Készült: 2024.04.19.21:58:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

337. ülésnap (2013.12.16.), 254. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Novák Előd képviselőtársam adott be egy zárószavazás előtti módosító javaslatot, amely módosító javaslatba, miután önök az összes érdemi módosítónkat egyébként a részletes vitát megelőzően, követően leszavazták, nem támogattak abból gyakorlatilag egyetlenegyet sem, ezért ebbe az egy javaslatba sűrítettük bele minden fájdalmunkat ezzel a törvénnyel kapcsolatban. Ez pedig a teljes nyilvánosság követelése azokból az okokból egyébként részben, amelyeket Schiffer képviselőtársam az előbb, azt hiszem, nagyon jól összefoglalt, hogy miért gondoljuk egyébként mi magunk is nagyrészt ehhez hasonló indokok alapján azt, hogy teljes nyilvánosságra, a múlt teljes feltárására van szükség.

Tisztelt fideszes képviselőtársaim, önöknek most van vagy lenne, lett volna egy történelmi lehetősége arra, hogy kétharmaddal a birtokukban végre a rendszerváltás után 23-24 évvel alkossanak egy olyan törvényt, amely megteremti a lehetőséget a múlttal való szembenézésre, megteremti a lehetőséget a kommunista múlttal való teljes leszámolásra, megteremti a lehetőséget arra, hogy ki-ki tisztázhassa magát adott esetben, de leginkább arra, hogy mindenki végre tisztán láthasson, mi történt ebben az országban, kik milyen módon tették tönkre magyar emberek, magyar családok százainak, ezreinek, tízezreinek az életét. Kik voltak azok, akik nemcsak a hatalom birtokosai voltak egyébként, mint ahogy a javaslatuk véleményünk szerint, a Jobbik véleménye szerint nem helyesen vagy nem teljeskörűen fogalmaz, hiszen itt nemcsak a hatalom birtokosaival kell szembenézni, azt a rendszert nemcsak a hatalom birtokosai, hanem a velük együttműködők is fenntartották, és hozzájárultak annak a rendszernek a több évtizedes működéséhez.

Többször felvetettük azt a kérdést, kénytelenek vagyunk most is megtenni, hogy önök ezzel a javaslattal valakit védenek. Kiket védenek akkor önök? Erre a kérdésre nem kaptunk választ. Kiket védenek akkor önök, amikor nem hajlandóak az ügynökakták teljes nyilvánosságához hozzájárulni? Valakit bizonyára igen.

A másik kérdés, amire nem kaptunk választ a vita folyamán végig, az, hogy kik lesznek ebben a bizottságban. Elmondtuk, mi a vélelmünk. Borzasztó rosszindulatúak voltunk és gyanakvóak az önök irányába, és önök ezt a rosszindulatú, már-már, nem is használok rá más jelzőt, kételyünket nem oszlatták el. Nem oszlatták el, amikor elmondtuk azt, hogy ez az egész jelölősdi-bizottságosdi csak arra szól, hogy mégis valamilyen jogi keretet teremtsenek annak a folyamatnak, aminek az lesz a vége, hogy a Nemzeti Emlékezet Bizottságának mind az öt tagját majd a kormánypártok így vagy úgy delegálják, szétterítik a felelősséget Akadémiára és minisztériumra, de végső soron az fog történni, hogy ennek a bizottságnak mind az öt tagja az önök embere lesz, miközben itt az együttműködésről és a konszenzusteremtés fontosságáról beszélnek.

Mint ahogy nem támogatták azt a javaslatunkat sem egyébként, hogy a törvény rendelkezzen arról, vagy rójon kötelezettséget az Országgyűlésre hosszú távon a lusztrációs törvény megalkotására vonatkozóan, amelynek ki kell mondania előbb-utóbb, hogy az egykori kommunista hatalom birtoklóit ki kell zárni a közéletből.

Visszatérve arra a kérdésre, hogy kik működtették a rendszert, és kik azok, akik ezt segítették, a KDNP odáig is elment, hogy ismét rendkívül demagóg módon keresztényellenességgel vádolja a Jobbikot, pusztán azért, mert mi felvetettük, hogy lehettek olyan egyházi és világi személyek is, akik bizony az ügynökmúltban érintettek lehetnek, és akik bizony kárt okozhattak embertársaiknak, és ezeknek a kivizsgálását is fontosnak tartottuk volna. Nincs erre lehetőségünk. Nincs lehetőségünk a vizsgálat tárgyát sem kiterjeszteni adott esetben az előző rendszert fenntartó ügyészekre, vérbírókra, népbíróságok tagjaira.

Belesűrítettük tehát egy javaslatba, egy zárószavazás előtti módosítóba azt, amit mi szeretnénk: teljes nyilvánosságot az állambiztonsági főcsoportfőnökség hivatásos nyílt és titkos állományának tagjaira, a katonai hírszerzés állományára és hálózatára. Ha önök számára valóban fontos az, hogy teljes körű és széles körű támogatása legyen ennek a javaslatnak, akkor fogadják el ezt a módosító javaslatunkat. A Jobbik álláspontja az lesz, hogy amennyiben ezt a módosítónkat nem fogadják el, mi ezen a szavazáson nem fogunk részt venni. Ez félmegoldásnak is kevés, nem fogunk semmilyen gombot nyomni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), mert ez nem fog olyan megoldáshoz vezetni, amit az előbb is felvetettünk. Sőt név szerinti szavazást fogunk kérni a törvényről.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  254  Következő    Ülésnap adatai