Készült: 2024.03.28.16:27:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2003.09.08.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Kolber István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:21


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOLBER ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Forró és száraz nyarat hagytunk magunk mögött. Ilyenkor mindenki a vízpartot keresi. Azt gondolhatnánk, ugyan a négy éve tartó szárazság miatt szokatlanul alacsony a tó vízszintje, mégis gördülékenyen zajlott az idegenforgalmi szezon a Balatonnál.

Való igaz, sokan derekasan dolgoztak a siker érdekében. Főképpen a déli parton az önkormányzatok hínárt és algát szedtek a strandokon, mélyítették a fürdőhelyek bejáratainál a medret, diákok környezetvédelmi táborban gyűjtötték a szemetet a parti kövek közül, a települések kicsinosítva várták a vendégeket, s jó néhány beruházás is elkészült a nyár elejére. Jól fogyott az üdülési csekk is, amely a hazai vendégek számát hivatott gyarapítani. Érezhető volt, hogy az időjárás okozta alacsonyabb vízszint sem tud kifogni a balatoni régió igyekezetén. Szinte mindenki hozzá kívánt járulni a közös sikerhez.

Ha felhők nem is, de számtalan rossz hír tornyosult a tó felett; olyannyira, hogy a balatoni városok polgármesterei is felemelték szavukat. Bombák tömege található a Balatonban, noha szerencsére a háború óta eltelt közel 60 esztendőben nem fordult elő robbanásos baleset.

(15.40)

 

Kiszáradóban van a Balaton, amelyet a nyár folyamán magyar pocsolyának is tituláltak, noha a víz minősége a hatvanas évekbelihez hasonlítható, és a hosszabb begyalogláskor a kisgyerekek homokvárait és kedvelt pancsolóhelyeit láthatta a fürdőző.

Drága a Balaton, noha 25-30 százalékkal olcsóbb az Adriánál. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Nincs program, noha a több mint ezer kulturális és szabadidős esemény átfedte egymást, és inkább az összehangolások igénye merült fel.

Voltak, akik élő lánccal gondolták, úgymond, “megmenteniö a tavat, abban a valós vagy szándékos tévhitben, hogy a tó vizét az egész szezonban folyamatosan leeresztették, hogy a nádasokat a tiltakozókon kívül már a jogszabályok sem védik, és azt terjesztve, hogy több száz méterrel beljebb akarják vinni a tó partjait.

Kérdezem miniszter úrtól, állampolgárként szükségét érezné-e részt venni egy tiltakozó élő láncban a Balaton megmentése érdekében. De inkább azt kérdezem, úgy is, mint a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke: hogyan ítéli meg a víz minőségét? Okoz-e a vízszint ökológiai problémákat? Gondolkodnak-e azon, hogy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) hasonlóan, mint száraz időszakok esetén, mesterséges vízpótlással növeljék a tóban a víz mennyiségét? Milyen intézkedéseket tett és tesz a kormány és a (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) környezetvédelmi és vízügyi tárca a valódi gondok megoldása és a tévhitek eloszlatása érdekében? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai