetet is szeretne most itt elfogadtatni a kormány a parlamenttel? Ezzel a módosítással egy olyan törvénytervezet elfogadására készül a parlament, amely 1 millió 800 ezer földtulajdonos vagyoni kifosztását fogja előidézni. Azoknak a vagyoni kifosztását, akik földdel rendelkeznek, de bérbe adták azt művelésre. 1 millió 800 ezer embertársunk van, aki mintegy 3 millió hektár termőföldet adott bérbe.

Egy olyan törvényt fog elfogadni most a parlament, azaz terjesztett a kormány a parlament elé, amely más vagyonára alapozva létrehozott vagyoni jogosultságot, és ezt a vagyoni jogosultságot, amely mintegy 450 milliárd forint értékű, most odaajándékozza a törvény alapján néhány száz téesznek, kft.-nek és részvénytársaságnak.

Ha ezt a beterjesztést most többséggel megszavazzák, egy olyan törvényt fog a parlament elfogadni, amelyben gyakorlatilag a föld után járó támogatást átalakították vagyoni értékű joggá, ezt a vagyoni értékű jogot kiosztják azok között, akik 2006-os dátummal a termőföldet megművelték, és ezt a vagyoni értékű jogot akkor is megtartják ezek a földbérlők, amikor már lejár a bérleti szerződés, és a földtulajdonos ugyan visszakapja a termőföldjét, de támogatási jogosultság nélkül kapja vissza. Azok a bérlők pedig, akik megkapják az ilyen módon mintegy 450 milliárd forint értékű vagyoni jogot, a szabadpiacon adják-veszik innentől kezdve ezt a jogosultságot, leginkább azoknak, akiknek a földje után megszerezte e törvényjavaslattal a vagyoni jogosultságot.

Sajnálatos módon egy olyan törvényt készül a parlament most elfogadni, amelyet a korrupció leng körül, hiszen bennfentes információk alapján pontosan tudták a kormányhoz közel álló erők, hogy a 2006-os bázisév lesz kijelölve, tehát a gazdaságukat erre az időszakra irányozták elő, és feltőkésítették.

Ha ez a többségi szavazatot megkapja, egy olyan törvénytervezetet fogad most el a parlament, amelyet az Európai Unió tőlünk nem kér. Épp az idén jelentette be, hogy 2011 helyett elégséges 2013-ban bevezetni az újonnan csatlakozott országoknak azt a törvénytervezetet. Málta és Szlovénia, amely nem tartozik Európa mezőgazdasági országai közé, ők fogadták el egyedül - teljesen más ok miatt -, és egyetlenegy velünk együtt csatlakozó ország nem fogadta el az e törvényben megalapozott SPS-rendszert. Ők pontosan látják, hogy képtelenség az, amit ma Magyarország be akar vezetni, hiszen pontosan látjuk, hogy ennek a törvénynek az elfogadása gyakorlatilag felülírja a tulajdonjogot, és a bérleti jogot magasabb elvűnek ismeri el, mint a tulajdonjogot, és ezzel sajnálatos módon végérvényesen bebetonoz egy téeszalapú tőkés nagybirtokrendszert, ami régi mániája a jelenlegi kormánynak, de hozzáteszem, az Európai Unióban sehol nincs ilyen mértékű és méretű agrárnagybirtok-rendszer, amit ez a törvény még jobban meg fog erősíteni.

Megjegyzem, mint említettem, néhány száz olyan társaság fogja megkapni a 450 milliárd forint értékű vagyoni jogot, amelyek ezer-ötezer-tízezer hektáros rendszerekben gazdálkodnak - az Európai Unióban az átlagos birtokméret 30 hektár.

Nos, ezt a képtelen rendszert terjesztette a parlament elé az agrárkormányzat, és nagyon sajnáljuk, hogy a vita során egyetlenegy indoklásunkat és módosító javaslatunkat gyakorlatilag nem tudta befogadni.

Nagyon javaslom a parlamentnek, hogy ne fogadják el ennek az Európai Unióban is idegen, egyetlenegy országban ilyen módon nem alkalmazott támogatási rendszernek a bevezetését. Magyarország egy kísérleti nyúl állapotába kerül ezzel a rendszerrel. Nem kérdéses, hogy a saját agrárlobbikörét próbálja a kormány most végérvényesen bebetonozni ebben a helyzetben. A földtulajdonosoktól elvesz 450 milliárd forintot, és ezt e törvényjavaslattal a földhasználókhoz, a bérlőkhöz adja. Ez véleményünk szerint a magyar alkotmány rendszerében nem állja meg a helyét.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  171  Következő    Ülésnap adatai