Készült: 2024.03.29.00:32:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

166. ülésnap (2008.10.20.), 26. felszólalás
Felszólaló Horváth István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A kisebbségi kormány tehetetlensége egyre jobban begyűrűzik az emberek mindennapjaiba. Sorra látnak napvilágot riasztó gazdasági és szociális adatok. A problémákat vagy képtelenek megoldani, vagy a tényekkel merőben ellentétes állításokkal akarják az ellenkezőjéről meggyőzni az állampolgárokat.

Sok esetben azonban megadatik az a lehetőség, hogy előre jól kalkulálható kiadásokkal számolhatnak. (Zaj. - Az elnök csenget.) Ilyen például a tűzoltóknak járó túlóradíj ügye is. Hosszú hónapok óta világos, hogy ezeket a kifizetéseket rendezni kell. Az elvégzett munka után mindenkit megillet az azzal azonos értékű fizetés. A megbecsültség egyik legalapvetőbb kelléke ez, ami különösen fontos egy olyan munkakörben, ahol az emberek életét és vagyonát próbálják akár a saját testi épségük kockáztatásával védeni.

Tisztelt Miniszter Úr! Hol kívánnak rendezett körülményeket, ha nem a rendvédelmi szférában? Milyen intő jel szükséges még ahhoz, hogy ráébredjenek, rosszul mennek a dolgok abban az országban, ahol a tűzoltóknak bíróságokhoz kell fordulniuk a jogos járandóságaiért? Hogyan kívánnak hitelesek lenni, ha az emberek alkotmányban rögzített alapjogait sem tudják biztosítani? Mindezt ráadásul úgy, hogy érdemben még csak nem is hajlandóak tárgyalni az érintettekkel. Pedig azt hiszem, senkitől sem várható el, hogy heti 48 előírt munkaóra bérét 40 munkaóra megfizetésével rendezzék. Itt ugyanis ez a helyzet.

Tisztelt Miniszter Úr! Ma ott tartunk, hogy a hivatásos tűzoltóknak a bíróságok segítségével kell érvényt szerezniük a túlóradíj kifizetésére. A Vas Megyei Munkaügyi Bíróság pár nappal ezelőtt kamat nélkül 96 millió forintos túlóradíjat ítélt meg 68 szombathelyi tűzoltónak, és várhatóan Somogy megyében is hasonlóan fognak ítélkezni. Itt 220 tűzoltó várja a neki jogosan járó pénzét, ami körülbelül újabb 250 millió forintot jelent.

A Tolna Megyei Munkaügyi Bíróság állásfoglalását már jóváhagyta a Legfelsőbb Bíróság, aminek következtében 50 szekszárdi tűzoltónak kell várhatóan 80-100 millió forint túlóradíjat kifizetni. Nyilván nem kell nagy jövőbelátási képesség, hogy kijelentsük: sorra érkezni fognak a hasonló, jogerős fizetési kötelezettséget tartalmazó ítéletek. Itt most csak a hivatásos tűzoltókról beszéltem, de nyugodtan megemlíthetném a náluk sokkal rosszabb anyagi körülmények között dolgozó köztestületi tűzoltók lehangoló helyzetét is. Azt gondolom, itt az ideje, hogy végre rendet tegyenek ebben a szférában, és biztosítsák a tűzoltók megfelelő munkakörülményeit.

Kérdéseim: ki, mikor és miből kívánja rendezni a túlóradíjakat? Miért éri hátrányos megkülönböztetés a tűzoltókat? Mikor várható a köztestületi tűzoltók megbecsültségének növekedése?

Kérem megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai