Készült: 2024.03.28.17:21:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

341. ülésnap (2014.02.06.), 100. felszólalás
Felszólaló Vona Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ahogy elhangzott, a 2013. november 20-ai felszólalásában Novák Előd használta a "cigánybűnözés" kifejezést, és ezt az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság döntése olyannak találta, amely sérti az Országgyűlés tekintélyét és valamely csoportot is sértő kifejezés.

Ezzel kapcsolatban azzal kell kezdjem, hogy aki a szavak használatát tiltja, az valójában menekül a vita elől, az valójában fél, és aki pedig fél, aki menekül a vita elől, az elsikkasztja a megoldást, elodázza a megoldást, és ezáltal magának a problémának a súlyosbodásához járul hozzá, mondhatnám úgy is, hogy a katasztrófának vet ágyat.

Mindannyian egyetértünk szerintem abban, hogy a magyar-cigány együttélés egy komplex, nehéz, súlyos probléma, amelynek számtalan vetülete és aspektusa van, amit nem lehet egy-egy területre fókuszálva megoldani, általánosságokkal jellemezni.

(A jegyzői székben Hegedűs Lorántné Göndör Istvánt váltja fel.)

De azt is ki kell mondjuk, hogy az elmúlt huszonnégy évben, a mindenkori kormányok ideje alatt ezt a kérdést a szőnyeg alá söpörték. Ha a Jobbik nem jött volna a magyar közéletbe, erről a problémáról mind a mai napig mellébeszélnének. Az elmúlt huszonnégy évben, a mindenkori kormányok ideje alatt úgy tekintettek a cigányságra, mint amellyel négyévente, a szavazások előtt kell csak valamelyest foglalkozni. Mondjuk ki azt is, hogy huszonnégy éven keresztül a cigányság volt sokszor az eszköze a választási csalásoknak, a cigányság volt az eszköze a szavazások előtti dáridózásnak, gulyásfőzésnek, az utaztatásoknak, a láncszavazásoknak. Ez sajnos a magyar közélet, a magyar politika része volt, amiért az itt ülő képviselők is felelősek.

Mindezek után azt gondolom, minimum képmutatás az, hogy mi jelentjük a problémát. Lassan már úgy tűnik, hogy a magyar-cigány együttélés problémáját az jelenti, hogy a Jobbik erről megpróbál őszintén és nyíltan beszélni, és önök pedig ahelyett, hogy a vitába beleállnának vagy mernék vállalni a vitát, inkább megpróbálnak szómágiába menekülni, megpróbálják tiltani a szavak használatát.

A Jobbiknak - és ezt is fontos hangsúlyozni - egyetlenegy olyan programpontja sincs, nem volt és nem is lesz, amelyik a magyar állampolgárok között etnikai származása vagy bármiféle egyéb különbségek alapján különbséget tenne, sőt a Jobbiknak a programja éppen ezzel ellentétes: mi azt mondjuk, hogy mindenkire ugyanazok a szabályok kell hogy vonatkozzanak. Tehát nem fognak találni a programunkban olyan pontot, amelyik cigány ember és magyar etnikumú ember között különbséget tenne, ezáltal a Jobbik álláspontja mindig is következetes volt.

Önök is bizonyára hallottak már az érpataki modellről, egy Szabolcs megyei településről, amely a magyar-cigány együttélés problémáját orvosolni tudta, sikeres modellt hozott létre. Ennek a modellnek az alapján fogalmaztuk meg mi is az álláspontunkat ezzel a kéréssel kapcsolatban, ami nem magyar és cigány között tesz különbséget, amikor a szükséges intézkedésekről javaslatot tesz, hanem építő és romboló ember között tesz különbséget. Azt mondja, hogy aki építő és a közösség ügyeit szolgálni kívánja, azt segítenie kell a közéletnek, segítenie kell a politikának, a település vagy az ország vezetőinek; aki pedig romboló, azt pedig üldözni kell a jog eszközeivel. Nem azért, tehát nem magyar és cigány között tesz különbséget a Jobbik programja, hanem építő és romboló között. Ha az építő adott esetben cigány ember, akkor segíteni kell, ha az építő adott esetben magyar ember, akkor is; ha romboló - akár magyar, akár cigány -, akkor pedig a jog eszközeivel üldözni kell. Mondhatom azt, egy viszonylag egyszerű modell ez, nem olyan nehéz ezt talán felfogni.

Azt is már számtalanszor elmondtuk, hogy ha a Jobbik kormányra jut, ha a Jobbik kormányra jut, és a programját megvalósíthatja, akkor higgyék el, a tisztességes cigány embereknek jobb lesz, a tisztességes cigány embereknek jobb lesz. Nem azért lesz nekik jobb, mert cigány származásúak, hanem azért lesz jobb, mert tisztességesek, és a tisztességtelen magyar embereknek meg rosszabb lesz; nem azért, mert magyarok, hanem azért, mert tisztességtelenek - azt gondolom, ez a következetes magatartás.

Térjünk rá magára a kifejezésre! Nem mi találtuk ki a cigánybűnözés fogalmát, ez egy kriminológiai fogalom, amelyet Kuncze Gáborék - akiről ma már egy más aspektusból volt szó - tanítottak jogi egyetemen, rendőrtiszti főiskolán. Ez egy kriminológiai fogalom, és egyébként a magyar társadalomban az elfogadottságát mi sem jelzi jobban, mint hogy a Nézőpont Intézet szerint - amit nem lehet azért jobbikos intézetnek tartani - a magyar emberek 91 százaléka szerint igenis létezik cigánybűnözés. Kollektív ítélet önök szerint a cigánybűnözés? Nem az, nem az. A fiatalkorú bűnözés mint kriminológiai fogalom szintén nem vonatkozik minden fiatalkorúra. Mi a jelentése? Vannak olyan speciális jellemzőkkel bíró bűnelkövetési formák, amelyek jellemző módon a cigány kisebbségre vonatkoztathatóak, és ezek speciális fellépést igényelnek. Vagyis amikor ezt a fogalmat mi használjuk, amikor ezt a fogalmat bevezetjük, akkor egyrészt nem kollektív ítéletet mondunk, másrészt pedig nem sérteni akarunk.

Mi a célunk akkor? A célunk az, hogy megoldást találjunk. És ez a lényeg, tisztelt hölgyeim és uraim, képviselőtársaim, hogy mi szeretnénk megoldani ezt a problémát. Önök, úgy tűnik, nem szeretnék, csak a szavakat próbálják álságos polkorrektségből kerülni; mi viszont megoldani szeretnénk a problémát. Ahhoz, hogy megoldjuk, azonban először a diagnózist kell felállítani, és a diagnózis pedig az, tisztelt hölgyeim és uraim (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hogy sajnos Magyarországon létezik cigánybűnözés.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai