Készült: 2024.04.26.00:31:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

323. ülésnap (2013.11.12.), 147. felszólalás
Felszólaló Dr. Harangozó Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:  Előző  147  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. A 644., 645., 646. ajánlási számokhoz szeretnék hozzászólni. Természetesen nálunk is van Tolna megyében néhány - nem is kevés - olyan módosító javaslat, ami a 2009-es, fideszes képviselők által benyújtott javaslatok meg nem valósításával szembesíti a jelenleg is parlamenti képviselőtársaimat. Ezeknek egy jó része kerékpárutakról, közvilágításról, csapadékvíz-elvezetésről szól, amelyek nem valósultak meg, de van egy-két olyan, ami, azt gondolom, hogy külön szót is érdemel, hiszen nemcsak a szembesítés részeként érdemes róla beszélni, hanem azért, mert valóban nagy szüksége lenne rá az ott lakó embereknek.

Az egyik ilyen a 6-os számú főút és a 63-as számú főút csomópontja, hiszen mindenki tudja, hogy a 6-os számú főút Magyarország halálútjai közé tartozott az elsők között, mindaddig, amíg az M6-os autópálya meg nem épült az előző ciklusban, de most is rengeteg problémát okoz, rengeteg súlyos baleset, sőt halálos baleset is okozódik ezen a szakaszon. Ennek az egyik kiemelt része, csomópontja a 63-as számú csomópont és a 6-os számú főút csomópontja, ami azóta se került átépítésre az elmúlt években sem, ezzel egyébként komoly veszélyt jelentve a nem kis forgalmat lebonyolító útszakaszon a Szekszárdra érkezők tekintetében, és természetesen a 6-os úton tőlünk dél felé távozó tranzitforgalom tekintetében is.

A másik, ami egy nagyívű javaslata volt annak idején a fideszes képviselőtársaimnak, egy 700 millió forint értékű biogázerőmű Szekszárdon, aminek szintén a nyomát se látjuk, bár azóta hírt sem hallottuk róla. Hogy ez hirtelen felindulásból beadott javaslat volt-e, vagy volt-e bármilyen megalapozottsága, azt nem tudjuk, de ez nyilvánvalóan mind munkahelyteremtés, mind pedig az energiabiztonság tekintetében egy támogatható projekt lenne, ha erre bármilyen szándékot látnánk a kormány részéről.

A harmadik pedig a simontornyai tűzoltóság 300 milliója, ami azóta is megoldásra várna. Azt gondolom, hogy egy ilyen városban ezt a problémát nem a Tamásiban lévő tűzoltóság megerősítésével, hanem mindenféleképpen a városban külön és rendesen felszerelt tűzoltósággal kellene megoldani.

Mindazonáltal leginkább azért kértem szót, mert van itt olyan módosító javaslatom is, amely nem Tolna megyét érinti, hanem alapvetően a Belügyminisztérium tekintetében tenne néhány, azt gondolom, hogy nagyon fontos javaslatot. Az egyik a hétfőn is a parlamentben sebtében elfogadott, és azt gondoljuk, hogy a megoldás tekintetében nagyon rossz választ adó ároktői banda ügyével kapcsolatos problémának az egyik - rendszerszintű és valós - megoldására adna javaslatot, ez pedig a szakértői intézetek tarthatatlan állapota, azon belül is a szakértői intézetek anyagi támogatásának tarthatatlan állapota. Tudniillik ma sincs a költségvetésben ennek külön sora, hanem a Belügyminisztérium fejezetén belül minden évben az dönti el, hogy a BM-en belül erre mennyi pénzt szánnak, nem pedig az Országgyűlés direktben.

Ezért olyan módosító javaslatot nyújtottam be a Ház elé, amely egyértelművé teszi, hogy külön soron szerepel a szakértői intézet, és erre per pillanat az azonnali 240 millió forintos összeg, amely a szakértői intézet vezetője szerint is - és azóta a kormány szerint is egyébként - megoldást tudna adni a legégetőbb problémákra, az szerepel rajta. Az egy onnan el nem vonható, más belügyi területre át nem irányítható összeg lenne, tehát garantálja azt, hogy az ároktőihez hasonló ügy elő se állhasson. Mi azt gondoljuk, hogy ez a jó megoldás, nem pedig az, amikor utólag, kapkodva, a felelősséget a kormány saját magáról elhárítva a hétfőihez hasonló megoldásokat választ. Ezért erre kérnénk a kormányt, hogy ezt fontolja meg, és a javaslatunkat fogadja el.

A másik ilyen, ami a belügyi területet érinti, ez a nemzeti bűnmegelőzési stratégiáról szóló, nemrég a parlamentben tárgyalt anyag elfogadása után okozandó nagy problémát kezeli, hiszen abban a stratégiában arról van szó, hogy legkevesebb 700 millió forintot kell biztosítani a stratégia végrehajtásában, míg az önök által benyújtott költségvetésben erre konkrétan 200 millió forint szerepel ezen a soron. Ezért azt gondoljuk, hogy a kormányzati konzultációk 1,6 milliárd forintos, egyébként azt gondolom, hogy egyértelműen a jövő évi kampányra - igazságtalanul és tisztességtelenül - félretett pénzéből ezt a 200 milliót 500 millióra megemelő összeget biztosítani lehetne.

A harmadik pedig, ami alapvető problémát fog okozni, tisztelt képviselőtársaim, hogy önök alapvetően nem mondtak igazat, amikor a büntetés-végrehajtási szervezet jövő évi költségvetésének többletforrásairól beszéltek. Elfelejtettek ugyanis arról beszélni, hogy az önök költségvetése egyébként a tavaly megvalósult Varga-csomag alapján a tavalyi bázishoz képest 1,2 milliárd forinttal kevesebbről indította el idén a büntetés-végrehajtás költségvetését, tehát ennyi eleve hiányzik a dologi kiadásokból, és még adnak ugyan pluszforrást a büntetés-végrehajtásnak, ennek szinte a száz százaléka a férőhelyek bővítésére és új börtönök építésére megy el, ami azt is jelenti, hogy újabb férőhelyek, újabb börtönök épülnek, miközben az idei évhez hasonlítva is kevesebb pénzből kell egyébként azokat fenntartani.

Most szólunk előre, nehogy az legyen, hogy egyébként rendkívüli esemény történik, az állomány nem lesz képes a feladatát ellátni - ez a rendkívüli esemény a börtönben nem tud más lenni, mint fogolyszökés, mint zendülés, mint akármilyen más borzalmas, egyébként megrendítő esemény -, és akkor majd behoznak azonnali sürgősséggel egy törvényjavaslatot valamelyik hétfőn, hogy akkor falazzuk be a börtönök ajtaját, mert ez lesz önök szerint a megoldás. Nem, képviselőtársaim, minimum ezt az 1,2 milliárd forintot pótolni kell, de ezzel is még csak azt érnénk el, hogy a tavalyi bázist pótoljuk. Azt gondolom, hogy ezt mindenféleképpen meg kell lépni, és most szólunk előre, hogy a bv működési zavarai így nem lesznek elháríthatók az önök részéről, ha ezt a lépést nem teszik meg.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  147  Következő    Ülésnap adatai