Készült: 2024.03.29.15:48:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

297. ülésnap (2013.08.26.), 174. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A legfontosabb kérdés, amit fel kell tennünk ezzel a törvényjavaslattal kapcsolatban, hogy miért van erre szükség, illetve hogy miért vagyunk itt egy rendkívüli nyári ülésszakon. Az általános indokolásból felolvashatnék egy fél mondatot, amely úgy szól, hogy "az ország gazdasági teljesítőképessége azonban nem teszi lehetővé a 2011-ben elfogadott törvényben meghatározott mértékű béremelést". És itt befejezhetném a mondandómat és leülhetnék, de nyilván szeretném egy kicsit jobban kifejteni azt, hogy mit is értünk pedagógus-életpályamodell alatt.

Nagyon helyes, ha arról is beszélünk, hogy nemcsak béremelésről van szó, és nagyon helyes az, ha arról beszélünk, hogy ha valakiknek, valamelyik szféra dolgozóinak béremelést adunk, akkor azért cserébe valamilyen kötelességeket is elvárunk, megalkotjuk azokat a szabályokat, amelyek az ő munkájukra vonatkoznak, megalkotjuk az előmenetel szabályait, annak a lehetőségeit, és ezeket az érintettek számára elérhetővé és világossá tesszük.

2011-ben átalakította a köznevelési rendszer azt a munkamegosztást, ami addig az iskolákban volt. A pedagógusok néhány pótléka eltűnik, néhány pótléka kétségkívül emelkedik, a helyettesítésért nem kapnak pénzt, túlórapénzt kapnak, cserébe az alapbér emelkedik. De összességében azt kell mondanunk, hogy 2011-ben megalkotott az Országgyűlés egy rendszert, amelynek két eleme van, egyrészt a munka, amit elvárunk, másrészt a bér, amit ehhez hozzárendelünk, és most, 2013-ban, néhány nappal a hatálybalépést megelőzően az egyik elemet csökkentjük 40 százalékkal. Persze, kiterjesztik a kört 4 százalékkal; 4 százalékkal több pedagógus kap nagyságrendileg fizetésemelést, alapbéremelést ennek az életpályamodellnek a bevezetése következtében, de a 2011-ben törvényben lefektetett összegnek csak a 60 százalékát. Úgy érzem, hogy amikor arra hivatkoznak, hogy kiterjesztik a kört, akkor azért illene ezt a két számot is elmondani, hogy a nagy tömegét a körülbelül 165 ezer pedagógusnak... - a 2011-es törvényben lefektetett béremelésének csak a 60 százalékát vezetik be úgy, hogy az akkor meghatározott munkaterhek maradnak az akkor meghatározott száz százalékon, azokat nem csökkenti egyáltalán ez a törvényjavaslat.

A gazdaságról részletesen nem szeretnék beszélni, de azért azt el kell mondanom és fel kell hívnom a figyelmet arra, hogy mindjárt szeptember 1-je van. Augusztus 26-án hozzuk meg ezt a törvényt, és önök nem látták - remélem, hogy nem látták - 2011-ben, nem látták 2012-ben, hogy az ország gazdasági teljesítőképessége lehetővé teszi-e ezt a bevezetést. Folyamatosan azt hallottuk, hogy Magyarország jobban teljesít, ezt szajkózzák szinte egy éve, de mégse teljesít elég jól ahhoz, hogy a pedagógusok béremelését ilyen módon meg tudjuk valósítani.

Reagálnom kell azokra a sajtóhírekre is, amiket a kormánypárti képviselők nyilatkozatai alapján olvashattunk. Arról beszéltek, hogy azért van szükség erre az országgyűlésre és erre a törvénymódosításra, hogy megvalósulhasson a pedagógusok béremelése. Például Rogán Antal frakcióvezető úr is ezt nyilatkozta. Ez azért egy elég aljas csúsztatás, mert nem azért van szükség erre az ülésre, hogy megvalósítsák a béremelést, nem most találják ki, nem most iktatjuk törvénybe a béremelést, hiszen ezt sugallja frakcióvezető úrnak ez a nyilatkozata, hanem éppen ellenkezőleg, azért van erre szükség, mert nem tudják tartani azt a béremelést. Miközben tehát megtartják a munkateher-növekedést azon a szinten, amit 2011-ben meghatározott az Országgyűlés, béremelés ehhez nem társul. Már akkor is volt nagyon sok érintett pedagógus és a szakszervezetek részéről is olyan számítási mód, hogy az nagyjából arányos lesz a munkateher-növekedéssel, most ehhez képest még 40 százalékkal visszavágják azt a béremelést.

Ne értsenek félre, nem kárörvendők és nem ellendrukkerek vagyunk, és örülünk annak, hogy kiterjesztik a kört, ha csak 4 százalékkal, akkor 4 százalékkal, az a 6500 ember is jobban jár és megkapja a béremelést, egyszerűen arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a törvényben sem erről beszéltek. Az pedig, hogy különböző nyilatkozatokban például a kormányszóvivő ígérte meg azt, hogy ha nem is 2013 szeptemberében, de 2014 januárjáról a 2011-es törvényben lefektetett teljes összegű béremelést meg fogják adni a pedagógusoknak, akkor láthatjuk, hogy nem tudják ezt az ígéretet sem teljesíteni. Pedig ezt vészforgatókönyvként vázolta fel akkor a kormányszóvivő, hogyha valamilyen gazdasági nehézség még közbejön. Ehhez képest az sem sikerül, sőt olyan vállalást tesznek, ami a következő kormányzati ciklusra vonatkozik, ahol egyáltalán nem biztos, hogy a Fidesz lesz kormányon.

Összességében azt kell elmondanom, hogy persze az alapvető tényekkel nem szeretnénk vitatkozni, de nem elegáns az önök részéről, hogy egy meghátrálást, egy hátraarcot úgy próbálnak meg kommunikálni és az érintettekkel úgy próbálják megértetni, mintha ez is egy siker lenne. Úgy gondolom, hogy ezen az ülésen nem egy sikeres törvényt fog elfogadni az Országgyűlés. A siker az lett volna, ha tudják tartani a 2011-es béremelési szintet.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  174  Következő    Ülésnap adatai