Készült: 2024.04.26.00:09:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2016.03.07.),  57-60. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:24


Felszólalások:   53-56   57-60   61-64      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Egyed Zsolt, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az igazságügyi miniszterhez: „Milyen törvényt várhatunk az állatok védelmében?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

EGYED ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Bizakodva várom több ezer állatvédő polgártársammal egyetemben, hogy mi lesz az állatkínzásról szóló törvényjavaslatban. A megszokott mechanizmusban most ott járunk, hogy az ellenzék javaslatait lesöprik az asztalról.

Feltételezem, hogy egyeztettek az állatok védelmében eljáró szervezetekkel, jogászokkal, és hoznak egy törvényt, amely megfelelő visszatartó erővel bír. Kérem, mérlegeljék azt a tényt is, hogy az állatok bántalmazásának kellő szankcionálása az ember ellen elkövetett bántalmazásokat is csökkenti, megelőzheti. Több vizsgálat is kimutatta már, hogy aki kutyát kínoz, emberre készül, nagy esély van az állat bántalmazása után a családtag vagy a társadalom más tagjai ellen elkövetett bántalmazásra.

Továbbá kérem államtitkár urat, hogy a Belügyminisztériummal egyeztetve úgy menjen végbe a szigorúbb és alaposabb fellépés, hogy az ne a nyomozók további túlterheltségét okozza. Ennek következménye a fásultság, a felületes nyomozás, hiba lehetősége. Tudjuk, hogy jelenleg is több területen ‑ legyen az szakterület vagy földrajzi terület ‑ több ügyet kell vinnie egy nyomozónak, mint a norma.

A végén még annyit szeretnék elmondani, hogy szkeptikus vagyok az önök egyeztetésével kapcsolatban, mert ezek után általában kiderül, hogy az egyeztetés csak egy igen szűk kört érint. Csak a nagyobb horderejű dolgokat említve: ez okozza az egészségügy és az oktatás katasztrofális helyzetét.

Kérném továbbá államtitkár urat, hogy ha önöknek tényleg fontos az állatvédelem, akkor az általam januárban életre hívott állatvédelmi kerekasztal döntéseit, amelyeket törvényjavaslat formájában benyújtottam a Magyar Országgyűléshez, legyenek szívesek támogatni, mert én egyeztettem számos ilyen állatvédő szervezettel. Továbbá szeretném meg­kérdezni államtitkár úrtól, hol járnak az egyeztetésekkel önök, és kikkel ültek le. Mik a prioritások a tárgyalások alkalmával; milyen eredményt akarnak önök elérni; milyen hatást vár az új törvény életbe lépésével? Várom őszinte és egyenes válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Völner Pál államtitkár urat illeti a szó.

DR. VÖLNER PÁL igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Képviselő úr a kérdésében állatkínzásról szóló törvényt emlegetett, de szeretnék megnyugtatni mindenkit, ilyen törvény nincsen, és amíg a Fidesz van kormányon, nem is lesz. Pont ellentétes célkitűzéseink vannak, ugyanis azt szeretnénk elérni, hogy minél kevesebb állat essen rossz bánásmód, illetve kínzás áldozatául. Ezt a célt szolgálja az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény és a büntető törvénykönyv vonatkozó rendelkezései is. A nemrégiben a Nyugatitól a Parlamentig vonuló tüntető állatvédő szervezetek közül is többen hangsúlyozták, hogy Európában a magyar az egyik legszigorúbb büntetőjogi szabályozás ebből a szempontból. Ugyanakkor még mindig történnek olyan esetek, amikor kiszolgáltatott állatokat brutálisan bántalmaznak, és ezek joggal háborítanak fel minden jóérzésű embert.

Az Igazságügyi Minisztérium konzultációt hirdetett az állatvédő szervezetekkel, ennek szervezését már meg is kezdtük. Csaknem száz szervezetet keresünk fel e-mailes adategyeztetés céljából, és ha minden a terveknek megfelelően zajlik, rövid időn belül össze is tudunk ülni velük. Nyilván köztük lesznek azok a szervezetek is, amelyekkel a képviselő úr tartja a kapcsolatot. Ami a tárgyalások célja iránt érdeklődő kérdését illeti, fontosnak tartom kiemelni, hogy úgy látjuk, a szankciók mellett nagy, ha nem még nagyobb figyelmet kell fordítani a megelőzésre is, hiszen az elsődleges cél az, hogy senki se okozzon kínszenvedést az állatoknak.

Remélem, hogy minél előbb sikerül a társtárcákkal és az ügyben illetékes és jártas szervezetekkel olyan újításokat kidolgoznunk, amelyek hatékonyabbá teszik az állatvédelmi rendszerünket, és a meglévő szabályozást annyiban finomítják, illetve az azt alkalmazó gyakorlatot, hogy azt a célt, amit a demonstráció megcélzott, közösen elérjük. Köszönöm a kérdést. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   53-56   57-60   61-64      Ülésnap adatai