Készült: 2024.03.29.01:27:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (1999.04.29.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Turi-Kovács Béla (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Köszönöm, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! A hazai közvéleményt a külpolitika területén most már hetek óta - úgy gondolom - meghatározó módon foglalkoztatja a balkáni válság, a Balkánon kialakult helyzet és ezzel kapcsolatosan Magyarország helyzete. Ugyanakkor a belpolitika területén lassan-lassan eluralja a sajtót, és úgy gondolom, hogy meghatározóan van jelen minden hírközlő szervnél, szervezetnél a belpolitikán belül a koalíció helyzete.

Azt gondolom, hogy a magyar közvéleménynek nemcsak kifejezetten lehetősége, de joga, hogy megtudja azt - és első kézből tudja meg, lehetőleg innen, a Házból -, hogy a magyar koalíciónak milyen a helyzete. Különösen fontos ez most, amikor, úgy gondolom, a külpolitikai helyzetünk biztos és szilárd, de igényli, hogy a belpolitika nagyon határozottan és nagyon egységesen álljon e mögött a külpolitika mögött. A koalícióról számos cikk jelent meg, vezércikkekben is, de olyan módon is, hogy szalagcímekben láthatjuk viszont, hogy repedések, netalántán súlyos feszültségek vannak, amelyeket kezelni tudunk vagy nem tudunk - alapvető kérdés.

Mindannyian tudjuk, és úgy gondolom, hogy nem árt figyelmeztetni a közvéleményt arra, hogy a koalícióban három önálló, saját programmal rendelkező párt vesz részt. Amikor ezek a pártok a koalíciót létrehozták, tudomásul vették, tudomásul kellett hogy vegyék, hogy programjukat a kormányprogramon belül lehet és kell megvalósítani. De azt is figyelembe kell venni, hogy minden egyes párt - és ez érthető ügy - törekszik arra, hogy a saját programját a lehető leginkább, a lehető legszélesebb körben valósítsa meg ezen a kormányprogramon belül. Ez nézetem szerint még nem jelent semmiféle kormányzati vagy koalíciós feszültséget, ez természetes velejárója annak a helyzetnek, hogy ezek a pártok függetlenek és saját programjukat óhajtják a közvélemény előtt is hitelessé tenni.

A feszültségek nézetem szerint nem is ebből adódnak. Tapasztalhattuk az eltelt időszakban, hogy sajnálatos módon megjelennek meggondolatlan nyilatkozatok, ezekre meggondolatlan reflexiók, amelyek a közvéleménnyel azt hitetik el, azt próbálják elhitetni, hogy valóságos feszültségek vannak.

 

(10.20)

 

Feszültségek persze léteznek, és amíg koalíció van, úgy helyes, ha bizonyos kérdésekben viták is vannak. Abban kell tudnunk súlyozni - és ez alapvető kérdés -, hogy mi a fontos, és mi az a kérdés, amelyik marginális, és nem ilyen fontos.

Úgy gondoljuk, és a közvéleménynek tudnia kell erről is, hogy a felsőoktatási integráció kérdésében mutatkozó nézeteltérések fontosak. Ezekben a kérdésekben az egyezség létrejötte igen fontos mindegyik párt számára. Örömmel mondhatom a közvélemény számára, hogy ebben a kérdésben a koalíció gyakorlatilag megegyezett, és a valóság az, hogy ez az egyezség foganatba is fog menni.

De a helyükön kell tudni kezelni azokat a kérdéseket is, amelyek például a sporttal függenek össze. Vegyük tudomásul egyszer s mindenkorra, hogy lehet a futballt szeretni, de attól a futball még játék! És erről még azt is tudni kell, hogy egy játék körül nem alakulhat ki olyasfajta politikai feszültség, mint amit sokan remélnek. Nézetem szerint tehát a fontos kérdések elválasztása és azok hiteles megtárgyalása segíti a koalíciót: segíti abban, hogy szilárdan fennmaradjon.

De valamit őszintén ki kell mondani: egyetlen párt sem törekedhet arra - akár számszerűségi, akár más okból -, hogy úgy érezze, erőfölényben tárgyalhat a koalíciós partnerével. Nagyon szerencsétlen helyzet lenne az, ha a számszerűségre alapozottan akár bizottságban, akár itt, a parlamentben olyan helyzetek alakulnának ki, amelyek valódi feszültségekhez vezetnek. Úgy gondolom, ezt mindegyik pártnak kerülnie kell. Ha ez nem így történik, akkor ebből tényleg problémák lehetnek, tényleg gondok lehetnek.

A Független Kisgazdapárt tudomásul vette, s nemcsak elfogadta, de hittel vallja, hogy a jelenlegi koalíciónak hosszú távon sincs igazi alternatívája. De azt is ki kell jelentenünk, hogy ha ez így van, akkor ebben mindegyik pártnak - számszerűségétől, az itt elfoglalt helyektől függetlenül - azonos értékrend szerint és azonos módon kell egymással szemben viselkednie. Ez a hosszú távú együttműködés meggyőződésünk szerinti szilárd alapja!

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai