Készült: 2024.04.26.00:20:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2001.11.12.), 18. felszólalás
Felszólaló Kovács László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt három és fél évben nem sok jót mondtunk a Fidesz vezette kormányról - igaz, nem is volt rá okunk. De van egy dolog, amiben kétségkívül sikeresek: ez a hamis látszatok keltése, az emberek megtévesztése. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Tucatnyi napirend előtti felszólalás időkeretét kimerítené a hangzatos, ám soha be nem váltott ígéretek felsorolása, s a közvélemény figyelmének elterelésére szánt újabb, még hangzatosabb ígéretek számbavétele.

Most a megtévesztés másik irányáról, a politikai ellenfél hamis színben feltüntetéséről szeretnék szólni. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) A kormány kezdettől akadálynak tekinti a jogállami normákat. Nem szívesen lép fel nyíltan ezek ellen, az ilyen törekvéseit igyekszik összességében jó célokat szolgáló törvénycsomagban elrejteni. Ezt tette többek között a szervezett bűnözés elleni törvénycsomagnál. Ellenállt minden, a jogállamiságot védő módosító indítványunknak, s álláspontunkat úgy próbálta feltüntetni, mintha mi a szervezett bűnözést támogatnánk. Csak az Alkotmánybíróság tudta a kormányt ebben megállítani azzal, hogy igazolta aggályaink jogosságát.

Hasonló eljárást választott a kormány a terrorizmus és a pénzmosás elleni fellépésről szóló törvénycsomag esetében is, amikor hazánk nemzetközi megítélésére hivatkozott. Huszonnégy óra alatt akar átkényszeríteni a parlamenten olyan javaslatokat, amelyek vitája az Európai Unióban több mint két éve folyik, s ellenállásunkat a terrorizmus, a pénzmosás támogatásaként igyekezett feltüntetni. Mi hatpárti egyeztetést kezdeményeztünk, s javasoltuk, hogy a csomagból emeljük ki a valóban sürgős ügyeket. Jeleztük, készek vagyunk ezeket a Házszabálytól eltérve, kivételes és sürgős eljárásában elfogadni. Vajon miért utasította el ezt a kormány? Azért, mert fontosabb volt számára, hogy legalább egy-két napig a terrorizmus és a pénzmosás támogatásával vádolhassa a szocialistákat, mint az ügy megoldása. Az a körülmény, hogy a hatályba léptetés időpontját az eredeti javaslathoz képest 15 nappal későbbre tették, arról árulkodik, hogy az ügy mégsem volt annyira sürgős.

1998 ősze óta számtalan alkalommal felhívtuk a miniszterelnök úr figyelmét arra, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban, annak intézményeiben ijesztő mértékű a közpénzek elherdálása. A miniszterelnök azonban minden alkalommal megvédte a tárca vezetőit, így Szabadi Béla politikai államtitkárt is. A kétéves költségvetés elfogadása után azonban felgyorsultak az események. Kétéves késéssel megindult a vizsgálat és a közvéleménynek szánt látványos elemeket sem nélkülöző eljárás. S hogy a késedelmet ellensúlyozzák, megpróbálják az egész Szabadi-ügyet miránk kenni.

Mi politikai ellenfeleink esetében is elengedhetetlennek tartjuk a jogállami normák betartását. Köztörvényes bűnök elkövetésének gyanúja esetén támogatjuk a képviselői mentelmi jog felfüggesztését, de ragaszkodunk az alapos indokláshoz. Ennek elmaradása miatt emeltek szót képviselőink a mentelmi bizottságban, és tartózkodtak közülünk sokan a szavazásnál. De szemben a kormányoldal állításával, nem akartuk megakadályozni a bírósági eljárást. Bizonyíték erre, hogy nem akadályoztuk meg a mentelmi jog felfüggesztését, noha parlamenti számarányunknál fogva ezt meg tudtuk volna tenni.

A kormány gyakran él azzal az eszközzel is, hogy fontos, az emberek életkörülményeit javító intézkedéseket - például nyugdíjemelést, béremelést vagy akár az egészségügy támogatását - egy csomagba tesz olyan javaslatokkal, amelyek viszont az adófizetők pénzének elherdálását, pártkasszákba vagy magánzsebekbe juttatását eredményezik. Hasonlít ez, tisztelt Ház, a túszejtők logikájához, akik ártatlan emberek életét teszik függővé követeléseik teljesítésétől. (Folyamatos zaj.)

Szeretném az ország közvéleménye számára egyértelművé tenni: ha a képviselők többsége ma nem fogadja el a zárszámadást, az a kormány eljárásának lesz a következménye. Ennek megelőzésére nyújtottunk be módosító indítványokat, amelyek kiemelnék a törvényből a pénzpocsékoló tételeket, s ezek elfogadása esetén készek vagyunk a zárszámadást elfogadni; nem a kormány kedvéért, hanem az ország, az emberek érdekében.

Befejezésül arra kérem a Fidesz vezette a kormányt: a mi befeketítésünkre pazarolt leleményességét, ötletességét fordítsa inkább az ország javára.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai